Konkurs Nasza Ziemia

Pobierz jako plik iCal
08.06.2021, 08:00
LOKALIZACJA 
Muzeum Geologiczne
ORGANIZATORZY 
Muzeum Geologiczne

baner 2

Dobiegła końca XXII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno - Środowiskowego „Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”. Tegoroczne hasło „Tajemniczy świat jaskiń” nawiązywało do Międzynarodowego Roku Jaskiń i Krasu. W ten sposób chcieliśmy zachęcić uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do podróży w głąb Ziemi oraz odkrywania niezwykłych światów, które kryją się pod naszymi stopami.

Jak co roku, konkurs odbył się w dwóch kategoriach: plastycznej - dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych oraz wiedzy geologicznej - oddzielnie dla dwóch poziomów wiekowych: uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych.

Konkurs organizowany jest przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy od ponad dwudziestu lat. Cieszy się dużą popularnością wśród uczniów i nauczycieli, a o jego poziomie merytorycznym świadczą patronaty uczelni wyższych takich jak Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski, jak również Polskiej Akademii Nauk, wojewódzkich kuratoriów oświaty, licznych parków narodowych, krajobrazowych i zespołów parków, regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, a także stowarzyszeń oraz firm prywatnych. Patronatu honorowego udzielił Podsekretarz Stanu, Główny Geolog Kraju i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa Pan Piotr Dziadzio.

W związku z trwającą pandemią, konkurs został zorganizowany w formie online. Pomimo tego, że nie udało nam się spotkać na żywo z uczestnikami podczas uroczystości półfinałowych i turnieju ogólnopolskiego, zasady konkursu były zbliżone do tych z ubiegłych lat.

Na konkurs do siedmiu oddziałów Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w sumie nadesłano 2237 prac (1660 prac plastycznych, 336 prac teoretycznych uczniów szkół podstawowych i 241 prac uczniów szkół ponadpodstawowych).

Tegoroczne półfinały w kategorii plastycznej, jak co roku, zostały przeprowadzone przez wszystkie oddziały Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego. Spośród nadesłanych prac plastycznych wykonanych rozmaitymi technikami w każdym z siedmiu regionów jury konkursowe wyłoniło 3 główne nagrody (I-III miejsce) i 10 wyróżnień regulaminowych. Zdobywcy pierwszych miejsc na etapie półfinałowym w siedmiu oddziałach Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego zostali zakwalifikowani do finału ogólnopolskiego.

18 maja uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych wzięli udział w teście wiedzy geologicznej, który odbył się online. Tegoroczny poziom wiedzy uczniów był bardzo wysoki, dlatego nie obyło się bez dogrywki, która została rozegrana dwa dni później. W każdym regionie przyznano po 3 nagrody główne (I-III miejsce) i 3 wyróżnienia. Laureaci pierwszych miejsc ze szkół podstawowych oraz pierwszych miejsc ze szkół ponadpodstawowych, zostali zakwalifikowani do finału ogólnopolskiego.

We wszystkich kategoriach (plastycznej i wiedzy geologicznej) przyznane zostały również nagrody pozaregulaminowe ufundowane m.in. przez parki narodowe, krajobrazowe i zespoły parków krajobrazowych, urzędy miast, towarzystwa i stowarzyszenia oraz inne instytucje zainteresowane promocją wiedzy o środowisku przyrodniczym.

W dniu 8 czerwca 2021 r. za pośrednictwem platformy MS Teams przeprowadzono finały ogólnopolskie dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w kategorii wiedzy geologicznej. Uczniowie odpowiadali na pytania związane z geologią. W przeciwieństwie do tradycyjnego turnieju, z każdym z finalistów łączono się osobno, co 20 minut.

final1a

Z pytaniami finałowymi pierwsi zmierzyli się uczniowie ze szkół podstawowych, którzy swoje zmagania rozpoczęli o godzinie 9:00. Nie obyło się bez dogrywki, w której wzięły udział dwie osoby. Następnie, o godzinie 13:00, w takiej samej formie i również z dogrywką dwóch osób, uczniowie ze szkół ponadpodstawowych dzielnie walczyli o zdobycie indeksów na Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz kierunek Geologia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Indeksy zdobyli laureaci trzech pierwszych miejsc: Izabela Pielorz z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr V w Opolu, opiekun: Alina Szajda (Oddział Górnośląski w Sosnowcu), Dominika Bogdziewicz z II Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu, opiekun: Anna Wojtowicz (Oddział Dolnośląski we Wrocławiu), Michał Orzechowski z Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, opiekun: Barbara Dzięcioł-Kurczoba (Oddział Świętokrzyski w Kielcach).

final2

O godzinie 17.00 za pośrednictwem MS Teams połączono się ze wszystkimi finalistami. Kierownik Muzeum Geologicznego PIG-PIB, dr Magdalena Sidorczuk przywitała laureatów i krótko opowiedziała historię konkursu. Następnie nastąpiła najbardziej oczekiwana część, czyli ogłoszenie wyników.

 

Oto laureaci finałów konkursu wiedzy geologicznej:

SZKOŁY PODSTAWOWE

I MIEJSCE
Amelia Mrugała
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gosławicach, opiekun: Maria Banduch
Oddział Górnośląski w Sosnowcu

II MIEJSCE
Cezary Kromer
Szkoła Podstawowa nr 1 im. St. Staszica w Kielcach, opiekun: Ewa Waleniak
Oddział Świętokrzyski w Kielcach

III MIEJSCE
Maks Grząba
Szkoła Podstawowa nr 107 z Oddziałami Integracyjnymi w Krakowie, opiekun: Mariola Stefańska
Oddział Karpacki w Krakowie

IV MIEJSCE
Oskar Lewandowski

Zespół Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku, opiekun: Jacek Rydel
Oddział Geologii Morza w Gdańsku

V MIEJSCE
Mateusz Rek
Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa im. Św. Dominika Savio w Mińsku Mazowieckim, opiekun: Robert Gałązka
Muzeum Geologiczne w Warszawie

VI MIEJSCE
Franciszek Zamiar
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Wojsk Obrony Powietrznej Kraju w Gryficach, opiekun: Beata Szeliga
Oddział Pomorski w Szczecinie

VII MIEJSCE
Oskar Blachnierek
Szkoła Podstawowa nr 34 w Poznaniu, opiekun: Danuta Jagiełło
Oddział Dolnośląski we Wrocławiu

 

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE

I MIEJSCE
Izabela Pielorz
Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V w Opolu, opiekun: Alina Szajda
Oddział Górnośląski w Sosnowcu

II MIEJSCE
Dominika Bogdziewicz 
II Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu, opiekun: Anna Wojtowicz
Oddział Dolnośląski we Wrocławiu

III MIEJSCE
Michał Orzechowski
Publiczne Liceum Ogólnokształcące Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, opiekun: Barbara Dzięcioł-Kurczoba
Oddział Świętokrzyski w Kielcach

IV MIEJSCE
Skrzypek Amelia
I Liceum Ogólnokształcące w Jarosławiu, opiekun: Andrzej Bajan
Oddział Karpacki w Krakowie

V MIEJSCE ex aequo
Alicja Piątkowska

II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie
Oddział Pomorski w Szczecinie  

Piotr Tomaszewski
XVII Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie, opiekun: Anna Wirtek
Muzeum Geologiczne w Warszawie

VI MIEJSCE
Kaźmierska Maja
II Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Sopocie, opiekun: Maciej Michalski
Oddział Geologii Morza w Gdańsku

 

W finale konkursu plastycznego, prace oceniane były przez jury składające się z koordynatorów regionalnych i koordynatora ogólnopolskiego. Jury konkursowe wyłoniło spośród siedmiu finalistów zdobywców miejsc od I do VII:

KONKURS PLASTYCZNY

I MIEJSCE
Wójciak Remigiusz
Szkoła Podstawowa w Chabówce, opiekun: Jolanta Surówka
Oddział Karpacki w Krakowie 

II MIEJSCE
Klasa Karol 
Szkoła Podstawowa im. Jednostki Ziemi Kieleckiej w Mierzawie, opiekun: Joanna Równicka   
Oddział Świętokrzyski w Kielcach 

III MIEJSCE
Maja Kolankiewicz
Szkoła Podstawowa nr 6 w Siemianowicach Śląskich, opiekun: Anna Kolbusz  
Oddział Górnośląski w Sosnowcu 

IV MIEJSCE
Muszalska Elena
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Żaganiu, opiekun: Barbara Górecka-Szpała
Oddział Pomorski w Szczecinie 

V MIEJSCE
Janiak Tobiasz
Szkoła Podstawowa w Zbytowej, opiekun: Anna Niedworok
Oddział Dolnośląski we Wrocławiu 

VI MIEJSCE
Kroll Krystian
Zespół Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku, opiekun: Jacek Rydel   
Oddział Geologii Morza w Gdańsku 

VII MIEJSCE 
Janczyk Piotr
Szkoła Podstawowa nr 323 im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie, opiekun: Dorota Zgutka
Muzeum Geologiczne w Warszawie

 

Dyplomy i nagrody dla wszystkich uczestników przesłane zostaną drogą pocztową. Głównym fundatorem nagród jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

logotyp 13

Strona poświęcona konkursowi znajduje się tutaj