Dzień Bioróżnorodności w Lipówce

Pobierz jako plik iCal
09.06.2019, 08:00
LOKALIZACJA 
gmina Rudniki

lipowka

W niedzielę, 9 czerwca, w kamieniołomie Lipówka odbyła się kolejna już edycja pikniku „Dzień Bioróżnorodności i Sportu”. Organizowany jest on przez firmę Cemex Polska – właściciela kamieniołomu oraz gminę Rędziny.

 

Piknik jest  imprezą łączącą rekreację z popularyzacją wiedzy. Na licznych stoiskach, przygotowanych przez jednostki naukowe i związane z ochroną przyrody prezentowane były w formie pokazów i warsztatów różnorodne zagadnienia przede wszystkim z zakresu nauk przyrodniczych. Licznie przybyli mieszkańcy gminy Rędziny i gmin sąsiednich oraz miasta Częstochowy mieli do dyspozycji stoiska o tematyce związanej z roślinami pokarmowymi i kosmetycznymi, pszczelarstwem, ornitologią, dendrologią, prezentujące tropy zwierząt i warsztaty dotyczące gospodarowania odpadami.

 

Stoisko Muzeum Geologicznego obejmowało trzy stanowiska, na których odbywały się pokazy i warsztaty tematyczne. Na stanowisku paleontologicznym można było obejrzeć popularne na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej skamieniałości i poznać sposób ich powstawania. Stanowisko petrograficzne prezentowało podstawowe grupy skał, każdy mógł nauczyć się ich rozpoznawania i poznać ich genezę. Najbardziej kolorowe było stanowisko prezentujące minerały. Zaprezentowano na nim różne formy występowania takich minerałów jak np.  gips czy kwarc oraz minerały wzorcowe ze skali Mohsa, na podstawie których porównywano twardość różnych okazów.

 

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się prezentowane na stoisku skamieniałości plejstoceńskich zwierząt: kość  i ząb mamuta oraz czaszka i krąg nosorożca włochatego. Nieodłącznym elementem stoisk Muzeum Geologicznego są zawsze konkursy geologiczne i geograficzne, w których zwiedzający mogli zdobyć nagrody – foldery popularnonaukowe oraz drobne okazy geologiczne.

Impreza, jak zwykle, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a organizatorzy nie zapomnieli o zamówieniu doskonałej pogody ;-).

Pełen program znajduje się na stronie http://www.redziny.pl

 

 

 

Finansowanie: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

 NFOSiGW

 

 

Tekst: Monika Krzeczyńska