• 1_geosyntetyki_n.jpg
  • 2_kolumny_n.jpg
  • 3_kolumny_n.jpg
  • 4_kolumny_n.jpg
  • 5_kotwy_n.jpg
  • 6_keramzyt_n.jpg

Breadcrumbs

Celem zadania jest kwerenda i budowa bazy danych dotyczącej metod projektowania oraz technologii wzmocnień podłoża z uwzględnieniem dotychczas stosowanych technologii oraz technologii nowatorskich i perspektywicznych. W kwerendzie uwzględnione zostaną technologie wzmacniania podłoża gruntowego stosowane w inwestycjach drogowych prowadzonych w skomplikowanych warunkach geologicznych. Problematyka zabezpieczeń terenów osuwiskowych, zjawisk krasowych, gruntów zapadowych oraz wpływów eksploatacji górniczej zostanie tutaj uwzględniona w sposób szczególny.

Kwerenda pozwoli na zebranie danych dotyczących: metod projektowania oraz technologii wzmocnienia z uwzględnieniem granicznych parametrów, w których dany typ działań może być stosowany, a także wad wykonawczych i wymagań odnośnie materiałów budowlanych stosowanych w tych technologiach. Na tej postawie możliwe będzie określenie słabych i mocnych stron poszczególnych technologii w zakresie ich projektowania i wykonywania. Wskazane zostaną także istotne aspekty prowadzenia robót, metody oceny jakości wykonanych wzmocnień oraz sposoby monitoringu. W efekcie opracowane zostanie zestawienie (katalog) metod projektowania i wykonania wzmocnień podłoża z uwzględnieniem podziału na metody powierzchniowe i wgłębne, jak również dodatkowe podziały oparte na technologii wykonywania wzmocnień i ich funkcji.

Tak opracowana baza danych oraz katalog metod projektowania i wykonywania wzmocnień stanowić będzie punkt wyjścia dla kolejnych zadań przewidzianych w projekcie.