Muzeum Geologiczne
Muzeum Geologiczne
24 września tradycyjnie już hucznie obchodziliśmy urodziny naszego dinozaura Dyzia. W tym roku Dyzio skończył 26 lat.
Z tej okazji zorganizowaliśmy edukacyjny piknik rodzinny, w którym każdy – młodszy czy starszy – mógł znaleźć coś dla siebie. Na stoiskach Muzeum Geologicznego PIG-PIB można było nauczyć się rozpoznawać minerały, skały i skamieniałości oraz własnoręcznie wykonać pamiątkową przypinkę oraz kartkę urodzinową dla jubilata. Zakład Rozpoznawania i Ochrony Wód Podziemnych PIG-PIB pokazywał jak woda płynie w skałach oraz jak ją badamy. W Czytelni Biblioteki Geologicznej PIG-PIB na zainteresowanych czekały piękne wnętrza oraz zagadki logiczne. Muzeum Ziemi PAN przygotowało pokaz właściwości bursztynów, a Muzeum Ewolucji PAN jak powstają tropy i ślady dinozaurów. Na stoisku Państwowego Muzeum Archeologicznego można było obserwować jak powstawały krzemienne narzędzia, a w namiocie Speleoklubu Warszawskiego przymierzyć sprzęt grotołaza. Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego przygotował warsztaty o tym jak powstają skamieniałości, podczas gdy Studenckie Koło Paleontologów Paradoxides przy Uniwersytecie Śląskim jak czytać w skałach. Wydział Biologii UW zachęcał do udziału w grze edukacyjnej o ewolucji zwierząt. Swoich sił w rysowaniu minerałów można było spróbować na stoisku Pracowni Geologicznej „Spirifer”, a przy stanowisku Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów co dwie godziny odbywał się pokaz erupcji wulkanu.
W Sali im. Czarnockiego odbywały się wykłady popularno-naukowe. O godzinie 11:30 dr hab. Błażej Błażejowski z Instytutu Paleobiologii PAN podsumował dekady badań na słynnym stanowisku paleontologicznym Owadów-Brzezinki. O godz. 13:30 dr Krzysztof Owocki z Instytutu Paleobiologii PAN przybliżył nam sylwetkę tarbozaura – nieco mniej znanego kuzyna tyranozaura. O godz. 15:00 dr Mateusz Tałanda z Uniwersytetu Warszawskiego opowiedział co działo się na terenie dzisiejszych Miedar w okresie triasowym.
Na gości urodzinowych czekał także konkurs z nagrodami na najładniejszą kartkę urodzinową dla Dyzia, a o godzinie 13:00 odbyło się tradycyjne dmuchanie świeczek, wspólne odśpiewanie 100 lat oraz słodki poczęstunek.
Dyzio był zachwycony, że tyle osób przybyło wraz z nim świętować jego urodziny i oczywiście już teraz zaprasza na przyszłoroczny piknik.
A wszystkim uczestnikom pikniku przypominamy, że wydarzenie Urodziny dinozaura Dyzia bierze udział w plebiscycie na najciekawsze wydarzenie w ramach Festiwalu Nauki. Głos na nas można oddać na stronie Festiwalu.