Prelegenci

hanna bukowyMgr inż. HANNA BUKOWY-OLEJNIK posiada doświadczenie zawodowe i wiedzę z zakresu geologii inżynierskiej i budownictwa. Jest absolwentką Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego na kierunku geologii oraz Wyższej Szkoły Technicznej, studia inżynierskie na kierunku budownictwa. Posiada uprawnienia geologiczne kat. VII, XI i XII oraz certyfikat: „Ustalenie geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych na podstawie aktualnych przepisów prawnych i wytycznych metodologicznych zawartych w normach Eurokodowskich” oraz certyfikat „ Projektowanie geotechniczne z wykorzystaniem wyników badań terenowych i laboratoryjnych wg Eurokodu 7*”. Hanna Bukowy-Olejnik posiada doświadczenie przy sporządzaniu dokumentacji geologiczno-inżynierskich wraz z robotami w terenie zarówno dla niewielkich domów jednorodzinnych jak i dla budynków wysokościowych i hal przemysłowych oraz przy sporządzaniu opinii geotechnicznych, projektów geotechnicznych i dokumentacji badań podłoża gruntowego. nadzór geotechniczny nad inwestycjami sporządzanie projektów uzdatniania pogórniczego terenu wraz z wykonywaniem robót w terenie: otwory uzdatniające i zatłaczanie zaczynu zestalającego. Jest współwłaścielką firmy Geosolum s.c świadczącej usługi geologiczne (opinie, dokumentacje i ekspertyzy związane z geotechniką i geologią inżynierską) i geofizyczne (głównie metodą elektrooporową oraz georadarową).

agnieszka checkoMgr AGNIESZKA CHEĆKO posiada doświadczenie zawodowe i wiedzę z zakresu geologii inżynierskiej, hydrogeologii, geologii złóż i górnictwa, rekultywacji terenów pogórniczych oraz w pracy administracji geologicznej. Jest absolwentką Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego i podyplomowych studiów na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie w zakresie ochrony zasobów mineralnych oraz na Wydziale Prawa Uniwersytetu Śląskiego w zakresie koncesjonowania działalności eksploatacyjnej. W latach 1995 – 2000 była inspektorem Działu Górniczego Kopalni Piasku Szczakowa w Jaworznie. Od 2000 roku realizuje zadania administracji geologicznej szczebla powiatowego w Urzędzie Miejskim w Jaworznie. Obecnie pełni funkcję Geologa Powiatowego miasta Jaworzna i jest Kierownikiem Ośrodka Edukacji Ekologiczno – Geologicznej GEOsfera w Jaworznie. Pani Agnieszka Chećko realizuje projekty związane z badaniami wód podziemnych i edukacją geologiczną. Jest członkiem Rady Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego, Rady Naukowej Śląskiego Ogrodu Botanicznego, Społecznej Rady Konsultacyjnej Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

 

zbigniew frankowskiDr ZBIGNIEW FRANKOWSKI jest absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego o specjalności geologia inżynierska i hydrogeologia. Pracuje w Państwowym Instytucie Geologicznym – Państwowym Instytucie Badawczym, Centrum Geozagrożeń, Zespół Geologii Inżynierskiej. Prowadzi badania z zakresu metodyki badań polowych i interpretacji wyników. Jest współautorem wytycznych i instrukcji dotyczących dokumentowania warunków geologiczno-inżynierskich dla obiektów hydrotechnicznych, liniowych i energetycznych oraz wytycznych badań podłoża gruntowego różnymi metodami polowymi. Wykonał liczne opracowania (dokumentacje), których celem było ustalenie przydatności gruntów dla posadowienia różnych obiektów. Prace te dotyczyły między innymi elektrowni: Dolna Odra, Kozienice, Jaworzno III, Bełchatów i Żarnowiec, metra warszawskiego, kopalni odkrywkowych Machów i Adamów, zbiornika Włocławek. Od 1987 roku bierze udział w pracach badawczych dotyczących: poszukiwania perspektywicznych lokalizacji dla składowiska odpadów promieniotwórczych, oceny bezpieczeństwa Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) w Różanie, monitoringu wybranych elementów środowiska w otoczeniu KSOP i geologicznej oceny projektowanych lokalizacji elektrowni jądrowej. Uczestniczył w pracach dotyczących ograniczenia zanieczyszczenia wód podziemnych. Jest współautorem kilku arkuszy Mapy hydrogeologicznej Polski w skali 1 : 50 000. Jest autorem i współautorem wielu ocen oddziaływania na środowisko projektowanych inwestycji i istniejących obiektów. Jest współautorem opracowań związanych z wykonywaniem map geologiczno-inżynierskich i instrukcji wykonywania atlasów geologiczno-inżynierskich przy wykorzystaniu techniki komputerowej. Brał udział w opracowaniu atlasów dla Warszawy, Katowic, Trójmiasta, Wrocławia, Jastrzębia Zdroju – Rybnika – Żor i Łodzi. Jest współautorem „Instrukcji sporządzania map warunków geologiczno-inżynierskich w skali 1 : 10 000 i większych dla potrzeb planowania przestrzennego w gminach”, PIG, 1999; „Zasad sporządzania dokumentacji geologiczno-inżynierskich”, Ministerstwo Środowiska, 1999; „Zasad dokumentowania warunków geologiczno-inżynierskich dla celów likwidacji kopalń”, Ministerstwo Środowiska, 2009; „Zasad dokumentowania geologiczno-inżynierskich warunków posadowienia obiektów budownictwa morskiego i zabezpieczeń brzegu morskiego”, PIG–PIB, 2009 i „Zasad dokumentowania warunków geologiczno-inżynierskich dla potrzeb rekultywacji terenów zdegradowanych” PIG–PIB, 2012. "Zasad dokumentowania geologiczno-inżynierskiego", PIG-PIB, 2018; brał udział w opracowaniu wytycznych na potrzeby budowy i modernizacji infrastruktury kolejowej Igo-1 oraz wytycznych badań podłoża budowlanego w drogownictwie, 2016 - 2018 Jest autorem i współautorem kilkuset publikacji i opracowań dokumentujących podłoże budowli.

janusz jeziorskiDr JANUSZ JEZIORSKI jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego w dziedzinie geografia (specjalność: geomorfologia). Stopień doktora geologii (specjalność: kartografia geologiczna, stratygrafia czwartorzędu) uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada doświadczenie zawodowe i wiedzę z zakresu geomorfologii, kartografii geologicznej i stratygrafii czwartorzędu. Był pracownikiem Państwowego Instytutu Badawczego – Państwowego Instytutu Geologicznego, Komitetu Badań Naukowych oraz Kancelarii Sejmu. Obecnie Pan Janusz Jeziorski zatrudniony jest w Ministerstwie Środowiska w Departamencie Nadzoru Geologicznego jako Radca Ministra.

 

 

 

pawel marciniecMgr PAWEŁ MARCINIEC jest absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studia na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej. Od 1994 roku zatrudniony w Oddziale Karpackim Państwowego Instytutu Geologicznego. Prowadzi badania z zakresu geologii Karpat i zapadliska przedkarpackiego. Współautor 6 arkuszy Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski w skali 1:50 000 oraz 10 arkuszy Mapy Geologiczno – Gospodarczej Polski z obszaru Karpat. Od 2006 udział w projekcie System Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO). Współautor Instrukcji MOTZ. Obecnie pracownik Programu Geozagrożenia PIG-PIB.

 

 

 

piotr nescierukDr PIOTR NESCIERUK jest absolwentem Instytutu Nauk Geologicznych na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktor Nauk o Ziemi w specjalności geologia regionalna. Od 1988 roku zatrudniony w Oddziale Karpackim Państwowego Instytutu Geologicznego. Prowadzi badania z zakresu geologii Karpat i zapadliska przedkarpackiego. Koordynator regionu karpackiego i współautor 10 arkuszy Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski w skali 1:50 000. Od 1997 roku zajmuje się problematyką osuwisk i zagrożeń z nimi związanych. Współautor Instrukcji MOTZ i metodyki badań monitoringu instrumentalnego osuwisk. Autor licznych publikacji związanych z problematyką nowoczesnych metod pomiarowych stosowanych do oceny geozagrożeń. Obecnie pracownik Programu Geozagrożenia PIG-PIB.

 

 

zbigniew perskiDr ZBIGNIEW PERSKI jest absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie w roku 2000 obronił prace doktorska w dziedzinie Nauk o Ziemi. Pracował w Katedrze Geologii Podstawowej UŚ i na Wydziale Geodezji Matematycznej Uniwersytecie Technicznym w Delft (Holandia). Od 2010 zatrudniony w Oddziale Karpackim Państwowego Instytutu Geologicznego. Prowadzi badania w zakresie teledetekcji a szczególnie interesują go zastosowania skaningu laserowego i satelitarna interferometria radarowa w monitorowaniu geozagrożeń. Od 2008 bierze udział w projekcie SOPO.

 

 

dawid sowinskiMgr DAWID SOWIŃSKI posiada doświadczenie zawodowe i wiedzę z zakresu geologii inżynierskiej i geofizyki. Jest absolwentem Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego na kierunku geologii ze specjalnością geofizyka. Posiada uprawnienia geologiczne kat. X, XI i XII oraz uprawnienia niższego dozoru ruchu o specjalności geologicznej i hydrogeologicznej w zakładach wykonujących roboty geologiczne techniką wiertniczą tj. wierceń w ramach poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin do głębokości większych niż 500 m oraz w ramach wierceń geologiczno – inżynierskich i sejsmicznych. Pan Dawid Sowiński posiada doświadczenie przy sporządzaniu dokumentacji geologiczno-inżynierskich wraz z robotami w terenie zarówno dla niewielkich domów jednorodzinnych jak i dla budynków wysokościowych i hal przemysłowych oraz przy sporządzaniu opinii geotechnicznych, projektów geotechnicznych i dokumentacji badań podłoża gruntowego. Jest współwłaścielem firmy Geosolum s.c świadczącej usługi geologiczne (opinie, dokumentacje i ekspertyzy związane z geotechniką i geologią inżynierską) i geofizyczne (głównie metodą elektrooporową oraz georadarową).

 

tomasz wojciechowskiDr TOMASZ WOJCIECHOWSKI jest absolwentem Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, gdzie w 2010 roku obronił pracę doktorską w zakresie wykorzystania nowoczesnych metod w badaniach osuwisk. Pracował w Katedrze Geologii Podstawowej UŚ, a od 2011 roku pracuje w PIG-PIB. Autor licznych publikacji w zakresie osuwisk i zagrożeń geologicznych. Współautor dokumentacji monitoringu osuwisk oraz Map osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi. Od 2008 roku bierze udział w projekcie SOPO. Kierownik Programu Geozagrożenia. Koordynator ds. podatności i prognoz osuwiskowych.

 

  

antoni wojcikProf. dr hab. ANTONI WÓJCIK jest absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. W PIG-PIB od 1972. Autor ponad 200 publikacji. Główny konsultant merytoryczny oraz weryfikator Mapy osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi oraz wieloletni koordynator Szczegółowej Mapy geologicznej Polski dla regionu karpackiego jak i współautor ponad 20 map geologicznych. Promotor prac magisterskich i doktorskich z zakresu problematyki osuwiskowej. Autor i współautora ponad 50 publikacji dotyczących osuwisk, w tym „Atlasu osuwisk małopolski”, Kopca Kościuszki i innych. Współpracuje z różnymi ośrodkami badawczymi i uczelnianymi oraz jednostkami samorządu terytorialnego.

 

 

ziemowit zimnalDr ZIEMOWIT ZIMNAL jest absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1992 roku zatrudniony w Oddziale Karpackim Państwowego Instytutu Geologicznego. Prowadzi badania z zakresu geologii czwartorzędu Karpat i zapadliska przedkarpackiego. Współautor 11 arkuszy Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski w skali 1:50000. Od 2006 bierze udział w projekcie System Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO). Współautor Instrukcji opracowania Mapy osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi (MOTZ). Obecnie pracownik Programu Geozagrożenia. Koordynator ds. aktualizacji map osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi.