25. Piknik Naukowy

Pobierz jako plik iCal
21.05.2022, 11:00
LOKALIZACJA 
Centrum Nauki Kopernik
ORGANIZATORZY 
CNK i Polskie Radio

Banner informacyjny o dacie i miejscu Pikniku Naukowego

 

W sobotę 21 maja 2022 r. odbył się 25. Piknik Naukowy, tym razem na terenach Centrum Nauki Kopernik. Tematem przewodnim była „Woda”.

 

Woda słodka to największy skarb ludzkości i warto wiedzieć jak najwięcej o nim, a także jak go chronić!

Choć nazwa „Piknik” sugeruje lekkie podejście do imprezy, to stanowisko Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB miało na celu popularyzację wiedzy z punktu widzenia geologa. Odbywało się to w bardzo przyjaznej dla publiczności atmosferze. 

Przedstawiliśmy dwa zjawiska geologiczne związane z wodą (kras i osuwiska). Zgodnie z zasadą „jeden obraz zastępuje tysiąc słów”, my poszliśmy dalej, demonstrując makiety:

  • model systemu jaskiń wraz z planszami omawiającymi zagadnienia związane z krasem. Obok można było dotknąć okazów krasowych form naciekowych;
  • model osuwiska wraz z monitorem prezentującym filmy przedstawiające jak tworzą się osuwiska.

Obok, na stanowisku hydrologicznym, stworzyliśmy mini Laboratorium wody. Geolożki i geolodzy z Zakładu Rozpoznawania i Ochrony Wód Podziemnych PIG-PIB przeprowadzali doświadczenia:

  • infiltracji wody w złoże - w przezroczystej kolumnie było można śledzić przesiąkanie wody przez warstwy skał okruchowych;
  • oznaczania podstawowych zanieczyszczeń wody.

Odwiedzający mogli przynieść próbkę wody z własnego ujęcia i sprawdzić czy woda jest czysta. W ten sposób błyskawicznie można było ustalić, czy w studni nie ma wody zanieczyszczonej ściekami na przykład z okolicznych nieszczelnych szamb.

Na SCENIE POKAZÓW dr Małgorzata Woźnicka z Zakładu Rozpoznawania i Ochrony Wód Podziemnych PIG-PIB przybliżyła tematykę wód podziemnych w trakcie wywiadu ilustrowanego prezentacją pt. „Woda nie bierze się z kranu”.

 

Tekst i zdjęcia: Andrzej Jagielski

 

 

 

nfos min