• 1_geosyntetyki_n.jpg
  • 2_kolumny_n.jpg
  • 3_kolumny_n.jpg
  • 4_kolumny_n.jpg
  • 5_kotwy_n.jpg
  • 6_keramzyt_n.jpg

Breadcrumbs

infrabim1

W dniach 10-12 czerwca 2025 w Krakowie odbyła się Expo&multi Conference infraBIM poświęcona technologii BIM i cyfrowej transformacji branży infrastrukturalnej w Polsce,  przede wszystkim cyfryzacji procesów projektowych, wykonawczych i zarządczych w inwestycjach infrastrukturalnych, zarówno publicznych, jak i komercyjnych.

 W konferencji udział wzięli eksperci, przedstawiciele jednostek naukowych, reprezentanci firm projektowych i wykonawczych, a także administracja odpowiedzialna za obiekty infrastrukturalne, w sumie ponad 460 uczestników. Organizatorem konferencji był zespół infraTEAM zaś współorganizatorami była Akademia Górniczo‑Hutnicza w Krakowie (AGH) oraz NBI Media, które pełniło jednocześnie funkcję partnera medialnego.

infrabim2

Rozpoczęcie konferencji infraBIM 2025

Podczas sesji plenarnych odbywały się wykłady i debaty natomiast w strefie expo, na stoiskach wystawienniczych, prezentowali się przedsiębiorcy i instytucje. Podczas konferencji wygłoszono 45 referatów przez 63 prelegentów, zorganizowano 5 paneli dyskusyjnych, dostępnych było 9 stoisk Expo oraz zorganizowano i rozstrzygnięto 2 konkursy: #infraLIDER i #FoodBridge.

Konferencja obejmowała wiele tematów związanych z BIM. Rozmawiano o #BIM, #BIM w zamówieniach publicznych, #BIM standardy, biblioteki i narzędzia, #OpenBIM, interoperacyjność #BIM + #GIS, #AI, cyfrowych bliźniakach i rozwiązaniach smart, automatyzacji i projektach B+R. Były to 3 intensywne dni pełne wiedzy, networkingu i innowacji.

Podczas wydarzenia, w czasie wieczornej uroczystości wręczono nagrody i wyróżnienia dla liderów cyfryzacji sektora infrastrukturalnego. Dodatkowo przeprowadzono konkurs FoodBridge, polegający na studenckiej rywalizacji w budowie mostów z makaronu.

Podczas całego wydarzenia, w strefie Expo można było odwiedzić stoisko PIG-PIB na którym przedstawiciele Instytutu udzielali informacji o projekcie naukowym pn. Metody prowadzenia badań i doboru rozwiązań geotechnicznych dotyczących inwestycji drogowych (RIDII).

infrabim3

Stoisko wystawiennicze Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB

Expo&multi Conference infraBIM 2025 zintegrował środowisko profesjonalistów, promując cyfrową transformację branży infrastrukturalnej. Tematyka skupiała się na praktycznych wdrożeniach BIM i nowych technologiach (AI, GIS, cyfrowe bliźniaki), z naciskiem na współpracę między sektorami publicznym, technologicznym i akademickim. Było to ważne forum wymiany wiedzy i wzmacniania pozycji Polski w budownictwie cyfrowym.

Obrady i rozmowy, zarówno te oficjalne jak i te za kuluarowe, potwierdziły coraz śmielsze wkraczanie technologii BIM wspomaganej AI nie tylko w procesy projektowe, realizacyjne i zarządcze, ale także w decyzyjne i dokumentacyjne. W związku z tym przed geologami stoi bardzo ważne zadanie zaimplementowania cyfrowej informacji o geologii w nowoczesny BIM, tak aby był on pełniejszy, szybszy i sprawniejszy, ponieważ każdy obiekt budowlany „nie wisi w powietrzu”, tylko jest posadowiony na podłożu budowlanym, a więc jest bezpośrednio powiązany z geologią.

Gratulujemy futurystycznej konferencji!!!

Udział w konferencji infraBIM został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach zadań państwowej służby geologicznej „Współpraca krajowa w zakresie geologii i promocja działań państwowej służby geologicznej w latach 2024 – 2026 (zadanie ciągłe PSG)”.

nfosigw logo sfinansowanie cmyk hres

Więcej o konferencji na stronie:

https://infrabim.info/pl

Tekst: Krzysztof Majer, Edyta Majer

Zdjęcia: Krzysztof Majer