METRYKA PROJEKTU
TYTUŁ: Monitoring geodynamiczny Polski - etap III
KIEROWNIK PROJEKTU: mgr inż. Tomasz Czerwiński
TERMIN REALIZACJI: 1. 01. 2019 r. – 31. 12. 2021 r.
NR UMOWY: 138/2019/Wn-07/FG-go-dn/D z dnia 8.05.2019 r.
ŹRÓDŁO FINANSOWANIA: NFOŚiGW
CEL PROJEKTU
Projekt Monitoring geodynamiczny Polski – III etap stanowi kontynuację prac państwowej służby geologicznej z zakresu monitorowania zjawisk geodynamicznych w kraju zrealizowanych w latach 2013 – 2018.
Główne cele projektu:
- utrzymanie systemu akwizycji danych sejsmicznych, magnetycznych, geodezyjnych i grawimetrycznych,
- rozwój systemu alertowania i raportowania o zjawiskach sejsmicznych, zmianach natężenia pola magnetycznego i poziomych przesunięciach skorupy ziemskiej,
- optymalizacja i utrzymanie sieci stacji sejsmicznych na terenie kraju, w tym m.in.
- utrzymanie, serwisowanie stałych stacji monitoringu geodynamicznego w Dziwiu (woj. wielkopolskie) i w Hołownie (woj. lubelskie). Na stacjach tych planowane jest uruchomienie pomiaru przyśpieszenia siły ciężkości,
- utrzymanie i serwisowanie stacji przenośnych utworzonych w poprzednich etapach projektu,
- utworzenie 10 nowych stacji przenośnych w ramach rozbudowy sieci stacji państwowej służby geologicznej PSG_SEJS_NET w obszarze Polski (Łowicz, Skierniewice, Bełchatów, Górnośląskie Zagłębie Węglowe, Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy, Góry Świętokrzyskie, Jarocin, Włocławek, Podhale)
- aktualizacja i utrzymanie serwisu informacyjnego o zjawiskach geodynamicznych.
Projekt obejmuje także generowanie i przekazywanie raportów i komunikatów o wystąpieniu zjawisk sejsmicznych m.in. jednostkom zarządzania kryzysowego na szczeblu centralnym, wojewódzkim, powiatowym.
Realizacja projektu wynika z art. 162, ust. 1, pkt. 10 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. z 2017 , poz. 2126) na temat wykonywania zadań w zakresie geologii przez państwową służbę geologiczną dotyczących rozpoznawania i monitorowania zagrożeń geologicznych.
WYNIKI
W ramach projektu Monitoring geodynamiczny Polski – III etap kontynuowano prace państwowej służby geologicznej z zakresu monitorowania zjawisk geodynamicznych w kraju rozpoczęte w 2013 roku.
Utrzymywano i serwisowano stałe stacje monitoringu geodynamicznego w Dziwiu (woj. wielkopolskie) i w Hołownie (woj. lubelskie). Uruchomiono monitoring grawimetryczny (pomiar zmian przyspieszenia siły ciężkości za pomocą grawimetru pływowego gPhoneX) na stałej stacji monitoringu geodynamicznego w Hołownie.
Zakupiono oraz zainstalowano nowe mobilne stacje sejsmiczne na terenie kraju. Sieć stacji sejsmicznych została rozbudowana oraz zoptymalizowana.
Prowadzono system akwizycji danych sejsmicznych, magnetycznych, grawimetrycznych i geodezyjnych.
Opracowano i przekazywano raporty i komunikaty o wystąpieniu zjawisk sejsmicznych m.in. jednostkom zarządzania kryzysowego na szczeblu centralnym, wojewódzkim, powiatowym.
Utrzymano system informatyczny pozwalający na wysyłanie, gromadzenie, analizowanie i przetwarzanie danych. Utrzymano również system informowania o zjawiskach sejsmicznych.