Urodziny dinozaura Dyzia

Pobierz jako plik iCal
23.09.2018, 08:00
LOKALIZACJA 
Muzeum Geologiczne


Dilofozaur Dyzio „urodził” się we wrześniu 1997 roku i swój debiut miał podczas pierwszego Festiwalu Nauki w Warszawie. Na co dzień mieszka w Muzeum Geologicznym PIG-PIB witając gości na sali głównej oraz dzielnie pomagając w prowadzeniu zajęć. Z okazji okrągłego jubileuszu postanowiliśmy w zeszłym roku wyprawić mu huczne urodziny. Przybyło wówczas 600 gości, a impreza tak się wszystkim – z Dyziem włącznie – spodobała, że postanowiliśmy ją powtórzyć i ponownie zaprosiliśmy wszystkich do wspólnego świętowania!

Aura 24 września wprawdzie nie sprzyjała, ale nie odstraszyło to urodzinowych gości, którzy licznie przybyli złożyć solenizantowi życzenia. Pomimo porannego deszczu i niskiej temperatury frekwencja zdecydowanie dopisała. Na urodzinach pojawiło się około 2000 gości, którzy chętnie brali udział w warsztatach i grach oraz zwiedzali nasze muzeum. Specjalnie dla nich razem z Wydziałem Geologii UW, Muzeum Ziemi PAN, Muzeum Ewolucji PAN oraz firmą MImi przygotowaliśmy liczne atrakcje.

Jedno ze stoisk Muzeum Geologicznego  Płukanie złota

Na stoiskach Muzeum na zewnątrz oraz na sali głównej uczestnicy mogli zmierzyć się z licznymi konkursami oraz warsztatami. Najmłodsi mogli spróbować szczęścia poszukując skamieniałości podczas mini wykopalisk oraz w warsztatach plastycznych, na których mogli własnoręcznie wykonać urodzinową kartkę dla Dyzia, medal z gliny z odciśniętą podobizną jubilata, całą jego sylwetkę z papieru origami oraz wykonać gipsowe odlewy jego tropów. Nieco starsi mogli wykazać się wiedzą rozpoznając skamieniałości oraz skały i minerały, a także rozwiązać geologiczne konkursy i rebusy oraz odpowiadać na pytania wylosowane w kole fortuny. Za wszystkie dobrze wykonane zadania otrzymywali pieczątki na specjalnym formularzu, a za zebranie wszystkich otrzymywali cenne nagrody.

Niezależnie na sali wystawowej trwała gra muzealna, w której uczestnicy poznawali ewolucję roślin na Ziemi. Wędrując po kolejnych okresach geologicznych i śledząc zmiany ewolucyjne poszukiwali literek, które zebrane razem tworzyły hasło. Wszystkie poprawnie wypełnione karty pracy brały udział w dwóch losowaniach nagród.

Licznie przybyli goście w Muzeum Geologicznym Odlewy tropów dinozaurów

Z kolei w sali wykładowej o godzinie 14:00 można było wysłuchać bardzo ciekawego wykładu o zastosowaniu agatów w sztuce, który wygłosił dr inż. Jan Rzymełka.

Oprócz Muzeum Geologicznego PIG-PIB w urodzinach wzięły również inne instytucje oraz firmy. Muzeum Ewolucji PAN przygotowało pokaz preparowania skamieniałości. Odwiedzający mieli okazję poznać różne metody zabezpieczania oraz preparowania skamieniałości oraz samemu spróbować tej wymagającej precyzji sztuki. Oprócz tego mogli dowiedzieć się gdzie w Polsce prowadzone są obecnie prace wykopaliskowe i jak wygląda codzienne życie i praca podczas prac terenowych.

Muzeum Ziemi PAN przygotowało piękną wystawę mioceńskiej flory, która była wspaniałym uzupełnieniem gry muzealnej. To tam goście mogli dowiedzieć się więcej o tym jakie rośliny rosły przed milionami lat na ziemiach polskich.

Wydział Geologii UW przygotował wspaniałe warsztaty plastyczne, w których chętnie brali udział najmłodsi. Mogli oni wykonać obrazki z drobnych ziarenek bursztynu oraz zawieszki z kolorowych koralików. Muzealny sklepik, firma MImi, przygotowała nie lada atrakcję dla wszystkich: Szkołę Płukania Złota, w której po przejściu odpowiedniego szkolenia z obsługi specjalnych mis do płukania otrzymywali certyfikaty. Mimo niskiej temperatury goście wybrali złote grudki co do ziarenka.

Obowiązkowym punktem imprezy było oczywiście zdmuchnięcie świeczek na urodzinowym torcie, które miało miejsce o godzinie 12:00. "Sto lat" odśpiewano aż dwa razy.

Jednak największą uwagą cieszył się zaproszony przez Dyzia jego kuzyn, tyranozaur, który co jakiś czas wychodził do urodzinowych gości wspólnie z nimi świętować. Spotkanie z nim wymagało silnych nerwów i wielkiej odwagi, ale tych cech na pewno nie brakowało naszym gościom, gdyż dinozaur nie mógł opędzić się nie tylko od dzieci ale i samych dorosłych!

Kuzyn Dyzia wita gości urodzinowych

Wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu Nauki w Muzeum Geologicznym finansowane są ze środków: Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Festiwalu Nauki oraz Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB. Szczególne podziękowania kierujemy również pod adresem Wydziału Geologii UW, Muzeum Ziemi PAN, Muzeum Ewolucji PAN, firmie MImi a także Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. za przygotowanie atrakcji, wody dla gości oraz licznych nagród.

Chcielibyśmy również serdecznie podziękować pani Nadii Ryzhenko (https://www.facebook.com/TortWarszawaUA) za prezent w postaci wspaniałego tortu 3D!

Tort urodzinowy