Profesor Grzegorz Pieńkowski z PIG-PIB będzie pełnić prestiżową funkcję w Unii Europejskiej

pienkowskiKomitet sterujący Komisji Europejskiej powołał prof. Grzegorza Pieńkowskiego na przewodniczącego grupy doradczej „European Science and Technology Network on Unconventional Hydrocarbon Extraction”.

 

 

 

 

 

W grudniu 2014 r. Komisja Europejska ukonstytuowała powołaną w połowie roku 2014 sieć doradczą „European Science and Technology Network on Unconventional Hydrocarbon Extraction”, w skład której weszli specjaliści z krajów Unii Europejskiej, reprezentujący przemysł, ośrodki naukowo-badawcze, szeroko pojętą służbę publiczną oraz ośrodki opiniotwórcze społeczeństwa obywatelskiego. W ramach swojej działalności sieć będzie gromadzić, analizować i oceniać rezultaty eksploracji złóż węglowodorów niekonwencjonalnych w Europie, kwestie środowiskowe, a także związane z tym nowe technologie.

 

Sieć została podzielona na dwie autonomiczne grupy: grupa 1 (poszukiwania węglowodorów, projekty demonstracyjne i produkcyjne w Unii Europejskiej) oraz grupa 2 (nowe technologie stymulacji otworów wiertniczych). Kwestie geologiczne i środowiskowe będą przedmiotem prac grupy 1, grupa 2 będzie się zajmować głównie samymi technologiami szczelinowania hydraulicznego.

 

Komisja Europejska uznała, że te dwie niezależne, kompetentne w swoich dziedzinach grupy doradcze zgromadzą i ocenią dostępną wiedzę, którą dostarczą w formie raportów Komisji Europejskiej i Parlamentowi Europejskiemu, organom decyzyjnych państw członkowskich oraz całemu społeczeństwu. Ta wiedza jest konieczna do podejmowania decyzji dotyczących tak kluczowych zagadnień, jak polityka energetyczna i środowiskowa UE.

 

Komitet sterujący obu grup obejmuje sześć dyrektoriatów Komisji Europejskiej, bieżące prace będą wspierane przez Joint Research Centre. Co istotne, Komisja Europejska wskazuje również Horyzont’2020 jako źródło finansowania prac grup i ewentualnych projektów powstałych w wyniku tych prac. Stworzenie sieci i obu grup ma duże znacznie, zwłaszcza dla Polski i tych krajów UE, które są pozytywnie nastawione do kwestii poszukiwań węglowodorów.

 

W skład grupy 1 wchodzi około 130 specjalistów z krajów Unii Europejskiej, w tym także z Polski. Komitet sterujący Komisji Europejskiej dokonał przeglądu życiorysów zawodowych członków grupy i na przewodniczącego powołał prof. Grzegorza Pieńkowskiego, co jest dużym wyróżnieniem także dla Państwowego Instytutu Geologicznego, gdyż podkreśla rolę Instytutu i szerzej Polski w eksploracji węglowodorów niekonwencjonalnych w Europie.

 

Zastępcą prof. Grzegorza Pieńkowskiego będzie dr Alwyn Hart (The Environment Agency, Wielka Brytania). Kadencje przewodniczącego i wiceprzewodniczącego trwają rok, z możliwością przedłużenia kadencji do trzech lat. Komisja Europejska oczekuje, że grupy będą się zbierać w Brukseli cztery razy do roku, w tym jedno spotkanie będzie miało formę konferencji. Prace obu grup mają mieć charakter otwarty.

 

Serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi zaszczytnej nominacji!

 

Redakcja