Płytka geotermia w Chęcinach

Około 150 osób z całej Polski uczestniczyło w warsztatach poświęconych płytkiej geotermii, które odbywały się w stolicy polskich geologów – w Chęcinach w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej. Spotkanie zorganizował Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) wraz z norweskim instytutem Christian Michelsen Research AS.

Budowa instalacji geotermalnych oraz uwarunkowania geologiczne, prawne i ekonomiczne wykorzystania ciepła Ziemi – to główne tematy wykładów, warsztatów i dyskusji, które przez dwa dni prowadzone były w Chęcinach w Górach Świętokrzyskich. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu Geothermal4PL jako wsparcie rozwoju płytkiej energii geotermalnej na obszarach Programu Mieszkanie Plus, który finansowany jest przez fundusze norweskie. Warsztaty przeznaczone były dla przedstawicieli administracji państwowej, administracji geologicznej, samorządowców, przedsiębiorców i użytkowników systemów geotermalnych.

0479

Warsztaty poświęcone płytkiej geotermii zostały rozpoczęte. Przed uczestnikami dwa dni intensywnej nauki i spotkań

Uczestnicy mogli zapoznać się z wszelkimi aspektami wykorzystania energii geotermalnej – od technicznych po ekonomiczne. Eksperci związani z geotermią zaprezentowali możliwości, metody i warunki stosowania w Polsce systemów geotermalnych z wykorzystaniem gruntowych pomp ciepła. Warsztaty prowadzili pracownicy PIG-PIB, Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej oraz specjaliści norwescy, ale także praktycy – przedstawiciele firm wiertniczych i przedsiębiorstw wykonujących instalacje geotermalne.Goście z instytutu Christian Michelsen i z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii podzielili się swoim bogatym doświadczeniem w wykorzystaniu energii Ziemi do ogrzewania, i chłodzenia dużych budynków użyteczności publicznej – szkół, czy hoteli – oraz obiektów przemysłowych.

0223

Uczestnicy warsztatów poświęconych płytkiej geotermii, zorganizowanych w ramach projektu Geothermal4PL

Szczególnym zainteresowaniem uczestników warsztatów cieszyły się zagadnienia prawne oraz problematyka dostępu do danych geologicznych – niezbędnych do prawidłowego zaprojektowania systemu i wykonania instalacji geotermalnej. Jednym z tematów omawianych podczas warsztatów były też dobre praktyki wiertnicze i projektowe, dzięki którym można uniknąć zagrożeń dla środowiska naturalnego związanych z instalacjami płytkiej energii geotermalnej.

Warsztaty odbywały się w kamieniołomie Rzepka, gdzie zlokalizowane jest Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej (ECEG). To nowoczesny ośrodek uniwersytecki wyposażony w pracownie, laboratoria, sale wykładowe i konferencyjne. Jest on dobrym przykładem wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym geotermalnej. Zastosowany w ECEG system służy do ogrzewania i chłodzenia obiektu. Oparty jest na pompach ciepła korzystających z energii ziemi poprzez ponad 90 odwiertów skupionych w pięciu kompleksach wokół obiektu. Uczestnicy warsztatów oraz goście z Norwegii mieli okazję obejrzeć instalację i ocenić jej możliwości.

dscn0168

Pompy ciepła w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej

Zobacz więcej zdjęć

Sylwetki prelegentów:

 dr Maciej Kłonowski

 Paweł Czarniak

 Eliza Dziekan - Kamińska

 Marek Hajto

 dr Jacek Kocyła

 Jakub Koczorowski

 Paweł Lachman

 dr Tomasz Nałęcz

 Grzegorz Ryżyński

 Skowroński Daniel

 Skowroński Grzegorz

 dr Piotr Ziółkowski

 Albert Złotkowski

Tekst: Andrzej Rudnicki, PIG-PIB

Zdjęcia: Małgorzata Matysiak, MTM Media,

Magdalena Sidorczuk, PIG-PIB