Prelegenci

hanna bukowymgr inż. HANNA BUKOWY-OLEJNIK posiada doświadczenie zawodowe i wiedzę z zakresu geologii inżynierskiej i budownictwa. Jest absolwentką Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego na kierunku geologii oraz Wyższej Szkoły Technicznej, studia inżynierskie na kierunku budownictwa. Posiada uprawnienia geologiczne kat. VII, XI i XII oraz certyfikat: „Ustalenie geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych na podstawie aktualnych przepisów prawnych i wytycznych metodologicznych zawartych w normach Eurokodowskich” oraz certyfikat „ Projektowanie geotechniczne z wykorzystaniem wyników badań terenowych i laboratoryjnych wg Eurokodu 7*”. Pani Hanna Bukowy-Olejnik posiada doświadczenie przy sporządzaniu dokumentacji geologiczno-inżynierskich wraz z robotami w terenie zarówno dla niewielkich domów jednorodzinnych jak i dla budynków wysokościowych i hal przemysłowych oraz przy sporządzaniu opinii geotechnicznych, projektów geotechnicznych i dokumentacji badań podłoża gruntowego. Prowadzi nadzór geotechniczny nad inwestycjami sporządzanie projektów uzdatniania pogórniczego terenu wraz z wykonywaniem robót w terenie: otwory uzdatniające i zatłaczanie zaczynu zestalającego. Jest współwłaścielką firmy Geosolum s.c świadczącej usługi geologiczne (opinie, dokumentacje i ekspertyzy związane z geotechniką i geologią inżynierską) i geofizyczne (głównie metodą elektrooporową oraz georadarową).

agnieszka checkomgr AGNIESZKA CHEĆKO posiada doświadczenie zawodowe i wiedzę z zakresu geologii inżynierskiej, hydrogeologii, geologii złóż i górnictwa, rekultywacji terenów pogórniczych oraz w pracy administracji geologicznej. Jest absolwentką Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego i podyplomowych studiów na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie w zakresie ochrony zasobów mineralnych oraz na Wydziale Prawa Uniwersytetu Śląskiego w zakresie koncesjonowania działalności eksploatacyjnej. W latach 1995 – 2000 była inspektorem Działu Górniczego Kopalni Piasku Szczakowa w Jaworznie. Od 2000 roku realizuje zadania administracji geologicznej szczebla powiatowego w Urzędzie Miejskim w Jaworznie. Obecnie pełni funkcję Geologa Powiatowego miasta Jaworzna i jest Kierownikiem Ośrodka Edukacji Ekologiczno – Geologicznej GEOsfera w Jaworznie. Pani Agnieszka Chećko realizuje projekty związane z badaniami wód podziemnych i edukacją geologiczną. Jest członkiem Rady Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego, Rady Naukowej Śląskiego Ogrodu Botanicznego, Społecznej Rady Konsultacyjnej Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

mariusz dykamgr MARIUSZ DYKA posiada doświadczenie zawodowe i wiedzę z zakresu geologii i ochrony środowiska oraz na stanowisku pracownika administracji rządowej i samorządowej. Jest absolwentem Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego na kierunku geologii. Od X.1994-VI.1995r. pracował w Przedsiębiorstwie Transportu Kolejowego i Gospodarki Kamieniem Sp. z o.o. w Zabrzu, na stanowisku dozoru przy pracach związanych z gospodarowaniem odpadami górniczymi (składowanie i rekultywacja). Do IV.1999 r. był pracownikiem administracji rządowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach w Wydziale Ochrony Środowiska. Obecnie pełni funkcję Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Gliwicach oraz Geologa Powiatowego w Starostwie Powiatowym w Gliwicach. Posiada uprawnienia geologiczne z zakresu hydrogeologii kategorii V, geologii inżynierskiej kategorii VII, geologii złożowej kategorii III. Z ramienia Powiatu Gliwickiego jest przewodniczącym Komisji Ekologii Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz członkiem Komisji Geologii i Górnictwa Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz Rady Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Górnej Odry przy Dyrektorze Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, jak również Regionalnej Komisji do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko przy Regionalnym Dyrektorze Ochrony Środowiska w Katowicach. Jest członkiem Stowarzyszenia Hydrogeologów Polskich. Posiada doświadczenie w prowadzeniu szkoleń w których uczestniczą pracownicy zarówno branży komunalnej w tym wodociągowo kanalizacyjnej, pracownicy przemysłu (różne branże w tym branża energetyczna i górnictwo) jak i samorządowcy. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu: stosowania przepisów ustawy prawo geologiczne i górnicze, stosowania przepisów ustawy prawo wodne, zagadnień związanych z gospodarką odpadami, ochrony środowiska w procesie inwestycyjnym, uwarunkowań prawnych prowadzenia prac rekultywacyjnych. Publikuje artykuły dotyczące w/w tematyki między innymi w czasopismach „Surowce i maszyny budowlane” oraz „Kruszywa”.

zbigniew frankowskidr ZBIGNIEW FRANKOWSKI jest absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego o specjalności geologia inżynierska i hydrogeologia. Pracuje w Państwowym Instytucie Geologicznym – Państwowym Instytucie Badawczym, Centrum Geozagrożeń, Zespół Geologii Inżynierskiej. Prowadzi badania z zakresu metodyki badań polowych i interpretacji wyników. Jest współautorem wytycznych i instrukcji dotyczących dokumentowania warunków geologiczno-inżynierskich dla obiektów hydrotechnicznych, liniowych i energetycznych oraz wytycznych badań podłoża gruntowego różnymi metodami polowymi. Wykonał liczne opracowania (dokumentacje), których celem było ustalenie przydatności gruntów dla posadowienia różnych obiektów. Prace te dotyczyły między innymi elektrowni: Dolna Odra, Kozienice, Jaworzno III, Bełchatów i Żarnowiec, metra warszawskiego, kopalni odkrywkowych Machów i Adamów, zbiornika Włocławek. Od 1987 roku bierze udział w pracach badawczych dotyczących: poszukiwania perspektywicznych lokalizacji dla składowiska odpadów promieniotwórczych, oceny bezpieczeństwa Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) w Różanie, monitoringu wybranych elementów środowiska w otoczeniu KSOP i geologicznej oceny projektowanych lokalizacji elektrowni jądrowej. Uczestniczył w pracach dotyczących ograniczenia zanieczyszczenia wód podziemnych. Jest współautorem kilku arkuszy Mapy hydrogeologicznej Polski w skali 1 : 50 000. Jest autorem i współautorem wielu ocen oddziaływania na środowisko projektowanych inwestycji i istniejących obiektów. Jest współautorem opracowań związanych z wykonywaniem map geologiczno-inżynierskich i instrukcji wykonywania atlasów geologiczno-inżynierskich przy wykorzystaniu techniki komputerowej. Brał udział w opracowaniu atlasów dla Warszawy, Katowic, Trójmiasta, Wrocławia, Jastrzębia Zdroju – Rybnika – Żor i Łodzi. Jest współautorem „Instrukcji sporządzania map warunków geologiczno-inżynierskich w skali 1 : 10 000 i większych dla potrzeb planowania przestrzennego w gminach”, PIG, 1999; „Zasad sporządzania dokumentacji geologiczno-inżynierskich”, Ministerstwo Środowiska, 1999; „Zasad dokumentowania warunków geologiczno-inżynierskich dla celów likwidacji kopalń”, Ministerstwo Środowiska, 2009; „Zasad dokumentowania geologiczno-inżynierskich warunków posadowienia obiektów budownictwa morskiego i zabezpieczeń brzegu morskiego”, PIG–PIB, 2009 i „Zasad dokumentowania warunków geologiczno-inżynierskich dla potrzeb rekultywacji terenów zdegradowanych” PIG–PIB, 2012. "Zasad dokumentowania geologiczno-inżynierskiego", PIG-PIB, 2018; brał udział w opracowaniu wytycznych na potrzeby budowy i modernizacji infrastruktury kolejowej Igo-1 oraz wytycznych badań podłoża budowlanego w drogownictwie, 2016 - 2018 Jest autorem i współautorem kilkuset publikacji i opracowań dokumentujących podłoże budowli.

grazyna kaczmarekmgr inż. GRAŻYNA KACZMAREK posiada doświadczenie zawodowe i wiedzę z zakresu geologii złóż i górnictwa oraz rekultywacji terenów pogórniczych. Jest absolwentką Wydziału Geodezji Górniczej i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Od 1995-2006 była pracownikiem, a następnie w latach 2006-2014 kierownikiem działu mierniczo-geologicznego zakładu górniczego „Kopalnia Piasku Szczakowa w Jaworznie”. Od 2014 roku jest pracownikiem Sibelco Poland Sp. z o.o. w Bukownie, zatrudnionym na stanowisku kierownika działu zrównoważonego rozwoju w Polsce. Firma Sibelco zajmuje się eksploatacją i przeróbką kruszyw na całym świecie, od roku 2013 firma rozpoczęła działalność w Polsce tj. w Tomaszowie Mazowieckim i Bukownie. Pani Grażyna Kaczmarek posiada uprawnienia mierniczego górniczego w odkrywkowych zakładach górniczych, nadane przez. Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego oraz zajmuje się obsługą mierniczą zakładów górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi tj. wody mineralne i wody termalne.

 

dawid sowinskimgr DAWID SOWIŃSKI posiada doświadczenie zawodowe i wiedzę z zakresu geologii inżynierskiej i geofizyki. Jest absolwentem Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego na kierunku geologii ze specjalnością geofizyka. Posiada uprawnienia geologiczne kat. X, XI i XII oraz uprawnienia niższego dozoru ruchu o specjalności geologicznej i hydrogeologicznej w zakładach wykonujących roboty geologiczne techniką wiertniczą tj. wierceń w ramach poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin do głębokości większych niż 500 m oraz w ramach wierceń geologiczno – inżynierskich i sejsmicznych. Pan Dawid Sowiński posiada doświadczenie przy sporządzaniu dokumentacji geologiczno-inżynierskich wraz z robotami w terenie zarówno dla niewielkich domów jednorodzinnych jak i dla budynków wysokościowych i hal przemysłowych oraz przy sporządzaniu opinii geotechnicznych, projektów geotechnicznych i dokumentacji badań podłoża gruntowego. Jest współwłaścielem firmy Geosolum s.c świadczącej usługi geologiczne (opinie, dokumentacje i ekspertyzy związane z geotechniką i geologią inżynierską) i geofizyczne (głównie metodą elektrooporową oraz georadarową).