Informacje

Uczestników warsztatów powitała dr Kamilla Olejniczak – kierownik projektu „GEOLOGIA SAMORZĄDOWA”, która przedstawiła program sesji referatowej i terenowej oraz zachęcała uczestników do dyskusji. Następnie, Zastępca Dyrektora PIG-PIB ds. służby geologicznej dr Edyta Majer przywitała uczestników szkolenia i otworzyła warsztaty, w słowach przewodnich przedstawiła złożoność problematyki inwestycyjnej na terenach objętych ruchami masowymi ziemi i życzyła zebranym owocnych obrad.

foto1

Zastępca Dyrektora PIG-PIB ds. służby geologicznej dr Edyta Majer podczas otwarcia warsztatów

Sesję referatową rozpoczął dr Janusz Jeziorski z Ministerstwa Środowiska, który wygłosił referat pt.: „Czy w zakresie ruchów masowych Ziemi są potrzebne zmiany legislacyjne?”

foto2

Dr Janusz Jeziorski z Ministerstwa Środowiska wygłaszający referat

Pierwszy blok tematyczny sesji referatowej dotyczył zasad dokumentowania ruchów masowych, postępowania w ocenie projektów i dokumentacji na obszarach osuwiskowych oraz dobrej praktyki dokumentowania geologicznego na terenach objętych ruchami masowymi. Autorami prezentacji byli pracownicy PIG-PIB dr Ziemowit Zimnal, mgr Paweł Marciniec, prof. dr hab. Antoni Wójcik, dr Zbigniew Frankowski.

W drugiej część sesji referatowej, omówiony został monitoring instrumentalny i nowe metody badań osuwisk oraz przedstawione zostały sukcesy i porażki w stabilizacji osuwisk, a także zaprezentowana została analiza i monitoring zjawisk geodynamicznych za pomocą badań geofizycznych – tomografia elektrooporowa ERT oraz georadar GPR. Drugi blok tematyczny przygotowali pracownicy PIG-PIB dr Tomasz Wojciechowski, dr Piotr Nescieruk, prof. dr hab. Antoni Wójcik oraz mgr inż. Hanna Bukowy-Olejnik i mgr Dawid Sowiński – GEOSOLUM S.C.

W trzecim bloku sesji referatowej Panowie mgr Paweł Marciniec i dr Tomasz Wojciechowski omówili System Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO) – etap III, a Pani mgr inż. Agnieszka Chećko z Urzędu Miejskiego w Jaworznie przedstawiła aspekty prawne i administracyjne związane z zagospodarowaniem terenów zagrożonych osuwaniem mas ziemnych, z perspektywy administracji geologicznej szczebla powiatowego.

foto3

Dr Tomasz Wojciechowski Kierownik Programu Geozagrożenia wygłaszający referat dotyczący SOPO

W trakcie sesji referatowej, przewidziane zostały panele dyskusyjne podczas których uczestnicy spotkania, mieli okazję zadawać pytania prelegentom oraz przedstawiać swoje opinie. Zaprezentowane zagadnienia podczas sesji referatowej stworzyły płaszczyznę do burzliwej dyskusji merytorycznej, zarówno na panelu dyskusyjnym jak i w kuluarach.

foto4

Uczestnicy warsztatów podczas panelu dyskusyjnego

foto5

Prof. dr hab. Antoni Wójcik i dr Edyta Majer podczas panelu dyskusyjnego

Na koniec sesji referatowej omówiona została wycieczka terenowa, podsumowane zostały warsztaty oraz Zastępca dyrektora PIG-PIB ds. służby geologicznej dr Edyta Majer rozdała uczestnikom szkolenia certyfikaty.

Kontynuacja zagadnień związanych z ruchami masowymi w praktyce (na przykładzie nowego, powstałego w 2010 r. osuwiska w Kłodnem, gmina Limanowa) oraz przykłady ich właściwego zabezpieczenia (osuwisko w Kurowie, gmina Chełmiec oraz osuwisko na górze św. Justa w Tęgoborzy, gmina Łososina Dolna) miała miejsce w drugim dniu warsztatów podczas sesji terenowej. Sesja ta rozpoczęła się w miejscowości Kłodne krótkim przedstawieniem zagadnień geologicznych prezentujących przyczyny powstania osuwiska oraz działań związanych z jego monitorowaniem.

foto6

Prof. dr hab. Antoni Wójcik, mgr Paweł Marciniec, dr Tomasz Wojciechowski prezentujący zagadnienia dotyczące osuwiska w Kłodnem

foto7

Uczestnicy sesji terenowej podczas prezentacji zagadnień dotyczące osuwiska w Kłodnem

Następnie uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z efektem uaktywnienia się osuwiska w środowisku jak i samym osuwiskiem zlokalizowanym na południowych stokach góry Chełm.

foto8

Obiekty budowlane zniszczone przez osuwisko na stoku góry Chełm

foto9

Osuwisko na stoku góry Chełm

foto10

Uczestnicy sesji terenowej na stokach góry Chełm

Kolejnym etapem sesji terenowej, było przedstawienie przykładów zabezpieczeń osuwiska w Kurowie zlokalizowanego w rejonie drogi powiatowej nr 975 na odcinku Dąbrowa-Zakliczyn oraz osuwiska na górze św. Justa w Tęgoborzy przez które przebiega droga krajowa z Krakowa do Nowego Sącza oraz omówienie problematyki związanej z wyborem właściwej metody zabezpieczeń.

foto11

Zabezpieczenie osuwiska w Kurowie, które zlokalizowane jest w rejonie drogi powiatowej nr 975 na odcinku Dąbrowa-Zakliczyn

foto12

Prof.dr hab. Antoni Wójcik i mgr Paweł Marciniec prezentujący zagadnienia dotyczące osuwiska w Kurowie, które zlokalizowane jest w rejonie drogi powiatowej nr 975 na odcinku Dąbrowa-Zakliczyn

foto13

Prof. dr hab. Antoni Wójcik prezentuje zagadnienia dotyczące osuwiska na górze św. Justa w Tęgoborzy przez które przebiega droga krajowa z Krakowa do Nowego Sącza

Warsztaty te z jednej strony, przedstawiły zgromadzonym złożoność problematyki geologiczno-inżynierskiej i prawnej na terenach objętych ruchami masowymi w aspekcie ich ponownego zagospodarowania w procesie inwestycyjnym, natomiast z drugiej strony stworzyły możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce samorządowej. Przede wszystkim jednak stanowiły płaszczyznę wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami a ekspertami uczestniczącymi w szkoleniu.

Tekst: dr Kamilla Olejniczak, dr Joanna Fajfer
Zdjęcia: mgr inż. Joanna Krasuska, dr Joanna Fajfer