ImageWersja kolorowa, wysoka rozdzielczość - plik pdf 2211 KB

 

ImageWersja kolorowa, niska rozdzielczość - plik pdf 572 KB


 

 

W tym numerze:

Stoisko PIG - Geologia 2007Mirosław Rutkowski
Targi GEOLOGIA po raz piąty
W dniach 30 i 31 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyły się jubileuszowe V Międzynarodowe Targi „Geologia 2007”. Organizatorem imprezy, która zgromadziła ponad 50 wystawców z 6 krajów był Zarząd Targów Warszawskich S.A. Opiekę merytoryczną sprawował tradycyjnie Państwowy Instytut Geologiczny. Honorowy patronat objął Główny Geolog Kraju prof. dr hab. Mariusz-Orion Jędrysek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

 

 

Wybory do Rady Naukowej Instytutu
Procedura demokratycznego wyłonienia czterdziestu członków nowej Rady Naukowej V kadencji rozpoczęła się formalnie 10 kwietnia 2007 r., kiedy to dyrektor Instytutu podpisał zarządzenie o powołaniu Komisji Wyborczej, regulamin i kalendarz wyborczy. Przewodniczącym 10-osobowej komisji został Stanisław Doktór z CAG w Warszawie. Podkomisje wyborcze w Oddziałach Instytutu powołali dyrektorzy tych jednostek. Termin wyborów ustalony został na dzień 31 maja.

Nagroda Ministra Środowiska dla prof. Stefana Kozłowskiego
Nagrody Ministra Środowiska za szczególne osiągnięcia naukowo-badawcze w zakresie ochrony, kształtowania i użytkowania środowiska oraz jego zasobów przyznawane są corocznie. Na ostatni konkurs, organizowany już po raz 21, wpłynęło 70 wniosków.

Ilona Śmietańska
Jak dobrze mieć sąsiada, czyli o spotkaniu dyrektorów w Krakowie
Podczas konferencji dyrektorów europejskich służb geologicznych zrzeszonych w EuroGeoSurveys, we wrześniu 2006 r. w Bukareszcie, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego prof. Tadeusz Peryt zaproponował dyrektorom służb geologicznych Austrii, Czech, Słowacji, Słowenii i Węgier zorganizowanie roboczego spotkania w Krakowie. Propozycja została przyjęta, i tak 5 i 6 czerwca 2007 r. w siedzibie Oddziału Karpackiego doszło do spotkania wysokich przedstawicieli służb geologicznych siedmiu państw członkowskich Inicjatywy Środkowoeuropejskiej.

Leszek Jurys
Geologia na bałtyckiej plaży
Po raz piąty w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki, w dniach 26 i 27 maja, Oddział Geologii Morza PIG zorganizował „Piknik naukowy” na plaży w Gdyni–Orłowie.

Andrzej Budzyk
Po konferencji w Senacie RP
Na międzynarodową konferencję o długim tytule „Zagrożenia ekologiczne Morza Bałtyckiego – Senat RP, 28 maja 2007” poszedłem dzięki przeczytanym wcześniej zapowiedziom w tygodniku „Wprost” i dzienniku „Rzeczpospolita”. Bezpośrednim impulsem dla debaty była planowana, największa inwestycja liniowa na Bałtyku, czyli Gazociąg Północny spółki Nord Stream.

oraz:

Święto Instytutu obchodzono również w Oddziałach

relacjonują:
Józef Chowaniec - Kraków
Jerzy Gągol - Kielce
Andrzej Piotrowski - Szczecin
Andrzej Stachowiak - Wrocław
Jarmila Krzymińska - Gdańsk
Justyna Bugała i Lidia Razowska-Jaworek - Sosnowiec,

a także, jak zwykle:

W skrócie maj 2007

27.04–03.05 W Londynie odbyło się spotkanie robocze, inicjujące projekt badawczy 7.PR – „TOP–Europe”, dotyczący kenozoicznej geodynamiki alpidów. Referat przedstawił P. Krzywiec.

01–03.05 Podczas spotkania zorganizowanego przez posła W. Kuca w Parlamencie Europejskim w Brukseli, D. Choromański i W. Wołkowicz przedstawili referat nt. niebezpieczeństw stwarzanych przez nieprzydatne pestycydy.

05–10.05 W Hadze odbyła się konferencja „Basin Modelling Perspectives…”, podczas której referat wygłosił P. Poprawa.

06–22.05 W ramach współpracy naukowej pomiędzy PIG i Uniwersytetem w Delhi gościł w Warszawie prof. Ahmad Talat.

09–12.05 W Rydze odbyła się trzecia konferencja projektu ASTRA, realizowanego w ramach programu INTERREG. Uczestniczyli w niej D. Kaulbarsz i Z. Kordalski (OGM PIG).

11–20.05 W Ullapool (Wlk. Brytania), P. Krzywiec wygłosił referat podczas konferencji „Continental Tectonics and Mountain Building”.

18–28.05 W Acapulco (Meksyk) odbyła się konferencja American Geophysical Union. Referat przedstawiła O. Polechońska.

20–25.05 G. Miotk-Szpiganowicz, J. Zachowicz i S. Uścinowicz (OGM PIG) przedstawili poster podczas „International Conference on Geodiversity and Geology for Nature Heritage”, która odbyła się Vaasa (Finlandia).

22–30.05 T. Peryt przedstawił referat oraz wziął udział w sesji terenowej, poświęconej dolomitom dewońskim, podczas dorocznej konferencji GAC-MAC w Yellowknife (Kanada).

23–25.05 L. Śmietański, B. Kazimierski, I. Ploch, J. Chowaniec i T. Nałęcz w Lwowie uczestniczyli w spotkaniu „Sustainable Use and Protection of Groundwater Resources…” oraz w konferencji „Resources of Natural Waters of Carpathian Region”.

25–30.05 T. Krzywicki przedstawił poster podczas IX Seminarium Krajobrazowego „Krajobrazy dolin rzecznych”, które odbyło się w Czerniowcach na Ukrainie.

28–30.05 W Bechyniu (Czechy), w naradzie grupy roboczej ekspertów dotyczącej monitoringu wód podziemnych strefy przygranicznej uczestniczyli J. Kiełczawa, A. Wojtkowiak (OD PIG), L. Skrzypczyk, B. Kazimierski oraz T. Rudnicka-Zapaśnik.

28–31.05 J. Zachowicz (OGM PIG) uczestniczyła w warsztatach metodycznych poświęconych norweskiej technologii wydzieleń siedlisk morskich, które odbyły się w Oslo.

29–31.05 M. Mazurowski (OP PIG) i K. Jarmołowicz-Szulc wzięli udział w kursie „Hyperion”, dotyczącym 7. PR, zorganizowanym w Brukseli przez EuroGeoSurveys.

29–31.05 W spotkaniu grupy roboczej 7. PR „Geohazard”, które odbyło się w siedzibie UNESCO w Paryżu, wzięła udział A. Piątkowska.