25-te urodziny dinozaura Dyzia

Pobierz jako plik iCal
25.09.2022, 10:00
LOKALIZACJA 
Muzeum Geologiczne
ORGANIZATORZY 
Muzeum Geologiczne

W niedzielę 25 września 2022 r. obchodziliśmy 25 urodziny dinozaura Dyzia, czyli rekonstrukcji dinozaura z rodzaju Dilophosaurus wetherilli, który zamieszkał w Muzeum Geologicznym PIG – PIB ćwierć wieku temu. W dniu jego urodzin odwiedziło go ponad 3000 osób.

Z okazji jego urodzin przygotowaliśmy Piknik Rodzinny, na którym oprócz stoisk edukacyjnych Muzeum Geologicznego gościliśmy Państwowe Muzeum Archeologiczne, PAN Muzeum Ziemi, Muzeum Ewolucji PAN, Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, Pracownię Geologiczną „Spirifer", Speleoklub Warszawski, GEOsferę Jaworzno oraz Geopark Krainę Wygasłych Wulkanów.

Widok ogólny na namioty wystawców

Na wszystkich stoiskach za wykonanie rozmaitych aktywności m.in.: wykonanie maski i magnesu Dyzia, rozpoznanie skamieniałości, skał lub minerałów, wiązanie węzłów, wykonanie odcisków skamieniałości w glinie, a także dinozaurów z plasteliny, dzieci otrzymywały pieczątki geologiczne. Kartę z zebranymi pieczątkami wymieniały na okolicznościowe upominki z Dyziem.

Nagrody w konkursie

Nie zabrakło również gry terenowej pt.: „Zagraj z Dyziem”, polegającej na poprawnym rozwiązaniu zadań oraz wykonaniu portretu „Dyzia”. Komisja Konkursowa nagrodziła 25 uczestników książkami ufundowanymi przez wydawnictwa: Kropka, Mała Kurka, Multico, Polarny Lis, Tatarak oraz Wydawnictwo Państwowego Instytutu Geologicznego, a także okolicznościowymi upominkami z Dyziem.

Na urodziny naszego dinozaura została zaproszona także Mennica Polska, która rękoma mincerza wybiła dla gości urodzin Dyzia 2,5 tys. pamiątkowych żetonów z jego wizerunkiem.

Koordynator wydarzenia Maria Andruszkiewicz-Gorzelak próbuje swoich sił u mincerza       Pamiątkowa moneta z podobizną Dyzia

Dodatkową atrakcję, przygotowało Stowarzyszenie Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów, - zaprezentowano pokaz wybuchu wulkanu.

Wybuch wulkanu       06

Podczas Urodzin Dyzia odbył się także wykład popularnonaukowy pt.: „Park Jurajski (1993) okiem paleontologa”, wygłoszony dwukrotnie przez dr. Roberta Bronowicza - pracownika Muzeum Geologicznego PIG-PIB, połączony z konkursem pt.: „Narysuj swojego ulubionego dinozaura z filmu Jurassic World: Dominion”. Przed wykładem dzieci przynosiły prace konkursowe, które po wykładzie zostały nagrodzone ciekawymi upominkami m.in. dinozaurami, puzzlami i płytami dvd z najnowszym filmem Jurassic World: Dominion. Nagrody zostały ufundowane przez firmy: Galapagos, Mattel i Trefl.

Dyzia odwiedził krewniak z mezozoiku i jak co roku zaśpiewano mu sto lat.

Spotkanie dwóch dinozaurów

Obchody Urodzin Dyzia zostały zrealizowane w ramach 26 Festiwalu Nauki, a sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  

 

 

KONKURS ONLINE Z OKAZJI 25 URODZIN DYZIA

Nagroda za zajęcie pierwszego miejsca w plebiscycie na najlepsze spotkanie 26. Festiwalu Nauki w Warszawie odebrana - czas na dotrzymanie słowa!

Dyzio zobowiązał się, że jeśli wygra to przygotuje konkurs online dla tych, którzy nie mogli być osobiście 25.09.2022 r. na jego 25 urodzinach w Muzeum Geologicznym PIG-PIB w Warszawie. Zaprasza więc do udziału w konkursie online z okazji jego 25 urodzin!

 

Jak wziąć udział w konkursie:

Wykonaj w dowolnej technice trójwymiarową podobiznę Dyzia. Możesz ulepić go z plasteliny, modeliny lub gliny, zbudować z kloców, a także zrobić z papieru, a nawet z gipsu.

1 zdjęcie pracy w postaci pliku jpg (rozmiar max. 5 MB) należy przesłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w tytule wpisując: „KONKURS – URODZINY DYZIA 2022” wraz z prawidłowo wypełnionym i podpisanym Załącznikiem nr 1 do Regulaminu – do pobrania

Dyzio liczy na Twoją inwencję twórczą i czeka na zdjęcie Twojej pracy do 31 października 2022 r.

 

Komisja Konkursowa nagrodzi 10 najlepszych prac. Nagrodą rzeczową w konkursie jest zestaw składający się z: 

Gadżetów z 25 Urodzin Dyzia i książki pt.: „Radosław Żbikowski opowiada o skałach i minerałach” Radosława Żbikowskiego, wyd. Multico.

 

Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie Muzeum Geologicznego PIG – PIB do dnia 14.11.2022 r.

Do zwycięzców zostaną wysłane e-maile z prośbą o podanie adresu do wysłania nagrody.

 

pdfRegulamin Konkursu Online 25. Urodziny Dyzia92.06 KB

pdfZałącznik nr 1 do Regulaminu64.22 KB

 

Dyplom Festiwalu Nauki dla organizatora wydarzenia

 

nfos min