Wystawa "Kwarc – zwyczajnie nadzwyczajny. Dzieła natury wybrane"

Pobierz jako plik iCal
12.12.2022, 08:00
LOKALIZACJA 
Muzeum Geologiczne
ORGANIZATORZY 
Muzeum Geologiczne

9 grudnia 2022 r,. w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB została otwarta nowa wystawa czasowa pt.: „Kwarc – zwyczajnie nadzwyczajny. Dzieła natury wybrane”.  Opowiada ona o jednym z najbardziej rozpowszechnionych minerałów na Ziemi. Kwarc występuje w różnych typach skał, zarówno magmowych, osa­dowych, jak i metamorficznych. Spotkać go możemy w górach, na nizinach, nad morzem, na polach, a także w miastach, miasteczkach i wsiach. Z pozoru zwyczajny i znany każdemu – można by rzec nawet po­spolity – potrafi zachwycić niezwykłym bogactwem form, odmian i barw, które prezentujemy na wystawie. Odmianami kwarcu są bowiem przypo­minające lód kryształy górskie z Jegłowej na Dolnym Śląsku, dostojne geody ametystowe pochodzące z Brazylii i Urugwaju, mroczne kryszta­ły kwarcu dymnego z pegmatytów ze Strzegomia, szczotki krystaliczne zbudowane z apetycznego mleczno-różowego kwarcu z Gór Izerskich oraz wiele innych. Nie zapominajmy też, że malownicze bałtyckie plaże to nic innego jak nagromadzenia kwarcu w postaci obtoczonych ziaren.

Prawdziwą gwiazda wśród prezentowanych okazów jest geoda ametystowa pochodząca z Urugwaju – największy okaz kolekcjonerski w Polsce.

Zapraszamy do świata zwyczajnie nadzwyczajnego kwarcu!

Sprawdź, czy po obejrzeniu wystawy, kwarc nadal będzie dla Ciebie taki zwyczajny…

Okazy prezentowane na wystawie pochodzą z kolek­cji Muzeum Geologicznego PIG-PIB oraz ze zbiorów Towarzystwa Geologicznego „Spirifer”.

 

kwarc