Published on 11 March 2021 Modified on 09 November 2021
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:1. położenia zwierciadła wód podziemnych, 2. stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych3. stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnymAnaliza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 stycznia 2021 r.
Analiza została opracowana na podstawie interpretacji zebranych w trybie operacyjnym wyników pomiarów w wytypowanych punktach sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych PIG-PIB, przy uwzględnieniu dla poszczególnych punktów obserwacyjnych następujących wartości charakterystycznych:
Published on 15 February 2022 Modified on 15 September 2022
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 stycznia 2022 r.
Published on 15 February 2023 Modified on 15 March 2023
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 stycznia 2023 r.
Published on 15 February 2024 Modified on 13 March 2024
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 stycznia 2024 r.
W styczniu 2024 r. na obszarze niemal całego kraju nastąpił wzrost średnich miesięcznych stanów wód podziemnych w pierwszym poziomie wodonośnym w odniesieniu do wartości z poprzedniego miesiąca. Stan taki odnotowano w ponad 92% analizowanych punktów obserwacyjnych. Obniżenie średniego poziomu wód podziemnych obserwowane było tylko lokalnie i zostało zarejestrowane w grupie punktów stanowiących ponad 6% ogólnej liczby punktów objętych analizą. W przypadku ponad 1% punktów obserwacyjnych średni poziom wód podziemnych pierwszego poziomu wodonośnego nie uległ zmianie w porównaniu ze stanem odnotowanym w grudniu 2023 r.
Wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym niemal na całym obszarze kraju utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę. Zagrożenie stanu rezerw w styczniu 2024 r. występowało lokalnie w Polsce północnej, natomiast brak rezerw zasobów wód podziemnych w odniesieniu do najniższego rocznego położenia zwierciadła wód podziemnych z okresu wielolecia został odnotowany tylko punktowo na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego.
W styczniu 2024 r. niżówka hydrogeologiczna znacznie zmniejszyła swój zasięg. Mimo to na niewielkim obszarze w północnej i centralnej Polsce nadal utrzymywał się stan zagrożenia hydrogeologicznego związany z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO). Niżówka hydrogeologiczna w omawianym miesiącu występowała na obszarach województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego.
Published on 12 March 2021 Modified on 09 November 2021
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:1. położenia zwierciadła wód podziemnych, 2. stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych,3. stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym.Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 28 lutego 2021 r.
Analiza została opracowana na podstawie interpretacji zebranych w trybie operacyjnym wyników pomiarów w wytypowanych punktach sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych PIG-PIB, przy uwzględnieniu dla poszczególnych punktów obserwacyjnych następujących wartości charakterystycznych:* najniższej głębokości położenia zwierciadła wody z wielolecia (NNG),* średniej głębokości położenia zwierciadła wody z wielolecia (SSG),* średniej z najniższych rocznych głębokości położenia zwierciadła wody podziemnej z wielolecia (SNG),* wartości granicznej dla wystąpienia zjawiska niżówki hydrogeologicznej, przyjętej na poziomie stanu niskiego ostrzegawczego (SNO),* wyznaczonego z najniższych rocznych stanów położenia zwierciadła wody charakteryzujących się wartościami niższymi od wartości SNG,* średniej głębokości położenia zwierciadła wody podziemnej (AG) z okresu od 1 do 28 lutego 2021 r.W okresie od 1 do 28 lutego 2021 r., w zakresie położenia zwierciadła wód podziemnych, stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych oraz stanu zagrożenia hydrogeologicznego odnotowano:
Published on 30 August 2021 Modified on 09 November 2021
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:1. położenia zwierciadła wód podziemnych, 2. stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych,3. stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym.Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 lutego do 30 kwietnia 2021 r.
Analiza została opracowana na podstawie interpretacji zebranych w trybie operacyjnym wyników pomiarów w wytypowanych punktach sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych PIG-PIB, przy uwzględnieniu dla poszczególnych punktów obserwacyjnych następujących wartości charakterystycznych:* najniższej głębokości położenia zwierciadła wody z wielolecia (NNG),* średniej głębokości położenia zwierciadła wody z wielolecia (SSG),* średniej z najniższych rocznych głębokości położenia zwierciadła wody podziemnej z wielolecia (SNG),* wartości granicznej dla wystąpienia zjawiska niżówki hydrogeologicznej, przyjętej na poziomie stanu niskiego ostrzegawczego (SNO),* wyznaczonego z najniższych rocznych stanów położenia zwierciadła wody charakteryzujących się wartościami niższymi od wartości SNG,* średniej głębokości położenia zwierciadła wody podziemnej (AG) z okresu od 1.02 do 30.04.2021 r.W okresie od 1 lutego do 30 kwietnia 2021 r., w zakresie położenia zwierciadła wód podziemnych, stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych oraz stanu zagrożenia hydrogeologicznego odnotowano:
Published on 14 September 2022 Modified on 15 September 2022
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 28 lutego 2022 r.
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 lutego do 30 kwietnia 2022 r.
Published on 15 March 2023 Modified on 13 April 2023
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 28 lutego 2023 r.
Published on 13 March 2024 Modified on 16 April 2024
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 29 lutego 2024 r.
Luty 2024 r. był kolejnym miesiącem, w którym na obszarze niemal całego kraju nastąpił wzrost średnich miesięcznych stanów wód podziemnych w pierwszym poziomie wodonośnym w odniesieniu do wartości z poprzedniego miesiąca. Stan taki odnotowano w ponad 96% analizowanych punktów obserwacyjnych. Obniżenie średniego poziomu wód podziemnych obserwowane było tylko lokalnie i zostało zarejestrowane w grupie punktów stanowiących około 3% ogólnej liczby punktów objętych analizą. W przypadku niespełna 1% punktów obserwacyjnych średni poziom wód podziemnych pierwszego poziomu wodonośnego nie uległ zmianie w porównaniu ze stanem odnotowanym w styczniu 2024 r.
Wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym niemal na całym obszarze kraju utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę. Zagrożenie stanu rezerw w lutym 2024 r. wystąpiło tylko w jednym punkcie na obszarze województwa pomorskiego. Braku rezerw zasobów wód podziemnych, w odniesieniu do najniższego rocznego położenia zwierciadła wód podziemnych z okresu wielolecia, w tym czasie nie odnotowano.
W lutym 2024 r. nie stwierdzono zagrożenia hydrogeologicznego, związanego z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO), występującego w skali regionalnej. Obniżenie zwierciadła wód podziemnych poniżej granicy stanu SNO występowało jedynie lokalnie i stwierdzone zostało w pięciu punktach obserwacyjnych na obszarach województw pomorskiego i zachodniopomorskiego.
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 marca 2022 r.
Published on 13 April 2023 Modified on 15 May 2023
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 marca 2023 r.
Published on 16 April 2024 Modified on 29 May 2024
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 marca 2024 r.
W marcu 2024 r. wzrost średnich miesięcznych stanów wód podziemnych w pierwszym poziomie wodonośnym w odniesieniu do wartości z poprzedniego miesiąca nastąpił w ponad połowie analizowanych punktów obserwacyjnych. Obniżenie średniego poziomu wód podziemnych, obserwowane najczęściej w południowej części kraju, zostało zarejestrowane w ponad 41% ogólnej liczby punktów objętych analizą. W przypadku ponad 4% punktów obserwacyjnych średni poziom wód podziemnych pierwszego poziomu wodonośnego nie uległ zmianie w porównaniu ze stanem odnotowanym w lutym 2024 r.
Wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym na całym obszarze kraju utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę. W omawianym miesiącu w żadnym z punktów obserwacyjnych nie odnotowano braku rezerw zasobów wód podziemnych, w odniesieniu do najniższego rocznego położenia zwierciadła wód podziemnych z okresu wielolecia. Nie odnotowano również zagrożenia stanu rezerw wód podziemnych.
W marcu 2024 r., podobnie jak w poprzednim miesiącu, nie stwierdzono zagrożenia hydrogeologicznego związanego z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO), występującego w skali regionalnej. Obniżenie zwierciadła wód podziemnych poniżej granicy stanu SNO występowało jedynie lokalnie i stwierdzone zostało tylko w dwóch punktach obserwacyjnych na obszarze województwa zachodniopomorskiego.
Published on 15 May 2023 Modified on 15 June 2023
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 30 kwietnia 2023 r.
Published on 29 September 2021 Modified on 09 November 2021
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:1. położenia zwierciadła wód podziemnych, 2. stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych,3. stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym. Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 maja do 31 lipca 2021 r.
Analiza została opracowana na podstawie interpretacji zebranych w trybie operacyjnym wyników pomiarów w wytypowanych punktach sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych PIG-PIB, przy uwzględnieniu dla poszczególnych punktów obserwacyjnych następujących wartości charakterystycznych:* najniższej głębokości położenia zwierciadła wody z wielolecia (NNG),* średniej głębokości położenia zwierciadła wody z wielolecia (SSG),* średniej z najniższych rocznych głębokości położenia zwierciadła wody podziemnej z wielolecia (SNG),* wartości granicznej dla wystąpienia zjawiska niżówki hydrogeologicznej, przyjętej na poziomie stanu niskiego ostrzegawczego (SNO),* wyznaczonego z najniższych rocznych stanów położenia zwierciadła wody charakteryzujących się wartościami niższymi od wartości SNG,* średniej głębokości położenia zwierciadła wody podziemnej (AG) z okresu od 1.05 do 31.07.2021 r.
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 maja 2022 r.
Published on 15 June 2023 Modified on 14 July 2023
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 maja 2023 r.
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 30 czerwca 2022 r.
Published on 14 July 2023 Modified on 18 December 2023
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 30 czerwca 2023 r.
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia analizę:- położenia zwierciadła wód podziemnych- stanu rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych- stanu zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w pierwszym poziomie wodonośnym Analiza obejmuje obszar kraju w okresie od 1 do 31 lipca 2022 r.
For proper operation an application uses cookies Click for more...
Using the application resources means acceptance Rules of the use of information...