26. Piknik Naukowy

Pobierz jako plik iCal
27.05.2023, 11:00
LOKALIZACJA 
PGE Narodowy
ORGANIZATORZY 
CNK i Polskie Radio

26. Piknik Naukowy p.t.: „Rewolucje naukowe – Kopernik i inni” za nami. Impreza o charakterze festynu wokół stadionu PGE Narodowy w Warszawie, od wielu lat popularyzuje osiągnięcia nauki. Oficjalne dane potwierdzają niezmienne zainteresowanie Piknikiem Naukowym Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia. W tym roku PGE Narodowy odwiedziło 30 tysięcy osób. Szacujemy, że w rozmowach, doświadczeniach i quizach, na naszym stoisku uczestniczyło ok. 600 osób.

Na stanowisku Muzeum Geologicznego PIG-PIB, geolodzy, w przystępnej formie, przedstawiali zagadnienia związane z kopalinami, które stały się „Kamieniami milowymi w rozwoju cywilizacji”.

Trzy stanowiska były poświęcone: pierwiastkom ziem rzadkich (REE), miedzi i ropie naftowej. Wielką satysfakcję sprawiały nam reakcje osób odwiedzających nasze stoisko, na to co prezentowaliśmy i opowiadaliśmy o kopalinach.

W gablocie, jak w muzeum, zostały zaprezentowane najpiękniejsze okazy kryształów i skupienia minerałów związane z REE z kolekcji Muzeum Geologicznego. Odwiedzający mogli uczestniczyć w detekcji REE w przygotowanych okazach skał. Demonstrowaliśmy jak szczypta neodymu zmienia właściwości zwykłych magnesów.

Na stanowisku poświęconym miedzi demonstrowaliśmy okazy łupków miedzionośnych, związków miedzi oraz miedź rodzimą. Odwiedzający mogli się dowiedzieć o znaczeniu miedzi w rozwoju naszej cywilizacji, wysokiej pozycji Polski w światowych zasobach miedzi, sposobach poszukiwania jej rud i eksploatacji. 

Przy kolejnym stanowisku można było zapoznać się z różnymi rodzajami surowej ropy naftowej oraz zobaczyć jak skonstruowana jest lampa naftowa. Opowiadaliśmy także o Ignacym Łukasiewiczu (1822-1882) - prekursorze przemysłu petrochemicznego. Można było wykonać proste doświadczenie z emulgacji ropy naftowej w wodzie i obserwować proces ponownego rozdziału cieczy. Każdy odwiedzający stoisko Muzeum Geologicznego mógł sprawdzić swoją wiedzę w formie quizu - „Koło Fortuny rewolucyjnych surowców naturalnych”. Chętnych do tej edukacyjnej zabawy nie zabrakło przez cały dzień. Ciesząc się z popularyzowania geologii, czekamy na kolejną edycję Pikniku.

 

nfos min