Mineral EXPO 2023

Pobierz jako plik iCal
04.03.2023, 10:00
LOKALIZACJA 
Pałac Kultury i Nauki
ORGANIZATORZY 
www.gieldymineralow.pl
 banner informacyjny o Warsaw Mineral Expo

 

W dniach 4-5 marca w Pałacu Kultury i Nauki odbyło się Warsaw Mineral Expo – największa w Polsce i jedna z największych w Europie giełda biżuterii i minerałów. Tegoroczną imprezę odwiedziło ponad 14 tys. gości. Partnerem wydarzenia było Muzeum Geologiczne PIG-PIB.

Na gości czekało blisko 300 wystawców oraz wiele innych atrakcji – także tych, przygotowanych przez pracowników naszego Muzeum. Wśród nich znalazła się wystawa specjalna z meteorytem Baszkówka znajdującym się w zbiorach naszego Muzeum. Jest on jednym z najpiękniejszych i najsłynniejszych meteorytów w Polsce. Ten niesamowity okaz, który liczy sobie nawet 4,5 miliarda lat, spadł na Ziemię niecałe 30 lat temu we wsi Baszkówka położonej zaledwie 23 kilometry od Warszawy. Meteoryt ten jest prawdziwą gwiazdą filmową  – wziął udział w serialu pt.: "Gang Zielonej Rękawiczki" jako istotny element fabuły.

Głodni wiedzy o Baszkówce oraz innych meteorytach mogli zaspokoić swoje apetyty podczas wykładu pt. „Gwiezdna odyseja meteorytu Baszkówka”. Wykład wygłosili dr Jan Krawczewski oraz dr Cezary Krawczyński.

Zainteresowani, mogli wziąć udział w warsztatach pt. „Skamieniałości kluczem do przeszłości”. Podczas zajęć uczestnicy mieli okazje poznać bogaty świat skamieniałości, dowiedzieć się, jak powstają różne ich rodzaje oraz nauczyć się rozpoznawać najważniejsze grupy bezkręgowców morskich – zarówno wymarłych, jak i obecnie żyjących w środowisku wodnym.

Wszystkim uczestnikom warsztatów oraz wykładów dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne wydarzenia!

na zdjęciu prelegenci: Jan Krawczewski i Cezary Krawczyński „siłujący” się z repliką meteorytu Baszkówka

Na zdjęciu prelegenci: Jan Krawczewski i Cezary Krawczyński „siłujący” się z repliką meteorytu Baszkówka