Festiwal Nauki w Muzeum Geologicznym

Pobierz jako plik iCal
20.09.2022, 08:00
LOKALIZACJA 
Muzeum Geologiczne
ORGANIZATORZY 
Muzeum Geologiczne
Banner z logiem Festiwalu Nauki

Serdecznie zapraszamy do udziału w lekcjach, spotkaniach oraz imprezach popularnonaukowych, organizowanych przez Muzeum Geologiczne w ramach Festiwalu Nauki. Jak co roku, przygotowaliśmy bogatą ofertę zarówno dla dużych jak i małych!

 

SPOTKANIA POPOŁUDNIOWE

Torfowiska – znaczenie dla środowiska, echo Światowego Dnia Mokradeł 
wt., 2022-09-27 15:00, prowadzący: Andrzej Jagielski

Torfowiska to nie tylko siedliska rzadkich okazów flory i fauny. Zajmują niewielką powierzchnię lądów, ale mają ogromne znaczenie w bilansie wody słodkiej, a także pochłaniają CO2.

 

Skąd czerpiemy energię i co mówi nam o tym ekonomia biofizyczna     
wt., 2022-09-20 17:00, prowadzący: Jan Krawczewski

Omówienie możliwość produkcji i zużycia energii w gospodarce w kontekście ekonomii biofizycznej.

 

WYDARZENIA CAŁODNIOWE

25. Urodziny dinozaura Dyzia - rodzinny piknik geologiczny
ndz., 2022-09-25 10:00

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania 25. urodzin naszego dinozaura Dyzia. Na gości czeka moc geologicznych atrakcji.

 

Nasze stoisko odnajdziecie również na pikniku GeoLove – pokochaj Geologię organizowanym przez Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

LEKCJE DLA SZKÓŁ  (zapisy na stronie Festiwalu Nauki)

Tajemniczy świat pradawnych mórz i oceanów

Lekcja przybliży uczniom zagadnienia ewolucji organizmów morskich od prekambru po czasy współczesne, w odniesieniu do zmian układu kontynentów oraz innych procesów geologicznych.

 

Świat zwierząt bezkręgowych w przeszłości geologicznej: zobacz i rozpoznaj

Jak odróżnić skamieniałego amonita od równie skamieniałego ślimaka? Jakie pradawne zwierzęta morskie można znaleźć w Polsce? Po zwiedzaniu wystawy każdy będzie mógł dotknąć skamieniałych bezkręgowców.

 

Mikroprzeszłość - co nam „mówi” pyłek?

Lekcja jest wprowadzeniem do palinologii. Dzięki prezentacji, rozpoznawaniu osadów organicznych, obejrzeniu preparatów pod mikroskopem, quizowi uczniowie poznają wybrane ziarna pyłków i zastosowanie.

 

Rozpoznawanie skał

Klasyfikacja skał, geneza, przykładowe okazy. Rozpoznawanie skał: cechy rozpoznawcze, metody pracy geologa terenowego. Zwiedzanie muzeum ze wskazaniem reprezentantów poszczególnych grup skał.

 

Grasz w zielone?

Świat minerałów zachwyca swym bogactwem. Na zajęciach przyjrzymy się zielonym okazom, poznamy ich bogactwo, odkryjemy, skąd się wziął ich kolor i odgadniemy, w jaki sposób można je wykorzystać.

 

 

nfos min