Dinozaur Dyzio skończył 24 lata!

Pobierz jako plik iCal
26.09.2021, 08:00
LOKALIZACJA 
Muzeum Geologiczne
ORGANIZATORZY 
Muzeum Geologiczne

Banner

W niedzielę 26 września obchodziliśmy 24 urodziny Dyzia. Dyzio, bo tak ma na imię nasz muzealny przyjaciel to dinozaur z rodzaju Dilophosaurus, który zamieszkał w naszym muzeum 24 lata temu. W dniu jego urodzin odwiedziło go blisko 1000 osób.

Zdjęcie dinozaura Dyzia

Z tej okazji przygotowaliśmy Piknik Rodzinny, podczas którego na dzieci i dorosłych czekało mnóstwo atrakcji. W sali muzealnej wszyscy mogli sprawdzić się w składaniu szkieletu mamuta, a najmłodsi pomalować gipsowe figurki dinozaurów.

Wnętrze Muzeum

 

Natomiast główne obchody urodzin odbyły się przed budynkiem Muzeum Geologicznego. Dzieci mogły wcielić się w rolę paleontologa i przy pomocy pędzelków odkopać ponad 1,5 metrowy szkielet silezaura, a także poszukać w piasku skamieniałych bezkręgowców.

Warsztaty techniczno-plastyczneKonkurs na kartkę urodzinową

Przy stoiskach z rozpoznawaniem skał, minerałów i skamieniałości dzieci, ale także dorośli uczyli się m.in. jak rozróżnić skałę od minerału, że wapień wcale nie musi być biały, jakie zwierzęta żyły miliony lat temu, a jakie przeżyły do dnia dzisiejszego i wielu innych zagadnień ze świata geologii i paleontologii.

Rozpoznawanie skamieniałości

Nie obyło się oczywiście bez warsztatów plastyczno-technicznych, na których dzieci robiły magnesy z wizerunkiem Dyzia oraz innych dinozaurów i skamieniałości według własnej inwencji twórczej, a także wykonywały kartki urodzinowe dla Dyzia, za które otrzymywały okazy geologiczne i brały udział w losowaniach różnorodnych upominków.

Warsztaty techniczno-plastyczneKonkurs na kartkę urodzinową

Podczas pikniku gościliśmy również Muzeum Ziemi PAN, gdzie można było m. in. zobaczyć wielką szczękę rekina i dotknąć kości ramieniowej mamuta.

Stoisko Muzeum Ziemi

Podczas Urodzin Dyzia odbyły się także wykłady popularnonaukowe, wygłaszane przez pracowników Muzeum Geologicznego PIG-PIB, podczas których można było usłyszeć kim był Dyzio i jego koledzy dilofozaury, a także ciekawostki na temat mamutów. W tym dniu został również rozstrzygnięty konkurs na imię naszego mamuta. Nasz mamut od 26 września 2021 roku będzie nosił imię Gaja.

Prezentacja o mamucie

 

 

W tym roku, równolegle z Urodzinami Dyzia odbył się po raz pierwszy Jesienny Festiwal Dziecięcej Książki Geologicznej. Swoje książki prezentowały wydawnictwa: Polarny Lis, Tatarak, Widnokrąg oraz wydawnictwo Państwowego Instytutu Geologicznego. Podczas gdy rodzice zapoznawali się z nowymi tytułami książek, dzieci mogły wziąć udział w warsztatach plastyczno-technicznych.

Za rok będziemy obchodzić ćwierćwiecze naszego Dyzia. Szykujcie się na jeszcze więcej atrakcji!

Do zobaczenia na 25 urodzinach naszego przyjaciela.

 

 

Obchody Urodzin dinozaura Dyzia zostały sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Logo Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Wydziału Geologii UW za wsparcie przy organizacji „24 Urodzin Dyzia”. Dziękujemy także Muzeum Ziemi PAN oraz wydawnictwom: Polarny Lis, Tatarak, Widnokrąg, Mała Kurka oraz wszystkim osobom wspomagającym i wolontariuszom.