O projekcie

 inmotep kolory 01
 
Interferometryczny Monitoring Powierzchni Terenu Polski (InMoTeP) – etap II

 
Zadanie „Interferometryczny Monitoring Powierzchni Terenu Polski – etap II” („InMoTeP – etap II”) to kontynuacja etapu I projektu realizowanego w latach 2018-2020. Projekt ma na celu monitorowanie zachodzących deformacji powierzchni terenu z pułapu satelitarnego i informowanie o wynikach organów administracji samorządowej. Projekt zapewnia wsparcie dla administracji samorządowej i innych podmiotów publicznych w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom geologicznym. W ramach projektu badane są deformacje powierzchni terenu dla obszaru całego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów kluczowych, z wykorzystaniem nowoczesnej, teledetekcyjnej techniki monitoringu zmian terenu – interferometrycznych analiz scen satelitarnych pozyskanych przez radar z syntetyczną aperturą. Szczegółowe analizy dynamiki zmian powierzchni terenu mapaaaaaana obszarach kluczowych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej wychodzą naprzeciw potrzebom administracji samorządowej, która nie ma obecnie narzędzi do oceny zagrożeń infrastruktury technicznej, związanych z osiadaniem na powierzchni terenu po zakończeniu eksploatacji. Jest to szczególnie ważne na obszarach zlikwidowanych zakładów górniczych, gdzie nie prowadzi się pomiarów mobilności terenu, mimo że deformacje na tych terenach nadal zachodzą, prowadząc do powstawania zagrożeń dla infrastruktury budowlanej, drogowej i przesyłowej. W następnych etapach projektu przewiduje się jego utrzymanie, optymalizację, dostosowanie serwisu do nowych misji satelitarnych i wprowadzanie ulepszeń w oparciu o uwagi zgłaszane przez użytkowników i odbiorców.

 

W ramach etapu II projektu dostarczono kompleksowy obraz stanu osiadania i wypiętrzania powierzchni terenu dla obszaru całego kraju i udostępniono w ramach usług geoportalu PIG-PIB. Deformacje, mogące świadczyć o zachodzących naturalnych procesach oraz tych wywołanych eksploatacją surowców metodą odkrywkową i podziemną, zostały również przedstawione w postaci mapy rastrowej i serwisu WMS. Dane satelitarne wykorzystywane do realizacji projektu były pozyskiwane dwutorowo. Dla jednolitego obrazu całego kraju wykorzystano przetworzone dane pozyskane z europejskiego systemu EGMS (European Ground Motion Service), będącego jedną z najnowszych usług Copernicus Europejskiej Agencji Środowiska. Dla wybranych obszarów Polski o szczególnym znaczeniu gospodarczym zastosowano technikę interferometrycznego przetwarzania (InSAR) danych radarowych z satelitarnych misji obrazowania radaru z syntetyczną aperturą (SAR) Sentinel-1, TerraSAR-X, ERS, Envisat i ALOS. Docelowa rozdzielczość terenowa serwisu mapowego ogólnopolskiego wynosiła 100 m, ale na potrzeby obszarów o szczególnym znaczeniu rozdzielczość ta była większa. Generowanie map deformacji o wyższej rozdzielczości czasowej jak i przestrzennej było realizowane dla gmin Trzebinia i Olkusz.

 
Przetwarzanie danych radarowych SAR na potrzeby serwisu o deformacjach powierzchni terenu było prowadzone metodą satelitarnej interferometrii radarowej (InSAR). PIG-PIB posiada w tej dziedzinie doświadczenie zdobyte w realizacji zadań: Monitoringu osiadania powierzchni terenu w lokalizacjach poszukiwań gazu łupkowego; Monitoringu geodynamicznego w zakresie interferometrii satelitarnej pasa wysadów solnych w Polsce oraz próby określenia ruchliwości soli w czwartorzędzie z wykorzystaniem tomografii elektrooporowej i technik modelowania 3D; a także realizacji projektów międzynarodowych TERRAFIRMA, DORIS, SubCoast, PanGeo, InSARap i szeregu mniejszych projektów.
 

 

 

 

inmotep mapa geozagrozen1Zapisz