Dzień Ziemi 2023

Pobierz jako plik iCal
23.04.2023, 10:00
LOKALIZACJA 
ul. Rakowiecka 4, Warszawa,
ORGANIZATORZY 
Muzeum Geologiczne PIG-PIB

Dzień Ziemi w Muzeum Geologicznym, kwiecień 2023

Piękną pogodę na Dzień Ziemi w tym roku zamówiliśmy już w styczniu! I dopisała!

Do wspólnego świętowania Dnia Ziemi zaprosiliśmy instytucje z różnych dziedzin nauki: geologii, paleontologii, archeologii, geografii, a także zafascynowanych geologią geocacherów.

Punktualnie o godz. 10.00 przy bramie do Muzeum Geologicznego pojawili się pierwsi goście. Spieszyli się, bo i atrakcji było dużo. Od wejścia zwiedzających witały stoiska edukacyjne. Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, w tym Muzeum Ewolucji, zaprezentował paleontologiczne odkrycia polskich polarników. Na stoisku Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie obejrzeć można było narzędzia krzemienne z epoki kamienia i przyjrzeć się sposobowi ich wytwarzania. Z kolei sposób pozyskiwania i obróbki żelaza w jednym z największych u schyłku starożytności ośrodków hutnictwa żelaza na terenach tzw. barbarzyńskiej Europy zaprezentowało Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie. Na stoisku Wydziałów Geografii i Neofilologii UW można było podyskutować na temat zagadnień rabunkowej eksploatacji surowców mineralnych i zasobów przyrodniczych Ameryki Środkowej, w tym flory i fauny. Muzeum Geologiczne zaprezentowało stanowiska minerałów, skał i skamieniałości, gdzie każdy mógł dotknąć, porównać ciężar, fakturę i inne właściwości fizyczne okazów i nauczyć się odróżniać np. amonit od trylobita lub ślimaka. Chcący sprawdzić swoją wiedzę lub ją rozszerzyć poprzez zabawę brali udział w konkursach geologicznych, paleontologicznych i geograficznych na stoisku muzealnym, a także w grze muzealnej przygotowanej przez Stowarzyszenie Geocaching Warszawa. O geocachingu wszystkiego można było się dowiedzieć na stoisku stowarzyszenia. Oczywiście nie mogło zabraknąć atrakcji dla dzieci. Muzeum Geologiczne przygotowało wykopaliska paleontologiczne, a Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych – Leśne Miasteczko z licznymi edukacyjnymi zabawami drewnem.

Zainteresowaniem cieszyły się prelekcje o zróżnicowanej tematyce – od wykładów popularnonaukowych: Polscy Paleontolodzy w Arktyce i Antarktyce — dr hab. Błażej Błażejowski (Instytut Paleobiologii PAN), Pterozaury, władcy nieba epoki dinozaurów — Natalia Jagielska (Państwowy Instytut Geologiczny – PIB), Jak badamy tropy dinozaurów — Gerard Gierliński (Państwowy Instytut Geologiczny – PIB), Człowiek – w poszukiwaniu początków nas samych — dr hab. Wiesław Więckowski (Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego) po prezentację earthcachingu Poszukiwanie skarbów Ziemi – Earthcaching — Bożena Mioduszewska (Stowarzyszenie Geocaching Warszawa) – geologicznej odmiany geocachingu, terenowej gry o charakterze edukacyjnym.

Zorganizowane zostały także, tym razem dla dorosłych uczestników, warsztaty z rozpoznawania skał Skalne dociekania – czym różni się marmur od kwarcytu, co wspólnego ma ryolit z granitem, gdzie powstają skały wapienne, a gdzie piaskowce itp., itd. i skamieniałości – Władcy pradawnych mórz – jakie zwierzęta królowały w dawnych morzach przed setkami milionów lat, czym są skamieniałości i po co się je bada, jak wygląda praca paleontologa?

Tegoroczny Dzień Ziemi za nami. Zapraszamy do odwiedzenia nas podczas Nocy Muzeów – w maju, a dzieci szczególnie podczas Urodzin Dyzia we wrześniu. Na wszystkich czekamy również za rok – na obchodach Dnia Ziemi 2024!

 

 

nfos min