Droga do powstania Państwowego Instytutu Geologicznego
Pierwsze próby organizacji geologii, górnictwa i hutnictwa sięgają XVIII w. Wtedy to, 10 kwietnia 1782 r., król Stanisław August Poniatowski powołał Komisję Kruszcową. Był to organ ministerialny kierowany przez biskupa Krzysztofa Szembeka i podległych mu 12 komisarzy, z których trzech było znawcami geologii. Chociaż działalność Komisji Kruszcowej zakończyła się wraz z utratą niepodległości Polski w 1795 r., to jej ogromny wpływ na świadomość społeczną, co do potrzeby zorganizowanego działania w geologii, przyczynił się do podejmowania dalszych kroków w tym kierunku, szczególnie w czasach Królestwa Polskiego z inicjatywy Stanisława Staszica.
Pierwsze koncepcje powołania „polskiego instytutu geologicznego” czy też „polskiego zakładu geologicznego” zrodziły się na początku XX wieku w Galicji. Do uzyskania niepodległości jednak żadna dzielnica Polski nie posiadała jeszcze placówki o charakterze służby geologicznej.
W 1901 r. wybitny geolog Jan Lewiński założył jedyną na terenie Królestwa Polskiego polską Pracownię Geologiczną przy Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, a w 1903 r. Stanisław Thugutt zorganizował prywatną Pracownię Mineralogiczną. Pracownie te i związani z nimi geolodzy przeszli później do Państwowego Instytutu Geologicznego. W 1905 r. prof. Władysław Szajnocha podjął starania o powołanie Krajowego Zakładu Geologicznego we Lwowie, który miał w Galicji prowadzić badania geologiczne, górnicze, gleboznawcze i hydrogeologiczne, a także wykonywać zalecenia władz.
Początki Państwowego Instytutu Geologicznego sięgają czasów przed odzyskaniem niepodległości. Prace nad organizacją Instytutu umożliwił dekret Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego z dnia 3 stycznia 1918 r. Dokument ten powoływał Ministerstwo Przemysłu i Handlu. W połowie listopada 1918 r. Sekcja Górniczo-Hutnicza Ministerstwa Przemysłu i Handlu zwróciła się do prof. Józefa Morozewicza z propozycją objęcia kierownictwa nowo powstającej instytucji, którą ten po dojrzałym namyśle przyjął.
Prof. Józef Morozewicz
Niespełna miesiąc po odzyskaniu niepodległości uzyskano schronienie w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, które zgodziło się na zaangażowanie 6 pracowników (na zatrudnienie 24 następnych Ministerstwo zgodziło się w dniu 1 kwietnia 1919 r.). W lutym 1919 r. od Komitetu Muzeum Przemysłu i Rolnictwa przyjęto bibliotekę, zbiory i sprzęt Pracowni Geologicznej zorganizowanej przez prof. Jana Lewińskiego w 1901 r.
Utworzenie Państwowego Instytutu Geologicznego
3 kwietnia 1919 r. został złożony w Sejmie RP wniosek nagły o powołaniu Państwowego Instytutu Geologicznego, podpisany przez grupę 36 posłów z byłego zaboru austriackiego, w tym również przez Wincentego Witosa. Wniosek został skierowany do sejmowej komisji skarbowo - budżetowej. W dniach 13 – 15 kwietnia 1919 r. w Krakowie odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Państwowego Instytutu Geologicznego, na którym zatwierdzono statut.
Uroczyste otwarcie Państwowego Instytutu Geologicznego odbyło się w dniu 7 maja 1919 r. przez ministra przemysłu i handlu w rządzie Ignacego Paderewskiego – dr Kazimierza Hącię, wobec licznego grona przedstawicieli nauk przyrodniczych, górnictwa i osób zaproszonych. Uroczystość odbyła się w Pałacu Staszica, który był pierwszą siedzibą Instytutu.
Pałac Staszica w Warszawie
W trakcie uroczystego otwarcia prof. Józef Morozewicz tak określił cele i zadania stojące przed Instytutem: „Powstający Instytut Geologiczny ma być zakładem naukowo-badawczym, poświęconym przede wszystkim rozważaniu problemów geologicznych związanych z rozmaitymi dziedzinami życia ekonomicznego. […] Ale obok zagadnień natury praktycznej – wcale nie myślimy rezygnować z prac natury teoretycznej, geologia stosowana nie da się pomyśleć bez geologii teoretycznej, nie może bez niej ani rozwijać się, ani należycie spełniać swojego zadania”. Sformułowania dyrektora J. Morozewicza były kamieniem węgielnym badań Instytutu przez cały okres stulecia jego istnienia.
16 maja 1919 r. obradowała sejmowa komisja skarbowo - budżetowa, która rozpatrywała wniosek nagły z 3 kwietnia. Jej sprawozdanie, sygnowane przez przewodniczącego Głąbińskiego i sprawozdawcę Radziszewskiego, kończyło się następująco: „Wobec powyżej wyłuszczonych względów komisja skarbowo - budżetowa postanowiła zwrócić się do Wysokiego Sejmu z wnioskiem następującym: WYSOKI SEJM raczy uchwalić; Wzywa się Rząd, aby niezwłocznie w całej pełni uruchomił Państwowy Instytut Geologiczny, aby natychmiast powołał doń odpowiednią ilość fachowych geologów, aby w możliwie najkrótszym czasie poczynił kroki celem wzniesienia odpowiedniego gmachu dla potrzeb geologicznych Państwa Polskiego, aby przeznaczył odpowiednie fundusze na rozpoczęcie natychmiast badań geologicznych na ziemiach polskich, aby odpowiednie kwoty wydatkowań umieścił już w budżecie najbliższym”. Na 43. posiedzeniu Sejmu Ustawodawczego w dniu 30 maja sprawozdanie to zostało przedstawione i jednomyślnie uchwalone. Uchwała była formalną podstawą zorganizowania PIG.
Pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego, z prof. Józefem Morozewiczem na czele, 1930 r.
Pierwsze lata działalności
Państwowy Instytut Geologiczny, nie mając własnej siedziby, korzystał w pierwszych latach swego istnienia z gościnności Pałacu Staszica w Warszawie. Wkrótce uzyskano parcelę w kwadracie ulic Rakowieckiej, Wiśniowej, Batorego i Skautów. Ogłoszono konkurs na projekt nowej siedziby, w którego wyniku realizację budowy powierzono architektowi Marianowi Lalewiczowi. Zaprojektował on budynki w charakterystycznym dla siebie stylu akademickiego klasycyzmu, przy czym wnętrza cechował nieco tajemniczy, bazylikowy czy też klasztorny wystrój.
Budowę siedziby Państwowego Instytutu Geologicznego rozpoczęto dopiero w 1925 roku. Ciekawostką jest, że niektóre detale dekoracyjne wykonano z kamienia pochodzącego z rozebranego w 1926 r. soboru przy Placu Saskim. Były to różowe granity z wyspy Kumlinge, w archipelagu Wysp Alandzkich, przewiezione do portu Hangö, a następnie do Warszawy. Budowę pawilonu południowego - chemicznego, rozpoczęto w połowie 1925 roku i zakończono w 1926, natomiast gmach główny, którego fundamenty położono już w roku 1923, do częściowego użytku został oddany w 1930 r.; wtedy też nastąpiła ostateczna przeprowadzka z Pałacu Staszica. Ze względu na ogromne kłopoty finansowe, gmach główny ukończono dopiero w 1936 r. Całkowity koszt budowy wyniósł 2 300 000 zł, co w tamtych czasach stanowiło ogromną sumę.
Gmach Państwowego Instytutu Geologicznego, 1926 r.
Więcej o dziejach budowy gmachów Państwowego Instytutu Geologicznego (1919-1936)
Fronton budynku głównego PIG, lata 50. XX w.
Pierwsze odkrycia złóż surowców mineralnych zanotowano w 1923 roku - fosforytów w rejonie Annopola - Rachowa, w 1924 - hematytu i pirytu w Rudkach oraz w 1939 r. - węgla kamiennego na obszarze lubelsko-wołyńskim.
Kopalnia w Annopolu (fot, Archiwum Miasta Annopol)
Pierwsza Mapa geologiczna Rzeczypospolitej Polskiej (1:750 000), opracowana przez Czesława Kuźniara, ukazała się w 1926 roku, a pierwsza Mapa bogactw kopalnych Rzeczypospolitej Polskiej (1: 750 000), opracowana przez Stefana Czarnockiego, ukazała się w 1931 r.
Fragment Mapy geologicznej Rzeczypospolitej Polskiej
Okres II Wojny Światowej
II Wojna Światowa dla Państwowego Instytutu Geologicznego rozpoczęła się 6 września 1939 r., kiedy to część personelu ewakuowano do Lwowa. Warszawę opuścił także prof. Karol Bohdanowicz, przekazując funkcję dyrektora dr. Józefowi Zwierzyckiemu. Podczas oblężenia Warszawy budynki Instytutu ucierpiały niewiele, poza salą muzealną, gdzie uległ zniszczeniu szklany dach oraz większość eksponatów.
W połowie października 1939 r. do Warszawy przybyli dwaj pracownicy berlińskiego Amt fur Bodenforschung - prof. Paeckelmann i dr Barnitzke, którzy z myślą wywiezienia wszystkiego co ocalało, zasekwestrowali budynki i majątek Instytutu. Po zapoznaniu się ze stanem zniszczeń, wystąpili z propozycją, by polski personel na nowo podjął prace na poprzednich stanowiskach. W listopadzie do Instytutu powróciła większość pracowników.
Reorganizacja instytutu przez władze okupacyjne nastąpiła w kwietniu 1940. Zmieniono jego nazwę na Amt für Bodenforschung z centralą w Krakowie. Dyrektorem jednostki został prof. Brinkmann, a od kwietnia 1944 r. - prof. Petraschek. Główny nacisk w badaniach geologicznych skierowany był wówczas na kartografię geologiczną i rejestrację złóż surowców mineralnych. Nie wszystkie jednak wyniki badań były przez polskich geologów ujawniane. Prowadzono podwójną - jawną i ukrytą - dokumentację.
W czasie okupacji zginęło wielu pracowników Instytutu. Budynki zostały zniszczone w 95%, aparatura średnio w 50%, straty w zbiorach muzeum zostały obliczone na 70%. Księgozbiór został w znacznej części wywieziony przez okupanta, a częściowo uległ zniszczeniu w czasie Powstania Warszawskiego. Najbardziej ucierpiała jednak kadra. Zginęło co najmniej 25% pracowników i współpracowników PIG - zamordowani, zmarli w obozach koncentracyjnych, polegli podczas działań wojennych lub w Powstaniu Warszawskim.
Sala ekspozycyjna Muzeum Geologicznego - zniszczona w trakcie nalotu wojsk radzieckich w 1943 r.
Lata powojennej odbudowy
Wkrótce po wyzwoleniu Warszawy, już w styczniu 1945 r., do zrujnowanego Instytutu przybyli pierwsi pracownicy. Podjęcie pracy nie było jednak możliwe, ze względu na prawie całkowite zniszczenie gmachów.
W wyniku działań wojennych wielu pracowników przebywało w Krakowie i dlatego też, zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 3 marca 1945 r., tam został reaktywowany Państwowy Instytut Geologiczny. Odkopano materiały ukryte w sierpniu 1944 r., zabezpieczono ocalałe urządzenia, a w lipcu 1945 r. przystąpiono do odbudowy gmachów. Odbudowa postępowała bardzo szybko i sprawnie. Już jesienią 1946 r. do Warszawy przeniosła się dyrekcja instytutu, a w miarę oddawania do użytku nowych pomieszczeń - kolejne komórki organizacyjne.
Pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego w Wieliczce. Zdjęcie: prof. Stanisław Krajewski
W latach 1946 - 1947 gmach Muzeum Geologicznego został wyremontowany. W związku ze zwiększającym się zapotrzebowaniem na badania geologiczne, dyrektor Jan Czarnocki chciał doprowadzić gmachy Instytutu do takiego stanu, aby można było w nich pracować. Przewidując żywiołowy rozwój geologii w warunkach powojennych zdecydował, że w centrali w Warszawie musi jak najszybciej powstać gmach umożliwiający prowadzenie badań na dużą skalę. Głównym projektantem nowego gmachu przy ul. Rakowieckiej 4 został prof. architektury Marek Leykam. Budowę rozpoczęto w 1948 r., a w roku 1952 budynek został oddany do użytku.
Budowa nowego gmachu Instytutu Geologicznego - obecnie imienia Jana Wyżykowskiego, odkrywcy złóż miedzi i srebra na Dolnym Śląsku
W 1938 r., podczas budowy kolektora przy ul. Podchorążych w Warszawie, natrafiono na duży głaz narzutowy o kubaturze około 10 m3. Był to gnejs biotytowy z licznymi iniekcjami, właściwymi skandynawskim arterytom. Po wojnie, z chwilą rozpoczęcia budowy nowego gmachu Instytutu, dyrektor Jan Czarnocki wyraził gorące życzenie, aby głaz znalazł się na jego terenie. Główny projektant uwzględnił wniosek, wyznaczając miejsce tuż przy wejściu do nowego gmachu. Głaz ustawiono tu w dniu 23 kwietnia 1959 r.
Głaz przed wejściem do Państwowego Instytutu Geologicznego od ul. Wiśniowej
Wielkie odkrycia geologiczne złóż surowców mineralnych
Pierwsze lata okresu powojennego były dla Państwowego Instytutu Geologicznego niezwykle bogate w odkrycia złóż surowców mineralnych. Badania regionalne nad występowaniem złóż soli kamiennej poza zapadliskiem przedkarpackim, prowadzone jeszcze przed rokiem 1939 w Kłodawie na Kujawach, doprowadziły do odkrycia w tym rejonie w 1947 r. wysadowego złoża solnego.
Kopalnia soli w Kłodawie, lata 60-te XX wieku
W roku 1952 Stanisław Pawłowski wraz z zespołem odkrył złoża siarki w miocenie zapadliska przedkarpackiego. To pierwsze odkrycie Instytutu Geologicznego o znaczeniu światowym znacznie przyczyniło się do rozwoju gospodarki kraju - uruchomiony został polski przemysł siarkowy.
W roku 1954 w Sudetach, w pobliżu Stanisławowa odkryto jedno z największych w Europie złóż barytu. Trzy lata później rozpoczęto eksploatację.
Od 1955 r. trwały również poszukiwania złóż miedzi na monoklinie przedsudeckiej. W marcu 1957 r., w otworze Sieroszowice IG-1, odkryto łupek miedzionośny a wraz z nim olbrzymie - w skali globalnej - złoże miedzi, i jak się niebawem okazało, również srebra, które zostało udokumentowane w 1959 r. przez zespół Jana Wyżykowskiego. Odkrycie i udokumentowanie złóż rud miedzi między Lubinem a Głogowem stworzyło warunki dla powstania nowego przemysłu miedziowego.
Dr Jan Wyżykowski z wiertnikami
W latach 1954 - 1960 w wyniku prac grawimetrycznych i wiertniczych, prowadzonych przez Zbigniewa Wernera, odkryto kolejne wysady solne w Izbicy Kujawskiej, Lubieniu, Łaniętach, Mogilnie i Damasławku.
Prace poszukiwawcze, realizowane z inicjatywy Edwarda Ciuka w osadach mioceńskich na Niżu Polskim (1952-1960), doprowadziły do udokumentowania wielu złóż węgla brunatnego (m.in. Adamów, Uniejów, Gubin, Mosty, Rogoźno), w tym niektórych o bardzo dużych zasobach. W latach 1961-1975 PIG zbadał budowę, jakość i zasobność złóż Bełchatowa, Złoczewa i tak zwanych rowów wielkopolskich.
Wykonane w 1962 r. wiercenia według projektu Jerzego Znoski, w rejonie Krzemianki i Udrynia, ujawniły obecność wanadonośnych rud ilmenitowo-magnetytowych.
Odkrycie złoża polihalitu w rejonie Zatoki Puckiej to wynik intensywnych prac geologicznych PIG prowadzonych w latach 1964-1970.
Największym sukcesem w grupie surowców energetycznych było odkrycie złóż Lubelskiego Zagłębia Węglowego.
Halina Urban, Marek Graniczny, Włodzimierz Mizerski, Stanisław Wołkowicz