REFERATY
895 Centralne Laboratorium Chemiczne Państwowego Instytutu Geologicznego jako przykład nowoczesnego laboratorium w służbie geologii i ochrony środowiska - Piotr Pasławski
903 Wpływ przygotowania próbki na wyniki analityczne - Krystyna Jakimowicz-Hnatyszak, Stanisław Rubel
909 Analiza specjacyjna w badaniach środowiska naturalnego - Adam Hulanicki
911 Kontrola jakości analizy jako podstawa wiarygodności wyników - Piotr Pasławski
917 Problemy analityczne oznaczania złożonych próbek metodą AAS z atomizacją w piecu grafitowym - Ewa Bulska
920 Biomonitoring metali ciężkich w ekosystemach wód śródlądowych - Krzysztof Kilian, Jerzy Golimowski, Krzysztof Dmowski, Jarosław Kucharzyk, Krystyna Jakimowicz-Hnatyszak
922 Technika ekstrakcji do fazy stałej w analizie chemicznej - Krystyna Pyrzyńska
926 Geochemia w badaniach środowiskowych - Zdzisław M. Migaszewski, Piotr Pasławski, Jarosław Kucharzyk, Agnieszka Gałuszka

W artykule przedstawiono cele i zakres badań geochemicznych na potrzeby środowiska przyrodniczego. Omówiono również w zarysie główne procesy geochemiczne decydujące o obiegu i rozkładzie pierwiastków chemicznych w najbardziej zewnętrznych warstwach Ziemi. Podstawowe znaczenie w badaniach geochemicznych ma wybór odpowiedniej techniki analitycznej. Obecnie do najnowocześniejszych metod zalicza się atomową spektrometrię emisyjną z indukcyjnie sprzężoną plazmą (ICP-AES) lub spektrometrię masową z indukcyjnie sprzężoną plazmą (ICP-MS), atomową spektrometrię absorpcyjną (FAAS), fluorescencję rentgenowską (XRF) i aktywację neutronową (INAA). Zakres oznaczeń i granice wykrywalności pierwiastków chemicznych w skałach, glebach, osadach, roślinności i wodach uzyskiwane w Centralnym Laboratorium Chemicznym Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie przedstawiono w tabelach 1 i 2. Podano również przykłady najważniejszych projektów geochemicznych i biogeochemicznych realizowanych w Państwowym Instytucie Geologicznym. Obejmują one atlasy geochemiczne gleb, osadów rzecznych, jeziornych i morskich, wód powierzchniowych i podziemnych oraz atlasy radiologiczne, jak również badania podstawowe w zakresie przemieszczania się pierwiastków chemicznych w systemach skały-gleby-rośliny. Projekty geochemiczne i biogeochemiczne powinny stanowić ważny element strategii działania Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Do głównych jej zadań należałoby:

  • Założenie narodowego banku danych geochemicznych i biogeochemicznych, obejmujących analizy chemiczne gleb, osadów rzecznych, jeziornych i morskich, skał, wód powierzchniowych i podziemnych oraz częściowo bioindykatorów roślinnych w relacji do różnych parametrów topograficznych, hydrologicznych, biologicznych, klimatycznych i zagospodarowania przestrzennego. Wymieniony bank powinien stanowić element światowego banku danych (Darnley i in., 1995).
  • Wypracowanie jednolitej metodyki badań w zakresie pobierania i przygotowania próbek oraz technik analitycznych według norm międzynarodowych (Darnley i in., 1995). Czołowe polskie laboratorium chemiczne powinno spełniać rolę koordynatora w zakresie analiz chemicznych, uczestniczyć w programach kalibracyjnych między laboratoriami krajowymi i zagranicznymi, organizować kursy specjalistyczne itp. Należy opracować normy w zakresie pobierania i przechowywania próbek oraz technik geoanalitycznych i zobligować stosowne instytucje do ich przestrzegnnia.
  • Pokrycie całego obszaru Polski mapami geochemicznymi w skali 1 : 100 000 lub 1 : 200 000.
  • Wykonanie szczegółowych map geochemicznych i biogeochemicznych dla obszarów potencjalnie toksycznych. Szczególny priorytet powinny mieć obszary o wysokiej koncentracji radonu w budynkach, arsenu, ołowiu i rtęci w glebach i wodzie pitnej, azotanów w wodach powierzchniowych oraz kadmu w roślinach uprawnych.
  • Prowadzenie monitoringu geochemicznego wód powierzchniowych i podziemnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na stopień i zasięg skażenia wód na obszarach dawnej eksploatacji górniczej (Stewart & Severson, 1994).
  • Prowadzenie monitoringu geochemicznego i biogeochemicznego osadów rzecznych i jeziornych oraz odpowiednio ekosystemów lądowych i wodnych.
  • Rozwijanie badań geochemicznych osadów wybrzeża Bałtyku, celem zlokalizowania oraz prześledzenia wpływu naturalnych i antropogenicznych źródeł skażeń.
  • Wykorzystanie technik satelitarnych i lotniczych do określenia zasięgu skażeń atmosferycznych, wód powierzchniowych, gleb i skał, jak również zinwentaryzowania roślinności i monitoringu zachodzących w nich zmian (Olhoeft, I990; Watson & Knepper, 1994).
  • Dokonanie oceny zawartości pierwiastków śladowych w różnych złożach kopalin oraz ich wpływu na środowisko przyrodnicze. Powinna ona również obejmować analizę zasięgu formacji skalnych (wapieni, dolomitów, margli, opok, iłowców, łupków ilastych, itp) neutralizujących kwasy (szczególnie siarkowy) lub stanowiących naturalny "kolektor" dla licznych pierwiastków potencjalnie toksycznych.
  • Identyfikacja naturalnych i antropogenicznych źródeł skażeń przy użyciu określonego spektrum pierwiastków śladowych lub składu izotopowego (Case & Krouse, 1980; Gough, 1993; King, 1995; Jackson i in., 1996; Hudson i in., 1997).
  • Opracowanie metod rekultywacji terenów górniczych lub obszarów skażonych.
  • Określenie koncentracji pierwiastków śladowych oraz związków organicznych (węglowodorów alifatycznych, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, polichlorobifenyli, fenoli, itp) dla różnych elementów abiotycznych i biotycznych na danym obszarze przed planowaną inwestycją. Pozwala to na dokonanie oceny jej przyszłego wpływu na lokalne środowisko przyrodnicze (Shacklette, 1990).
  • Prowadzenie badań nad procesami wietrzenia, w celu lepszego zrozumienia obiegu pierwiastków (Pavich, 1990).
  • Prowadzenie badań geochemicznych i biogeochemicznych w różnych aspektach geologii i ochrony środowiska (Kabata-Pendias, 1993; Migaszewski & Gałuszka, 1998).
  • Współpraca z międzynarodowymi zespołami badawczymi, celem dokonania porównań w skali globalnej. Powinna ona obejmować uczestnictwo w programach lub pracach następujących grup lub organizacji: International Geological Correlation Programme (Darnley i in., 1995), the Forum of European Geological Surveys Geochemistry Task Group (Plant i in., 7997), UNESCO oraz the International Union of Geological Sciences. Współpraca międzynarodowa powinna mieć najwyższy priorytet wśród realizowanych lub planowanych projektów badawczych.

    Należy podkreślić, że dopóty nie opracujemy odpowiedniej strategii badań w zakresie ochrony środowiska w Polsce, dopóki całkowicie nie zrozumiemy procesów geochemicznych i biogeochemicznych, zachodzących w najbardziej zewnętrznych warstwach Ziemi. Potrzeba rozwiązywania licznych problemów z pogranicza geochemii, biologii, rolnictwa i medycyny, pozwala przypuszczać, że przyszłość należy do badań biogeochemicznych.

  • 932 Badania biogeochemiczne - obecny stan wiedzy - Zdzisław M. Migaszewski, Agnieszka Gałuszka

    Biogeochemia jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dyscyplin nauk o Ziemi. Pobudza ona rozwój metod geoanalitycznych i otwiera nowe perspektywy dla interpretacji wyników badań. W artykule omówiono podstawowe pojęcia z zakresu biogeochemii, podano też przykłady zastosowań badań biogeochemicznych w geologii i ochronie środowiska. Do najbardziej spektakularnych należą odkrycia wielu złóż polimetalicznych w USA i Kanadzie oraz wytyczanie przebiegu uskoków (Chaffee, 1975; Dunn i in., 1992). Istotnym elementem badań biogeochemicznych są rośliny. Znalazly one zastosowanie w biomonitoringu skażeń atmosferycznych. Do klasycznych należą badania bioindykacjjne, prowadzone przy użyciu porostów, mchów i drzew szpilkowych. Oznaczenia składu chemicznego i izotopowego (głównie siarki) w wymienionych biowskaźnikach służą do identyfikacji źródeł skażeń (Case & Krouse, 1980; Crock i in., 1992a, b, 1993; Jackson i in., 1996).

    Skład chemiczny roślin zależy od wielu czynników topograficznych, klimatycznych, edaficznych, fizjologicznych i genetycznych (Kabata-Pendias & Pendias, 1992; Migaszewski, 1998a; Migaszewski & Gałuszka, 1998). Stwarza to duże trudności w interpretacji wyników analiz chemicznych roślin (tab. 1-3), jak również zmusza do ścisłego przestrzegania warunkóvw opróbowania, szczególnie w przypadku badań regionalnych.

    Badania biogeochemiczne powinny stnnowić integralną część projektów geochemicznych. Należy je stosować przy rejestracji koncentracji pierwiastków śladowych w bioindykatorach roślinnych na obszarach ścisłej ochrony (Migaszewski i in., 1998), a także w rejonach skażeń antropogenicznych (Migaszewski & Pasławski, 1996; Migaszewski i in., 1998; Migaszewski, 1998a-c). Rośliny wykorzystuje się również w rekultywacji biologicznej terenów górniczych lub obszarów skażonych (Migaszewski & Gałuszka, 1998). Znajdują one zastosowanie w badaniach nad wpływem wód kopalnianych na różne systemy biotyczne (King, 1995). Rośliny należące do tzw. "akumulatorów" są wykorzystywane jako źródło niektórych metali (Dunn i in., 1992).

    937 Akredytacja laboratorium: czy system jakości laboratorium może zaspokoić wymagania i wyzwania stawiane przed laboratorium przyszłości? - Harry Sandstrom
    937 Zastosowanie spektrometrii ze wzbudzeniem plazmowym do badań środowiskowych i geochemicznych - Douglas L. Miles, Jennifer M. Cook
    938 Wpływ zmiany benzyny na bezołowiową na emisję spalin. Wzrost zanieczyszczenia metalami ciężkimi oraz izotopami ołowiu - B.J.H. van Os, G.Th. Klaver, N. Walraven, F.J.M. Vermeulen
    POSTERY
    939 Komputerowy sieciowy system pomiarowy do zastosowania w analityce i ochronie środowiska - Ryszard Romaniuk, Krzysztof Poźniak, Janusz Maciejewski, Marian Kwietniewski
    940 Anomalie geochemiczne w rejonie górnictwa i hutnictwa miedzi (LGOM) - Józef Lis, Anna Pasieczna, Hanna Tomassi-Morawiec
    943 Wykorzystanie szczegółowego zdjęcia geochemicznego do celów planowania przestrzennego i rolnictwa - Józef Lis, Anna Pasieczna, Hanna Tomassi-Morawiec
    947 Niektóre pierwiastki śladowe w glebach rejonu Wrocławia przed powodzią i po powodzi w 1997 r. - Hanna Tomassi-Morawiec
    951 Oznaczanie zawartości metali ciężkich w próbkach glebowych pobranych z otoczenia zakładów przemysłowych - Jan Kiepul
    951 Naturalna zawartość metali ciężkich w podstawowych rodzajach gleb południowo-wschodniej Polski - Mieczysław Kołodziej, Jan Pęcek, Urszula Zych
    952 Zastosowanie argonowej plazmy mikrofalowej (Ar-MIP) do analizy wielopierwiastkowej próbek wody metodą spektrometrii emisyjnej - Krzysztof Jankowski
    953 Badanie możliwości zastosowania MIP do oznaczania metali ciężkich w materiałach środowiskowych (ściekach, ekstraktach gleb) - Krzysztof Jankowski, Barbara Różańska
    953 Wykorzystanie składników gazowych powietrza glebowego do diagnostyki zakrytych struktur szczelinowych - A.G. Gluchov, A.A. Volokh
    955 Oznaczanie pierwiastków śladowych i głównych w osadach strumieniowych do tworzenia map geochemicznych - Daniela Mackovych, Hana Mjartanova, Pavol Lucivjansky
    957 Fluorescencyjna spektrometria rentgenowska z dyspersją energii jako nowoczesna technika oznaczania pierwiastków w osadach strumieniowych - Augustin Majchrak, L'udmila Pencakova
    958 Atlas geochemiczny gleb estońskich obejmujący warstwę humusową - Valter Petersell, Mare Kalkun
    959 Analizy geochemiczne na potrzeby ochrony środowiska wykonywane w Litewskim Instytucie Geologicznym - Ricardas Taraskevicius
    962 Oznaczanie platynowców w skałach niekrzemianowych metodą kupelacji niklowej - Jan Pasava, Ivan Rubeska, Vaclav Sixta
    962 Pierwiastki toksyczne w Moskwie - Alexander A. Volokh
    963 Szybka metoda określania form rtęci - A. A. Volokh, A. A. Kolesov, A. E. Chernova
    966 Zastosowanie analizy wariancji (ANOWA) do oceny precyzji oznaczeń makro- i mikroskładników w wodach podziemnych - Jadwida Szczepańska, Ewa Kmiecik
    969 Wybrane jony nieorganiczne w wodach mineralnych - Rajmund Michalski
    974 Oznaczanie fluoru i innych nieorganicznych związków w powietrzu z wykorzystaniem techniki chromatografii jonowej - Rajmund Michalski
    977 Oznaczanie pierwiastków śladowych w skałach ze szczególnym uwzględnieniem pierwiastków ziem rzadkich - Iwona Iwanejko, Zdzisław Hebda
    977 Zawartość niektórych metali toksycznych w mięsie i jego przetworach pochodzących z dwóch regionów Polski - Zbigniew Kopeć, Włodzimierz Lewandowski, Jolanta Wagner, Lech Adamczak
    979 Zawartość metali śladowych i ultraśladowych w zębach mieszkańców dwóch regionów o różnym stopniu zanieczyszczenia - Barbara Nowak, Thomas Marcinek, Izabela Marcinek
    979 Arsen w osadach Odry - Izabela Bojakowska, Tomasz Gliwicz, Gertruda Sokołowska
    979 Chlorowcopochodne związki organiczne (AOX) w wodach Neru - Andrzej Bellok, Izabela Bojakowska
    980 Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne w glebach okolic Legnicy - Izabela Bojakowska, Tomasz Gliwicz, Gertruda Sokołowska
    980 Usuwanie związków azotu i fosforu z wody - rozważania teoretyczne - Lech Magrel, Janina Piekutin
    981 Oznaczanie śladowych stężeń Cr(VI) w wodach naturalnych metodą woltamperometrii z zastosowaniem dipirydylu jako czynnika kompleksującego - Mieczyslaw Korolczuk, Małgorzata Grabarczyk
    981 Zastosowanie metody FAAS do oznaczania metali ciężkich w kompoście produkowanym z nie segregowanych odpadów komunalnych - Katarzyna Bieńkowska
    982 Oznaczanie metali śladowych w wodach metodą podwójnej ekstrakcji - Eligiusz Serafin, Janusz Mazur
    983 Szybka pełna analiza odpadów przemysłowych metodami stapiania z alkaliami i ASA - Jerzy Kowalczyk
    983 Udział CLCh (PIG) w porównaniach międzylaboratoryjnych dotyczących ilościowego oznaczania pierwiastków w roślinach - Barbara Kudowska, Irena Jaroń
    985 Wpływ warunków wstępnej obróbki próbek środowiskowych na wyniki oznaczeń Hg techniką zimnych par atomowej spektrometrii obsorpcyjnej (CV-AAS) - Elżbieta Wieteska, Anna Ziółek, Anna Drzewińska
    986 Ekstrakcyjne wydzielanie kadmu z próbek biologicznych oraz oznaczanie metodą absorpcyjnej spektometrii atomowej z elektrotermiczną atomizacją (GF-AAS) - Elżbieta Wieteska, Anna Drzewińska, Maksymilian Stela
    986 Oznaczanie parametru sumarycznego AOX w badaniach wód i osadów - Andrzej Bellok
    987 Porównanie dwóch ekstrakcji sekwencyjnych różniących się ekstrahentami stosowanych do wymywania frakcji redukującej się z gleby leśnej - Beata Krasnodębska-Ostręga, Jerzy Golimowski, H. Emons
    987 Analiza izotopów argonu i innych gazów szlachetnych w meteorycie z Baszkówki - Artur Wójtowicz, Stanisław Hałas, Marian Stępniewski
    988 Oznaczanie różnych form azotu w wodach naturalnych -metody stosowane w Centralnym Laboratorium Che micznym Państwowego Instytutu Geologicznego - Anna Maksymowicz
    989 Geologiczne materiały odniesienia przygotowane w Państwowym Instytucie Geologicznym - Jarosław Kucharzyk, Ewa Popiołek
    991 Oznaczanie metali ciężkich w tkankach leszczy z Wisły i Sanu - badania monitoringowe - Jakimowicz-Hnatyszak
    991 Monitoring jakości zwykłych wód podziemnych - sieć krajowa 1991-1997 - Tadeusz Hordejuk
    992 Kontrola zawartości rtęci w wodach i ściekach oczyszczonych. Wybór metody - CV-AAS czy GF-AAS? - Zofia Kowalewska
    992 Oznaczanie mikrośladowych ilości metali toksycznych w próbkach wody metodą absorpcyjnej spektrometrii atomowej z atomizacją elektrotermiczną po ich zatężeniu i rozdzieleniu na węglu aktywnym - Ryszard Dobrowolski
    993 Oznaczanie glinu w roztworach wodnych i wodnoorganicznych metodą ETA-AAS - Marcin Wojciechowski, Justyna Filip, Ewa Bulska, Adam Hulanicki
    993 Zastosowanie spektrometrii masowej jonów wtórnych - SIMS do badania mikrocząstek zanieczyszczających środowisko - Piotr Konarski, Iwona Iwanejko
    994 Zastosowanie ICP z nebulizerem ultradźwiękowym do analizy metali w wodzie i innych elementach środowiska - Józefa Krajewska, Tadeusz Mańko
    994 Oznaczanie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w gruntach metodą HPLC - Krystyna Łukasik, Brygida Dziewięcka