pdf Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.11.2019 do 30.11.2019 Popularny

1482 pobrań

Pobierz (pdf, 6.90 MB)

Komunikat 8a_2019.pdf

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.11.2019 do 30.11.2019

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia charakterystykę systemów wód podziemnych na obszarze kraju w okresie od 1 do 30 listopad 2019 r., opracowaną na podstawie interpretacji wyników obserwacji prowadzonych w ramach funkcjonowania sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych PIG-PIB.

 

W listopadzie w większości punktów monitorujących wody podziemne w systemach wodonośnych o zwierciadle swobodnym nastąpiło obniżenie poziomu wód.

 

Poziom wód podziemnych

 

W przypadku systemu wód podziemnych o zwierciadle swobodnym obniżenie się średniego poziomu zwierciadła wody nastąpiło w 48% analizowanych punktach obserwacyjnych i objęło głównie południową, wschodnią i północno-wschodnią część kraju. Wzrost średniego poziomu wód podziemnych o zwierciadle swobodnym odnotowano w tym czasie w przypadku około 42% analizowanych punktów obserwacyjnych. W przypadku ponad 10% punktów głębokość występowania wód pierwszego poziomu wodonośnego nie uległa zmianie w stosunku do stanu z października br.

 

W obrębie systemu wód podziemnych o zwierciadle napiętym w większości analizowanych punktów obserwacyjnych (około 59%) w listopadzie odnotowane zostały wyższe położenia średniego ustabilizowanego zwierciadła wody w stosunku do stanu średniego z poprzedniego miesiąca. Obniżenie poziomu ustabilizowanego zwierciadła wody odnotowano w tym czasie w ponad 30% analizowanych punktów. W przypadku około 11% punktów obserwacyjnych średnia głębokość położenia ustabilizowanego zwierciadła wody nie uległa zmianie w stosunku do stanu z poprzedniego okresu obserwacji.

 

W przypadku głęboko położonych poziomów wodonośnych, to jest takich, w których strop warstwy wodonośnej znajduje się na głębokości większej niż 120 m, wyższe położenie ustabilizowanego zwierciadła wód w stosunku do średniego stanu z października br. odnotowano w ponad 57% analizowanych punktów obserwacyjnych. Obniżenie poziomu średniego ustabilizowanego zwierciadła wód podziemnych odnotowano w tym czasie w przypadku około 26% analizowanych reprezentatywnych punktów obserwacyjnych. W przypadku ponad 17% obserwowanych studni średni poziom ustabilizowanego zwierciadła wody nie uległ zmianie w odniesieniu do stanu z poprzedniego miesiąca.

 

Wśród czternastu monitorowanych źródeł najliczniejszą grupę w listopadzie br. stanowiły źródła, w których nastąpiło obniżenie średnich wydajności w stosunku do stanu z października br. W omawianym miesiącu sytuację taką odnotowano w przypadku sześciu źródeł znajdujących się w województwach: dolnośląskim, małopolskim oraz podkarpackim.
Wzrost średnich wydajności nastąpił w tym czasie w przypadku czterech źródeł znajdujących się w województwach małopolskim, opolskim, podkarpackim i śląskim. Również w przypadku czterech źródeł znajdujących się w województwach: dolnośląskim, małopolskim i śląskim ich średnie miesięczne wydajności pozostały na takim samym poziomie jak w poprzednim miesiącu, przy czym w przypadku źródła znajdującego się w miejscowości Czerniawa-Zdrój odnotowano brak wody.

 

 
Punkty monitoringu wód podziemnych

 

 Ryc. 1 Mapa zmian położenia zwierciadła wody podziemnej i wydajności źródeł w wybranych reprezentatywnych punktach monitoringu wód podziemnych w okresie 1.11 do 30.11.2019 r.

 

Poziom rezerw zasobów wód podziemnych

W listopadzie wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę. W większości analizowanych punktów obserwacyjnych (około 81%) stan rezerw zasobów zmiennych przekraczał 20% w odniesieniu do najniższego rocznego położenia zwierciadła wód podziemnych z okresu wielolecia (NNG).
Poziom rezerw niższy niż 20% w odniesieniu do stanu NNG stwierdzono w tym czasie w przypadku ponad 19% analizowanych punktów obserwacyjnych. Najgorsza sytuacja panowała w rejonie miejscowości: Czerniawa-Zdrój, Szczytna (woj. dolnośląskie), Rogóźno (woj. kujawsko-pomorskie), Łabunie, Manie, Podedwórze (woj. lubelskie), Ciechanów, Płock (woj. mazowieckie), Baliszczyce, Karłowiczki, Łącznik (woj. opolskie), Aleksandria (woj. śląskie) oraz Kośmidry (woj. warmińsko-mazurskie), gdzie zarejestrowany średni miesięczny poziom wód podziemnych wskazywał na brak rezerw zasobów w odniesieniu do stanu NNG.

 
komunikat 8a 2019 ryc2

  Ryc. 2 Mapa wybranych punktów reprezentatywnych sieci monitoringu wód podziemnych prezentująca poziom rezerw zasobów wód podziemnych w okresie od 1.11 do 30.11.2019 r.

 

 Występowanie zagrożeń dla wód podziemnych

W listopadzie na znacznym obszarze kraju nadal utrzymywał się stan zagrożenia hydrogeologicznego wynikający z niskiego stanu wód podziemnych, jednak rozprzestrzenienie zjawiska niżówki hydrogeologicznej w stosunku do poprzedniego miesiąca uległo ograniczeniu. Obecnie niżówka hydrogeologiczna utrzymuje się w:

- zachodniej części województwa zachodniopomorskiego,
- południowo-wschodniej części województwa lubuskiego,
- północno-wschodniej i wschodniej części województwa wielkopolskiego,
- południowej, południowo-zachodniej i północnej części województwa kujawsko-pomorskiego,
- południowo-wschodniej i centralnej części województwa pomorskiego,
- centralnej i wschodniej części województwa dolnośląskiego,
- zachodniej i północnej części województwa śląskiego,
- zachodniej, południowej i wschodniej części województwa opolskiego,
- północnej i północno-zachodniej części województwa mazowieckiego
- na znacznej części obszaru województwa lubelskiego.

Lokalne obniżenia poziomu wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego zdarzały się w listopadzie również w pozostałych regionach kraju.

 
komunikat

 Ryc. 3. Mapa wybranych reprezentatywnych punktów monitoringu wód podziemnych przedstawiająca wskaźnik zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w okresie od 1.11 do 30.11.2019 r. (porównanie z okresem 1.10 do 31.10.2019 r.)