Rodzinny piknik „Wszystko płynie czyli co w wodzie piszczy…”

Pobierz jako plik iCal
obejrzano : 107
30.03.2019, 08:00
LOKALIZACJA 
Skierdy
ORGANIZATORZY 
Fundacja Wega

„Wszystko płynie czyli co w wodzie piszczy…” to hasło rodzinnego wydarzenia popularyzującego nauki przyrodnicze, które miało miejsce 30 marca 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Skierdach. Dla mieszkańców okolicznych miejscowości gospodarze oraz naukowcy z kilku instytucji naukowych przygotowali stoiska: fizyczne, chemiczne, geologiczne, meteorologiczne, biologiczne i astronomiczne.

Organizatorzy zapewnili wiele wrażeń zwłaszcza dla najmłodszych uczestników spotkania. Podczas tej imprezy można było m.in. sprawdzić czym jest ciecz nienewtonowska i napięcie powierzchniowe, dlaczego lód jest lżejszy od wody i jak załamuje się w niej światło. Goście oglądali pod mikroskopem kroplę wody z kałuży badając się co się w niej kryje, poznawali także różne zjawiska pogodowe i urządzenia, którymi się je bada.

O geologiczne atrakcje zatroszczyło się Muzeum Geologiczne PIG-PIB. Na naszym stoisku można było zobaczyć szczękę ichtiozaura – jurajskiego gada morskiego, kość nosorożca włochatego, pięknego amonita, a także wiele innych skamieniałości, minerałów i skał. Odwiedzający dowiedzieli się w jaki sposób powstają skały w środowiskach wodnych, gdzie w Polsce znajdują się ciekawe pod względem geologicznym miejsca i jak tworzą się skamieniałości. Dla miłośników zagadek przygotowano atrakcyjny konkurs z nagrodami w postaci minerałów i publikacji, a moment losowania był bardzo emocjonujący. Dla wielu był to pierwszy kontakt z geologią, ale sądząc po wypiekach na twarzach nie ostatni.

Stoisko zorganizowane w ramach tematu "Upowszechnianie wiedzy z zakresu geologii oraz promocja działań służby geologicznej" i sfinansowane ze środków NFOŚiGW.