Wystawa pt. "Grażyna Hase pod urokiem minerałów i Marii Skłodowskiej-Curie"

Pobierz jako plik iCal
26.05.2024, 10:00
LOKALIZACJA 
Muzeum Geologiczne PIG-PIB
ORGANIZATORZY 
Muzeum Geologiczne PIG-PIB oraz Grażyna Hase

banner msc2

Nowa wystawa czasowa pozwoliła połączyć dawne geologiczne wykształcenie Grażyny Hase z jej życiową pasją. Związki modelki, a później projektani, z modą poprzedzał czas nauki w Technikum Geologicznym wraz z nostalgicznie wspominanymi praktykami w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w klasie maturalnej 1954 r. Pod urokiem minerałów i geologii projektantka pozostaje od wielu już lat.

Wybitna twórczyni mody, zainspirowana postacią Marii Skłodowskiej-Curie i jej epoką, tym razem zaprojektowała 10 kreacji wykonanych ze szlachetnych tkanin. Stroje zostały ozdobione detalami i koronkami z prywatnej, rodzinnej kolekcji, należącymi do babek i prababek autorki. Kreacje prezentowane na wystawie odzwierciedlają procesy kulturowe i społeczne: emancypację, wejście kobiet na uniwersytety i podejmowanie przez nie pracy zawodowej.

Uzupełnieniem ekspozycji są zdjęcia autorstwa Cezarego Ruckiego, na których większość stylizacji prezentuje ikona polskiego modelingu - Małgorzata Niemen.

Ważnym elementem ekspozycji są obiekty związane bezpośrednio z samą Marią Skłodowską-Curie oraz z jej życiem i pracą zawodową. Centralne miejsce zajmuje  notatnik laboratoryjny Marii – jedyny, który jest prezentowany publicznie – oraz dwa okazy geologiczne: fragment wypolerowanego skrzemieniałego drewna, który przez lata służył jej jako ulubiony przycisk do papieru na biurku, oraz minerał uranocircyt, który w swoim składzie zawiera aż 45% uranu. Zielonkawo-żółty uranocircyt jest rzadkim minerałem, który, podobnie jak inne minerały uranowe, jest promieniotwórczy (w dawce bezpiecznej dla zwiedzających) oraz wykazuje silną fluorescencję, o czym można się przekonać na wystawie dzięki specjalnemu oświetleniu UV. Znany był już w XIX w., a jako ruda uranu wydobywany jest m.in. w Niemczech.

Wystawę przygotowali:

Projektantka strojów: Grażyna Hase
Kurator wystawy: Sławomir Paszkiet
Konserwacja tkanin oraz kompozycja sylwetek: Beata Galperyn-Kołodziejska
Koordynacja ze strony Muzeum Geologicznego: Justyna Piwek
Zdjęcia: Cezary Rudnicki
Asystent fotografa: Piotr Kowalski
Makijażystka: Edyta Oświt
Modelki: Małgorzata Niemen i Olga Kowal
Opracowanie graficzne plansz: Katarzyna Skurczyńska-Garwolińska
Teksty: Justyna Piwek, Sławomir Paszkiet, Magdalena Sidorczuk

Wystawa dostępna jest do 12 czerwca 2024 roku.

Zapraszamy!