Mineral EXPO

Pobierz jako plik iCal
01.03.2020, 08:00
LOKALIZACJA 
Pałac Kultury i Nauki

W dniach 29 lutego – 1 marca w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się giełda i wystawa minerałów i biżuterii Warszaw Mineral EXPO. To największa tego typu impreza w Polsce, gromadząca setki wystawców nie tylko z kraju, ale również z zagranicy i odwiedzana przez tysiące osób. Podczas tak dużego wydarzenia związanego z geologią nie mogło zabraknąć również Państwowego Instytutu Geologicznego. Naszym celem była przede wszystkim edukacja, aby zwiedzający wyszli z Pałacu nie tylko bogatsi we wspaniałe okazy, ale także wiedzę.

Sobota poświęcona była starszym, żądnym rzetelnej wiedzy. Na stoisku zaprezentowana została bogata kolekcja minerałów, skał i skamieniałości. Na stanowisku z minerałami goście mogli zapoznać się z ciekawymi cechami niektórych minerałów, ale przede wszystkim nauczyć się je rozpoznawać oraz dowiedzieć się jakie minerały kryją się pod różnymi nazwami handlowymi, oraz które z zakupionych okazów są prawdziwymi minerałami, a które tworem człowieka.

Rozpoznawanie minerałów 1Rozpoznawanie minerałów 2

Dużą popularnością cieszyło się stanowisko ze skałami, które były mało reprezentowane na innych stoiskach, a z którymi spotykamy się na co dzień. Podczas warsztatów można było poznać definicję skał, ich genezę oraz podział, a także liczne ich zastosowania.

Stanowisko ze skamieniałościami fascynowało zarówno młodszych, jak i starszych zwiedzających. Prezentowane były na nim zarówno okazy, które można było znaleźć, jak i kupić na innych stoiskach jak trylobity czy amonity, ale także i te rzadsze takie jak stromatolity czy jeżowce. A po obejrzeniu wszystkich okazów i wysłuchaniu informacji o nich można było sprawdzić się w mini grze.

Rozpoznawanie skałRozpoznawanie skameiniałości

Niedzielę poświęciliśmy najmłodszym uczestnikom Warsaw Mineral EXPO. Mieli oni okazję nie tylko spróbować swoich sił w rozpoznawaniu skamieniałości - wzorem swoich sobotnich kolegów - ale także wziąć udział w dodatkowych atrakcjach, przygotowanych specjalnie dla nich. Największą popularnością cieszyły się mini wykopaliska, podczas których najmłodsi wcielali się w rolę paleontologów i przy użyciu pędzelków poszukiwali dinozaurów. Jako pamiątkę mogli zabrać własnoręcznie przygotowane przez siebie maski z podobiznami prehistorycznych zwierząt: różnych dinozaurów oraz mamuta.

Mini-wykopaliskaWarsztaty plastyczne

Oprócz atrakcji na stoisku PIG-PIB, nasi pracownicy przygotowali i wygłosili także dwa referaty. W sobotę Gerard Gierliński opowiedział o zachowaniach godowych dinozaurów, a w niedzielę Robert Bronowicz spróbował wraz z widownią znaleźć odpowiedź na pytanie "Czy pterozaur to dinozaur?".

Wykład popularnonaukowy

 

 

Tekst: Marlena Świło
Zdjęcia: Marlena Świło, Maria Andruszkiewicz-Gorzelak