Nowy polsko-czeski projekt geoturystyczny

Znaleziska tropów permskich płazów stały się ważnym elementem współpracy z Czechami i planów utworzenia transgranicznego Geoparku Niecki Śródsudeckiej.

Wszystko zaczęło się kilka lat temu, od znalezienia w Sudetach, w kopalni melafiru w Tłumaczowie (gmina Radków), płyt permskiego piaskowca z pięknie zachowanymi tropami płazów (m.in. Ichniotherium i Batrachichnus salamandroides). Odkrycie to zainspirowało dyrekcję kopalni do rozmów z burmistrzem Radkowa oraz geologami Państwowego Instytutu Geologicznego i Czeskiej Służby Geologicznej. Wspólne spotkania i dyskusje zaowocowały stworzeniem projektu ścieżek geoturystycznych w gminie Radków. Projekt jest objęty patronatem głównego geologa kraju Piotra Woźniaka oraz dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego prof. Jerzego Nawrockiego.

 

P9230896a

Tropy płaza Ichniotherium znalezione w kopalni melafiru w Tłumaczowie (Sudety)

 

Kontynuując tak dobrze zapowiadające się działania, geolodzy wspólnie z gminą Radków przygotowali miniprojekt „Geoturystyka: robimy pierwszy krok” i uzyskali finansowanie na jego realizację w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republiki Czeskiej i Rzeczpospolitej Polskiej w latach 2007-2013.

 

W dniach 20 i 21 listopada 2012 r. w pięknie odremontowanym ratuszu w Radkowie odbyło się pierwsze spotkanie wykonawców projektu, prowadzone przez przedstawiciela gminy - Marka Niewiadomego. Naszych południowych sąsiadów reprezentowali geolodzy z Czeskiej Służby Geologicznej, mający duże zasługi w dziedzinie rozwoju geoturystyki na polsko-czeskim pograniczu – Stanislav Čech, współautor mapy geologiczno-turystycznej Gór Stołowych i Mojmir Opletal, współautor map turystycznych Karkonoszy i Gór Orlickich. Czeskie aspekty projektu omówił podczas spotkania Stanislav Bamberg z Muzeum Wschodnich Czech w Hradec Králové, a polskie Izabela Ploch z Państwowego Instytutu Geologicznego, prowadząca badania permskich tropów z odsłonięć w gminie Radków. W realizacji projektu bierze również udział Jacek Koźma z Oddziału PIG-PIB we Wrocławiu, od wielu lat zajmujący się geoturystyką, współtwórca projektu Geoparku Łuk Mużakowa.

 

Stanislav Bamberg

Problematykę permskich skamieniałości przedstawia Stanislav Bamberg

 

Podczas spotkania z przedstawicielami gminy Radków ustalono dalsze działania, które mają w przyszłości umożliwić utworzenie transgranicznego obszaru promocji i udostępniania dziedzictwa geologicznego pod nazwą „Geopark Niecki Śródsudeckiej”.

 

dyskusja1

Uczestnicy spotkania żywo dyskutują na temat utworzenia Geoparku Niecki Śródsudeckiej


Obecnie na obszarze projektowanego Geoparku Niecki Śródsudeckiej jedynym magnesem przyciągającym turystów są Góry Stołowe, które słyną z przepięknych skałek górnokredowych piaskowców. Teren Parku Narodowego Gór Stołowych jest dobrze zagospodarowany turystycznie i ma bogatą dokumentację naukową i literaturę popularnonaukową. Również utwory kredowe znajdujące się po stronie czeskiej wzbudzają zainteresowanie turystów. Po wstępnej analizie można stwierdzić, że na obszarze projektowanego geoparku jest wiele innych bardzo ciekawych geologicznie struktur. Są one jednak wciąż mało znane turystom i wymagają wnikliwego opracowania, by mogły pełnić rolę atrakcji geoturystycznych. Oczywiście należą do nich również odsłonięcia skał permskich, w których bardzo dobrze zachowały się odciski roślin (Walchia) i tropy zwierząt, pozostawione na dnie płytkich, okresowo wysychających zbiorników wodnych.


W ramach realizacji projektu planowane jest wykonanie rekonstrukcji permskiego paleośrodowiska oraz gadów i płazów, które żyły w nim w dolnym permie – czyli jeszcze przed pojawieniem się pierwszych dinozaurów. Rekonstrukcje te z pewnością przyciągną do geoparku rzesze turystów zafascynowanych pradawnymi zwierzętami.

 

Następne spotkanie zostało zaplanowane na styczeń 2013 roku.

 

Tekst: Izabela Ploch
Zdjęcia: Kamil Jaszczyszyn