Konferencja prasowa "Dinozaury na Mazowszu"

Pobierz jako plik iCal
13.12.2021, 08:00
LOKALIZACJA 
Muzeum Geologiczne
ORGANIZATORZY 
Muzeum Geologiczne

13 grudnia 2021 r. w Muzeum Geologicznym odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowane zostało niezwykłe odkrycie – zespół doskonale zachowanych tropów dinozaurów oraz odcisków kości z kopalni iłu w Borkowicach.

O znalezisku i jego znaczeniu dla nauki opowiedzieli jego odkrywcy prof. dr hab. Grzegorz Pieńkowski, geolog z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB) oraz dr Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja). 

Wystąpienie prof. Grzegorza PieńskowskiegoWystąpienie dr Grzegorza Niedźwiedzkiego

O współpracy licznych instytucji, które wspomogły badaczy w odkryciu oraz szansie dla rozwoju regionu mówili dr inż. Mateusz Damrat, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego oraz dr Piotr Dziadzio, podsekretarz stanu z Ministerstwa Klimatu i Środowiska – Główny Geolog Kraju.

Przemówienie dr Piotra DziadzioPrzemówienie dr inż. Mateusza Damrata

W konferencji udział wzięły najważniejsze media w kraju, zarówno prasa, telewizja, jak i coraz popularniejsze serwisy internetowe. Konferencję można było również śledzić dzięki transmisji na żywo.

Wywiad z prof. Grzegorzem PieńskowskimTransmisja konferencji na żywo

Miejscowość Borkowice znajduje się na południu województwa mazowieckiego, na obrzeżu Gór Świętokrzyskich. W kopalni wydobywa się tzw. iły białowypalające się na potrzeby przemysłu ceramicznego. Towarzyszą im mułowce i piaskowce, które nie są przedmiotem eksploatacji i najczęściej w takich sytuacjach składowane są na hałdach. Jednak tym razem to właśnie te, z pozoru nieprzydatne nikomu, skały okazały się kryć prawdziwy skarb.

Mułowce i piaskowce powstały w jurze w środowisku barierowo-lagunowym, gdy woda niemal całkowicie wycofała się, pozostawiając wilgotny i miękki grunt. Doskonale zachowały się w nim tropy żyjących w okolicy zwierząt, wśród których znalazły się również roślinożerne i drapieżne dinozaury. Po pewnym czasie, gdy osad całkowicie już wysechł, warstwa z tropami została przykryta nowym osadem, który uchronił cenne odciski przed zniszczeniem, umożliwiając ich zachowanie.

Borkowickie tropy są ważne nie tylko ze względu na samą swoją obecność w Polsce. To także jedne z najlepiej zachowanych śladów na świecie – z doskonale widocznymi elementami anatomicznymi stóp. Dokumentują również różne zachowania zwierząt, jak bieg, odpoczynek czy pływanie.

Oprócz wspaniałych tropów, stanowisko w Borkowicach zaskoczyło naukowców również obecnością pustek w skałach powstałych po rozpuszczeniu kości dinozaurów. Same kości nie zachowały się – jest to charakterystyczne dla tego okresu – jednak ich odciski są na tyle wyraźne, że możliwa jest identyfikacja.

 

Tropy z Borkowic już niedługo będzie można zobaczyć w Muzeum Geologicznym. Zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz profilu na Facebooku.

 

Więcej o odkryciu i konferencji:

Odkrycie unikatowych śladów dinozaurów

Relacja z konferencji

Transmisja z konferencji