IV Powiatowy Piknik Ekologiczno-Geologiczny

Pobierz jako plik iCal
11.09.2019, 07:59
LOKALIZACJA 
Lubaczów

W środę 11 września pracownicy Muzeum Geologicznego PIG-PIB z Warszawy oraz górnośląskiego oddziału PIG-PIB w Sosnowcu wzięli udział w Pikniku Ekologiczno-Geologicznym w Lubaczowie. Fachową pomocą wspomagali nas również przedstawiciele stowarzyszenia Cantata Petram – Zaklęci w skale, czyli byli oraz obecni laureaci konkursu Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro.

0404

Liczne atrakcje popularno-naukowe, prezentowane na naszym stanowisku, cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów lokalnych szkół oraz miejscowych przedszkolaków. Obejrzeć można było m. in. liczącą przynajmniej 10 tys. lat czaszkę nosorożca włochatego oraz ząb wymarłego kuzyna dzisiejszych słoni, czyli mamuta. Osoby zainteresowane skałami i minerałami miały możliwość zapoznania się z okazami różnych minerałów, których ciekawe właściwości prezentowaliśmy na naszym stanowisku.

0505

Można było również wziąć udział w konkursie rozpoznawania skał, poznając tym samym różne typy litologiczne. Dla chętnych przygotowaliśmy także konkursy przyrodniczo-geologiczne, rebusy i łamigłówki, które oblegało nie mniej chętnych niż pozostałe nasze atrakcje. Oczywiście, jak na rasowe konkursy przystało, ich uczestnicy mogli wygrać ciekawe nagrody, wśród których były m.in. takie rzeczy jak zęby rekina, ciekawe foldery popularno-naukowe czy choćby „kamienie szczęścia”.

Na najmłodszych czekały zabawy w piaskownicach, w których dzieci mogły poczuć się niczym rasowy paleontolog wykopując skamieniałości lub pobawić się w tropiciela, poznając odciski łap różnych zwierząt.

06

Namiot, pod którym zgromadziliśmy wymienione wyżej atrakcje, odwiedziło również sporo osób dorosłych, chcących poznać tajemnice przeszłości geologicznej naszej Ziemi. Wszystkiego dopełniła pogoda, która tego dnia wyjątkowo dopisała. Pomimo zbliżającej się jesieni, było ciepło i słonecznie, dzięki czemu do samego końca Pikniku nie zabrakło osób odwiedzających nasze stanowisko. Cieszymy się, że w różnych rejonach Polski jest tak dużo osób zainteresowanych szeroko rozumianą geologią. Do zobaczenia na kolejnych piknikach i innych imprezach plenerowych!

03

 

Finansowanie: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

 NFOSiGW

 

Tekst: Robert Bronowicz

Zdjęcia: Maria Andruszkiewicz-Gorzelak