Światowy Dzień Ziemi

Pobierz jako plik iCal
28.04.2013, 10:00 - 18:00
LOKALIZACJA 
Warszawa, park Pole Mokotowskie
\n\nŚwiatowy Dzień Ziemi28 kwietnia 2013Warszawa, Pole Mokotowskie\n
ORGANIZATORZY 
Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej, ul. Raszyńska 32/44 lok.140, Warszawa

 

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest od 1970 roku. W Polsce pierwszy raz obchody zorganizowano dwadzieścia lat później, w 1990 r.


Tradycją jest finałowy festyn na Polu Mokotowskim w Warszawie, w którym bierze corocznie udział ok. 40 tys. osób. W tym roku odbędzie się on w niedzielę 28 kwietnia. Na zwiedzających czekają liczne atrakcje, przygotowane przez instytucje państwowe, parki narodowe, instytuty naukowe, wyższe uczelnie, organizacje pozarządowe i muzea. Wcześniej odbędą się coroczne konkursy - Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2012, konkurs fotograficzny "Parki Narodowe" oraz wystawa pokonkursowa w Kampinoskim Parku Narodowym.


Obchody Światowego Dnia Ziemi odbywać się będą w 2013 roku podczas ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym pt. "Elektroodpady - proste zasady", także pod tym hasłem odbędzie się tegoroczny festyn na Polu Mokotowskim.


W festynie tym, jak co roku, weźmie udział Państwowy Instytut Geologiczny – PIB, który w sektorze wymiany informacji zaprezentuje ekspozycję dotyczącą składowania i segregacji odpadów. Elementem ekspozycji będzie wystawa posterowa poświęcona znaczeniu budowy geologicznej podczas typowania obszarów pod składowiska odpadów. Przedstawione zostaną również inne czynniki decydujące o lokalizacji składowisk. Uczestnicy festynu dowiedzą się, w jaki sposób odpady oddziałują na środowisko, jak monitoruje się ich wpływ i jakie są sposoby ich rekultywacji. Zaprezentujemy także wystawę okazów geologicznych i paleontologicznych, w tym maskotkę stoiska Dyzia – rekonstrukcje w skali 1:7 wczesnojurajskiego dinozaura Dilophosaurusa Wetherili. Przedstawimy również foldery i publikacje popularnonaukowe Państwowego Instytutu Geologicznego, a także postery informacyjne o działalności Instytutu w zakresie ochrony i popularyzacji przyrody nieożywionej kraju. Dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w konkursach tematycznych (m.in. o odpowiednim segregowaniu śmieci), zabawach, pokazach i prezentacjach przygotowanych przez Muzeum Geologiczne.


Podczas Dnia Ziemi promowane będzie właściwe postępowanie z elektroodpadami, główny nacisk położony zostanie na konieczność segregowania odpadów oraz korzyści wynikające z recyklingu i odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). Tradycyjnie podczas festynu zorganizowana będzie wielka zbiórka elektrośmieci do przetworzenia.

 

Więcej informacji znajduje się na stronie Muzeum Geologicznego PIG oraz organizatora http://www.dzienziemi.org.pl/2013/index.php