Polski kamień budowlany

wystawa

Skały i minerały służą człowiekowi od tysiącleci. W zależności od rozmiarów, kształtów i barw były talizmanem, bronią, narzędziem  lub cennym budulcem. Ten ostatni sposób zastosowania pozwolił stworzyć monumentalne budowle, które zachwycają swym kunsztem i trwałością. 

marmurWystawa „Polski kamień budowlany dawniej i dziś" prezentuje wybrane materiały kamienne pochodzące z kamieniołomów różnych regionów Polski, które od wieków są stosowane w budownictwie i możemy je odnaleźć w wystroju architektonicznym polskich miast. Część z prezentowanych surowców kamiennych nie jest już wydobywana, ale większość jest nadal dostępna dla budownictwa. Eksponowane płyty ścienne mają wymiary 60 x 50 cm a kolejność wynika z genezy skał. Po jednej stronie klatki schodowej umieszczone zostały wapienie zwarte, potocznie nazywane „marmurami kieleckimi", a reprezentowane głównie przez skały z kamieniołomów regionu świętokrzyskiego. Ciąg węglanowych skał osadowych przechodzi w zmetamorfizowane wapienie krystaliczne – marmury właściwe ze złóż Sławniowice i Stronie Śląskie.

trawertynZ drugiej strony klatki schodowej znajdują się piękne polerowane granity i sjenity Sudetów, pieniński andezyt oraz  piaskowce z obszarów: dolnośląskiego i świętokrzyskiego.