Wystawa "EGO & GEA"

Pobierz jako plik iCal
13.06.2024, 17:00
LOKALIZACJA 
Muzeum Geologiczne PIG-PIB
ORGANIZATORZY 
Anna Wysocka i Muzeum Geologiczne PIG-PIB

Banner informacyjny z tytułem wystawy

W czwartek 13 czerwca 2024 r. w Muzeum Geologicznym odbył się wernisaż wystawy czasowej pt. „EGO & GEA”, którego autorką jest prof. dr hab. Anna Wysocka z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Jak mówi sama autorka: „Wystawa pt. „EGO &GEA” w Muzeum Geologicznym PIG-PIB w Warszawie jest przede wszystkim hołdem złożonym Ziemi. Wyrazem szacunku oraz wdzięczności wobec tej Ziemi, na której żyję. Wśród piękna, zmienności i surowości pól odczuwam Jej energię, przeczuwam tajemnice. Jestem wolna. To często Ziemia rodzi materie, z których tworzę prace. Nadaję im czasem charakter wykopalisk. Inspirują mnie zwierzęta – potomstwo Ziemi. Przypisuję im rolę medium pomiędzy światem duchowym i materialnym. W rysunkach rzeźbach, maskach napiętnowałam je znaczeniami magicznymi, sakralnymi oraz emocjonalnymi”.

Na wystawę składają się rzeźby wykonane z różnorodnych materiałów, w których dominuje drewno, metal i kość, maski oraz niezwykłe animalistyczne grafiki. Podczas wernisażu zgromadzeni goście mieli okazję odbyć spacer po wystawie w towarzystwie autorki, która z pasją opowiadała o swojej pracy i inspiracjach dla poszczególnych dzieł.

Wystawa dostępna będzie w dn. 14 czerwca-15 września 2024 r.

Zapraszamy!

 

O autorce:

Prof. dr hab. Anna Wysocka z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zorganizowała ponad 40 wystaw indywidualnych oraz uczestniczyła w ponad sześćdziesięciu zbiorowych pracach w kraju i zagranicą. Za swoją działalność artystyczną otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia. W 2004 roku, po wejściu Polski do Unii Europejskiej, jako pierwsza Polka prezentowała swoje dzieła w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Artystka tworzy obrazy, obiekty, rzeźby, płaskorzeźby oraz rysunki w technikach własnych.

 

 

 

 

Zdjęcia: Anna Wysocka