• 1_geosyntetyki_n.jpg
  • 2_kolumny_n.jpg
  • 3_kolumny_n.jpg
  • 4_kolumny_n.jpg
  • 5_kotwy_n.jpg
  • 6_keramzyt_n.jpg

Breadcrumbs

1 GiBP 

W dniach 24-26 września 2024 roku w Rzeszowie odbył się III Kongres Geoinżynierii i Budownictwa Podziemnego. Instytut objął wydarzenie patronatem honorowym. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Konsorcjum naukowego projektu RIDII.

 Tematyka kongresu skupia się na zagadnieniach geotechnicznych oraz na tematyce związanej z budownictwem tunelowym. Przez pierwsze dwa dni uczestnicy mogli brać udział w wielu prelekcjach oraz panelu dyskusyjnym, podczas których zaprezentowano najistotniejsze i najświeższe tematy z branży geotechnicznej i tunelowej. Trzeci dzień został dedykowany na wyjazdy techniczne.

Otwarcia III Kongresu Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne dokonała przewodnicząca Monika Socha-Kośmider.

2 GiBP

Przewodnicząca Kongresu Monika Socha-Kośmider

W trakcie sesji otwarcia referat wygłosiła dr Edyta Majer. Prezentacja dotyczyła projektu naukowego RIDII – Metody prowadzenia badań i doboru rozwiązań geotechnicznych dotyczących inwestycji drogowych. Informacja o projekcie. W prezentacji zostały przedstawione główne założenia projektu oraz stan prac.

3 GiBP

Dr Edyta Majer, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy

Podczas pierwszego dnia, który dotyczył zagadnień geotechnicznych, wygłoszono w sumie 15 referatów. Tematyka prezentacji była bardzo zróżnicowana i obejmowała zagadnienia: projektowania geotechnicznego w praktyce, wykorzystania materiałów alternatywnych, minimalizowania skutków zmian klimatycznych, redukcji śladu węglowego, systemów zbrojenia, badań geotechnicznych na potrzeby otworów geotermalnych, opomiarowania, narzędzi wiertniczych, stateczności skarp i zboczy, zastosowania żywic, iniekcji, wapna palonego oraz wypełniania pustek. Na zakończenie pierwszego dnia odbył się debata poświęcona skuteczności rozwiązywania sporów budowlanych.

Drugi dzień poświęcony był tematyce budownictwa podziemnego. W sesji I, prof. dr. hab. inż. Marek Cała oraz dr inż. Agnieszka Stopkowicz wygłosili referat Budowa tuneli na południu Polski – doświadczenia i wyzwania. W referacie przedstawiono dotychczasowe doświadczenia z projektowania i budowy tuneli na południu Polski przy zastosowaniu takich metod budowy jak NATM, ADECO-RS, TBM. Przeanalizowano wybrane aspekty prawne realizacji takich inwestycji, wymogi normowe i przepisy prawa. Na wybranych przykładach wskazane zostały kluczowe problemy występujące podczas realizacji tuneli i możliwości ich minimalizacji. W ostatniej części wystąpienia wskazano wyzwania przed jakimi stoi polskie budownictwo tunelowe.

4 GiBP

Prof. dr. hab. inż. Marek Cała, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

5 GiBP

Dr inż. Agnieszka Stopkowicz, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

W trakcie trzech sesji wygłoszono 18 referatów, które podejmowały następujące aspekty: budowa tuneli na południu Polsk, projektowanie i wykonanie zabezpieczeń portali i osuwisk, monitoring geotechniczny i monitoring konstrukcji, budowa tuneli drogowych i kolejowych maszynami TBM, montaż zbrojenia, wdrażanie systemów automatyki, budowa metra i tuneli kolejowych, ściany szczelinowe, eksploatacja i planowanie tuneli drogowych, realizacja inwestycji na terenach fliszu karpackiego, tunele w skałach, bezpieczeństwo obiektów budowlanych w sąsiedztwie tuneli, monitoring konstrukcji tuneli i mostów oraz ochrona przeciwpożarowa tuneli.

Podczas całego Kongresu dostępna była strefa wystawiennicza, gdzie można było zapoznać się z ofertą firm geotechnicznych. Strefa sprzyjała nawiązywaniu kontaktów, wymianie doświadczeń i dyskusjom.

Trzeciego dnia zostały zorganizowane wycieczki. Jedna z nich odbyła się na plac budowy tunelu w drodze ekspresowej S19 Rzeszów Południe-Babica, druga na plac budowy posadowienia wysokich estakad oraz zabezpieczenia terenów osuwiskowych na przykładzie budowy S19 Babica-Jawornik. Podczas wycieczek można było obserwować skalę budów i zapoznać się z praktycznymi aspektami geotechniki i tunelowania.

6 GiBP Wycieczka na plac budowy posadowienia wysokich estakad oraz zabezpieczenia terenów osuwiskowych budowy S19 Babica-Jawornik, której wykonawcą jest INTERCOR Sp. z o.o. a inwestorem GDDKiA w Rzeszowie

Dziękujemy organizatorowi za zaproszenie do udziału w konferencji i umożliwienie poinformowania uczestników Kongresu o projekcie RIDII.

Szczegółowe informacje o projekcie naukowym pn. "Metody prowadzenia badań i doboru rozwiązań geotechnicznych dotyczących inwestycji drogowych" znajdują się na stronie https://www.pgi.gov.pl/drogi-2/ (https://rid2.pgi.gov.pl)

 RID logo 

Udział w III Kongresie Geoinżynierii i Budownictwa Podziemnego został dofinansowany ze środków budżetu państwa, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych w ramach projektu pn. „Metody prowadzenia badań i doboru rozwiązań geotechnicznych dotyczących inwestycji drogowych”.

 GodłoNCBRGDDKiA znak 2 1 CMYK

Więcej informacji o Kongresie na stronie:

https://konferencje.inzynieria.com/gibp2024/

Relacja z Kongresu:

https://inzynieria.com/geoinzynieria/kongres_geoinzynieria_i_budownictwo_podziemne/wiadomosci/95888,iii-kongres-geoinzynieria-i-budownictwo-podziemne-zakonczony

Fotorelacja z Kongresu:

https://inzynieria.com/fotogalerie/branzy/fotogaleria/3/2991,iii-kongres-geoinzynieria-i-budownictwo-podziemne-fotorelacja

Tekst: Edyta Majer

Zdjęcia: Quality Studio dla www.inzynieria.com

Prezentacje do pobrania: 

 
Download this file (GiBP2024_EMajer.pdf)GiBP2024_EMajer.pdf[0]2108 kB11.11.2024
Download this file (GiBP2024_MCala_AStopkowicz.pdf)GiBP2024_MCala_AStopkowicz.pdf[0]10871 kB11.11.2024