Koncert "Korzenie i echa"

Pobierz jako plik iCal
28.05.2023, 19:30
LOKALIZACJA 
Muzeum Geologiczne
ORGANIZATORZY 
VRC i Muzeum Geologiczne

Muzeum Geologiczne to nie tylko wydarzenia naukowe i popularno-naukowe, ale również miejsce otwarte na kulturę i sztukę. Po niezwykle ciepło przyjętych wystawach rzeźby i malarstwa, przyszedł czas na muzykę.

W niedzielę 28 maja w Muzeum Geologicznym odbył się koncert Chóru VRC pod dyrekcją Joanny Malugi, z udziałem śpiewaka, popularyzatora muzyki tradycyjnej Adama Struga. Był to wspólny efekt projektu zatytułowanego „Korzenie i echa”, który skupiał się na bogactwie i oryginalności dawnej i współczesnej muzyki polskiej, ukazanej w szerszym kontekście europejskich tradycji i inspiracji. W repertuarze znalazły się utwory chóralne a capella oraz z towarzyszeniem prostych instrumentów, a także tradycyjne pieśni ludowe, zarówno jedno- jak i wielogłosowe.

Koncert podzielony był na tematyczne części. Chór wykorzystał w pełni akustyczne możliwości Sali, wykonując swoje utwory zarówno na balkonie, jak i na płycie głównej, a także w różnym ustawieniu. Całość zagwarantowała niezapomniane doznania muzyczne, za które publiczność nagrodziła artystów długimi owacjami na stojąco. Nie obyło się również bez bisów w wykonaniu Adama Struga i chóru.

Niedzielna uczta dla uszu dobiegła końca, ale mamy nadzieję, że w przyszłości muzealna sala jeszcze nie raz rozbrzmi tak piękną muzyką.

 

 

 

 

 

Program koncertu:

1. O przepaścista, długa wieczności
kurpiowski wariant śpiewnikowej pieśni eschatologicznej
wyk. Adam Strug

2. O przepaścista, długa wieczności
S. Godziemba-Trytek
wyk. Chór VRC, kieliszki: Marta Dziewanowska-Pachowska, Joanna Giedrojć, Marcin Kaniewski, Zuzanna Morgan, Marta Pokorska, Katarzyna Segrecka, Artur Sikorski, Barbara Szymanowska

3. Tota pulchra es Maria, anon.
wyk. Chór VRC

4. Gwiazdo jasności, Panno czystości
kurpiowska pieśń maryjna
wyk. Adam Strug

5. Kyrie z Missa rorate, G.G. Gorczycki
wyk. Chór VRC

6. D'ror Yikra, Y. Braun
wyk. Chór VRC
djembe: Daniel Grzywczak

7. Ognon mentenda, anon.
wyk. Chór VRC

8. Leciały żórawie
kurpiowska pieśń leśna
wyk. Adam Strug

9. Baruch Haba, S. Rossi
wyk. Chór VRC

10. Ride on King Jesus, trad.
wyk. Chór VRC, solo: Katarzyna Florek, Katarzyna Segrecka

11. Atsalums, J. Jančevskis
wyk. Chór VRC
solo: Katarzyna Segrecka,
bęben obręczowy: Piotr Czechowicz

12. Mój Ójcze, M. Raczyński
wyk. Chór VRC

13. Piejo kury, opr. Z. Koziej
wyk. Chór VRC
solo: Dominika Cieśla-Szymańska, Manuela Tatys, Agnieszka Żebrowska

14. Jadzie Janek od Torunia
kurpiowska pieśń leśna
wyk. Adam Strug

 

Wykonawcy

Adam Strug – śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, producent i kurator muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, dziennikarz radiowy i telewizyjny, popularyzator muzyki tradycyjnej.

Chór VRC to profesjonalny, niezawodowy zespół wokalny założony w 2009 roku przez dyrygentkę Joannę Malugę. Specjalnością VRC jest muzyka współczesna i muzyka dawna oraz autorskie projekty na styku muzyki, teatru, performance’u i literatury.

Chór VRC brał udział w licznych festiwalach (między innymi Festiwal Warszawska Jesień, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, Festiwal Nowe Epifanie) oraz konkursach chóralnych i jest laureatem wielu nagród. Ostatnie sukcesy zespołu to Złoty Dyplom i Grand Prix IV Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej „Nadzieja w chórze” w Tykocinie (2021), Złoty dyplom i Grand Prix XIII Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni w Chełmnie (2021), Złoty Dyplom na XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie (2022) oraz Złoty Dyplom i Grand Prix w konkursie Musica in Urbe w Bydgoszczy (2022).

Joanna Maluga – chórmistrz, dyrygent, wykładowca AM w Bydgoszczy i UMFC w Warszawie, założycielka i dyrygentka Chóru VRC. W 2019 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Absolwentka dyrygentury chóralnej UMFC w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem). Studia kontynuowała w Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie. Ukończyła Podyplomowe Studia Emisji Głosu oraz Chórmistrzostwa w AM w Bydgoszczy oraz Podyplomowe Studium Wychowania Muzycznego Carla Orffa na UMFC. Wraz z zespołami, które prowadzi, zdobyła wiele nagród na najważniejszych konkursach chóralnych w kraju. Dokonała szeregu prawykonań współczesnych utworów na chór, współpracując m.in. z takimi kompozytorami jak: Miłosz Bembinow, Eunho Chang, Aleksandra Gryka, Andrzej Karałow, Jan Krutul, Adam Sławiński, Artur Słotwiński, Kamil Staszowski, Piotr Tabakiernik, Ignacy Zalewski.

przygotowanie chóru:
Marta Dziewanowska-Pachowska, Joanna Maluga, Anna Waligóra-Tarnowska, Piotr Czechowicz

organizator koncertu:
Stowarzyszenie „Varsoviae Regii Cantores”

współorganizator:
Muzeum Geologiczne PIG-PIB

partnerzy wydarzenia:
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Dom Kultury KADR
Monnet International School

 

plakat