O projekcie

„Geothermal4PL Wsparcie zrównoważonego rozwoju i wykorzystania płytkiej energii geotermalnej na terenie obszarów objętych programem Mieszkanie Plus w Polsce”

Projekt ma na celu wsparcie zrównoważonego rozwoju i wykorzystania płytkiej energii geotermalnej w Polsce, szczególnie na terenie obszarów objętych programem Mieszkanie Plus poprzez wymianę doświadczeń i nabycie nowej wiedzy przez ekspertów z PIG-PIB oraz docelowych użytkowników projektu dzięki współpracy z Partnerem (CMR AS) i ekspertami (NGU, NTNU) norweskimi.

Działania zaplanowane do realizacji w okresie 20.04.2017 r. – 30.10.2017 r. przyczynią się do wzrostu zastosowania płytkiej energii geotermalnej na terenie Polski.

Geothermal4PL jest projektem predefiniowanym przez Ministerstwo Środowiska, a jego inicjatorem był Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Kraju i Główny Geolog Kraju – Pan prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek.

Potrzeba realizacji

Program Mieszkanie Plus przewiduje budowę energooszczędnych domów wykonanych w innowacyjnych i ekologicznych technologiach i z wysokiej jakości materiałów. Jedną z najczystszych i łatwo dostępnych form energii jest płytka energia geotermalna.

Realizacja projektu wynika z potrzeby ukazania możliwości zastosowania płytkiej energii geotermalnej wykorzystywanej za pomocą gruntowych pomp ciepła do ogrzewania i chłodzenia budynków na obszarach objętych programem Mieszkanie Plus oraz z konieczności redukcji emisji gazów i pyłów powstających w wyniku spalania paliw konwencjonalnych.

Stosowanie paliw konwencjonalnych w celach grzewczych skutkuje niską jakością powietrza na terenach zabudowanych, a tym samym drastycznym pogorszeniem stanu środowiska naturalnego oraz zagrożeniem zdrowia i życia ludzi. Dynamiczny rozwój technologii gruntowych pomp ciepła w Polsce oferuje alternatywne, bezpieczne i dostępne na większości obszaru kraju, źródło czystej energii.

Potrzeba realizacji projektu wynika również ze światowej, unijnej i krajowej polityki energetycznej ukierunkowanej na zwiększenie wykorzystania energii odnawialnych, stosowanie technologii zero- i około emisyjnych oraz podniesienie standardów izolacji budynków.

Partnerstwo

logo pig

 

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy jest Partnerem Wiodącym i Beneficjentem projektu.

 

 

bla cmr logo lys cmyk med hele navnetPartner norweski to Christian Michelsen Research - CMR.

 

ngu

 

W projekcie biorą także udział eksperci Norsk Geologisk Undersøkelse - NGU (Norweska Służba Geologiczna).

 

 

 

 

 ntnu logo

Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet - NTNU (Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii) to kolejny partner w projekcie.

 

 

 

 

Odbiorcy

Projekt jest skierowany do administracji geologicznej na szczeblu regionalnym i lokalnym, planistów, firm projektujących i instalujących gruntowe pompy ciepła oraz użytkowników instalacji.

Finansowanie

Projekt Geothermal4PL, nr umowy 102/2017/Wn50/OA-XN-04/D, jest finansowany z Mechanizmu Finansowego EOG 2009 – 2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej (FWD), Program PL04 "Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii".

Operatorami Programu w Polsce są Ministerstwo Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Całkowity budżet projektu wynosi 501 285,03 euro.