• drogi-nowoczesne-metody-2.jpg
  • drogi-nowoczesne-metody.jpg

Breadcrumbs


Tegoroczna, ósma już edycja Międzynarodowych Targów Geologicznych GEO-EKO-TECH, podobnie jak w ubiegłym roku, odbywa się w siedzibie Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, przy ul. Rakowieckiej 4.

Image
Na dziedzińcu Instytutu pojawił się sprzęt wiertniczy

Patronat honorowy nad targami objął podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, główny geolog kraju dr Henryk Jacek Jezierski.

Imprezie patronują również:
•    Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy
•    Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
•    Instytut Nauk Geologicznych PAN
•    Krajowa Izba Gospodarcza – Przemysł Rozlewniczy
•    Instytut Techniki Budowlanej
•    Polskie Towarzystwo Geologiczne

W specjalnie wybudowanym pawilonie wystawowym, ustawionym na dziedzińcu Instytutu,  7 maja o godz. 10.00 odbyło się uroczyste otwarcie targów. Rozpoczęto od hymnu Gaude Mater Polonia w wykonaniu Chóru Państwowego Instytutu Geologicznego.

Image
Gaude Mater w wykonaniu Chóru Państwowego Instytutu Geologicznego pod dyrekcją Wiesława Jelenia

W imieniu organizatorów – Zarządu Targów Warszawskich wystąpiła  pani Marzena Jedynak, komisarz tegorocznej edycji targów. Powitała gości honorowych, wśród których byli:
Maria Napiórkowska – dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki z Ministerstwa Sportu i Turystki, Małgorzata Skucha – Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Marek Kaproń – dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej, Marek Lewandowski – dyrektor Instytutu Nauk Geologicznych PAN, Jacek Wróblewski – przewodniczący jury konkursu Grand Prix targów, Wojciech Rutkowski – Prezes Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej Przemysłu Rozlewniczego, Mieczysław Kucharski – honorowy członek Krajowej Izby Gospodarczej Przemysłu Rozlewniczego.
Z pewnym opóźnieniem przybyła też pani Katarzyna Sobierajska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, która zawsze gorąco wspiera wszystkie przedsięwzięcia Państwowego Instytutu Geologicznego w zakresie geoturystyki.

Jako pierwszy głos zabrał minister Henryk Jacek Jezierski, patron honorowy targów. Po nim przemawiał gospodarz imprezy, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego Jerzy Nawrocki. Jako ostatnia wygłosiła przemówienie dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystki, Maria Napiórkowska.

Image
Otwarcie targów

Na koniec ceremonii czekała wszystkich mała „geologiczna niespodzianka”. Zamiast tradycyjnego przecięcia wstęgi moment otwarcia targów oznajmił... wybuch wulkanu. I choć nie miał on takiej siły jak ten na Islandii (na szczęście), dymu, ognia i popiołu nie zabrakło.

Image
Wulkan wybuchł!

Później było już spokojniej. Goście zajęli się zwiedzaniem ekspozycji targowej.

Image
Na pierwszym planie stoisko zaprzyjaźnionej geoturystycznie z Instytutem gminy Olsztyn.

Image
Stoisko Państwowego Instytutu Geologicznego. Dominowała geoturystyka i wulkany.

Jak co roku targom towarzyszą konferencje. Organizatorem jednej z nich - Nowe wyzwania polskiej geologii - jest Państwowy Instytut Geologiczny.
 
Podczas sesji Geoturystyka i geotermia – szansa rozwoju regionów, która była skierowana w szczególności do instytucji samorządowych i osób odpowiedzialnych za rozwój turystyki, geotermii i edukację ekologiczną, przedstawiony został potencjał geoturystyczny Polski i „krok po kroku” omówione  zostały zagadnienia związane z realizacją najprostszych form tej dziedziny rekreacji – stanowisk i ścieżek geoturystycznych.

Poniżej wygłoszone referaty, do pobrania w postaci plików pdf:


Pierwszy dzień targów zakończy sesja Gazowe dylematy, podczas której zostaną poruszone zagadnienia, które od pewnego czasu budzą emocje wśród geologów, naukowców, inwestorów, polityków - perspektywy znacznego zwiększenia krajowych zasobów gazu ziemnego poprzez zagospodarowanie niekonwencjonalnych złóż gazu z łupków oraz bezpiecznego składowania dwutlenku węgla w strukturach geologicznych.

Image


Jutro drugi, i ostatni dzień targów Geologia 2010 GEO-EKO-TECH.

Anna Bagińska