• drogi-nowoczesne-metody-2.jpg
  • drogi-nowoczesne-metody.jpg

Breadcrumbs

mongoliaDelegacja rządu Mongolii rozmawiała z przedstawicielami Instytutu na temat przedłużenia współpracy geologów w ramach Umowy między rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Mongolii w sprawie uregulowania zadłużenia Mongolii wobec Rzeczpospolitej Polskiej. 





Delegacja mongolska odwiedziła Państwowy Instytut Geologiczny 11 marca 2011 r. W jej składzie znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Finansów (pan K. Purevsuren, dyrektor Departamentu Skarbu, oraz pani G. Bolormaa, specjalista w Departamencie Skarbu), Ministerstwa Edukacji, Kultury i Nauki (pani K. Gantsetseg, specjalista w Departamencie Finansów i Inwestycji) oraz Ministerstwa Zasobów Mineralnych i Energii (pan U. Borchuluun, naczelnik Wydziału Badań Geologicznych, Agencja Zasobów Mineralnych). Delegacji towarzyszył pan Tumen Tegshjargal, radca ambasady Mongolii w Polsce, II sekretarz ambasady. Podczas wizyty w Instytucie obecni byli także przedstawiciele polskich ministerstw: pani Lucyna Przybyła-Charnas, naczelnik wydziału w Departamencie Zagranicznym Ministerstwa Finansów, oraz panie Marta Wągrodzka i Magdalena Gucwa-Rydelek reprezentujące Departament Geologii i Koncesji Geologicznych Ministerstwa Środowiska.

 

Przedstawiciele delegacji mongolskiej, od prawej: K. Purevsuren, T. Tegshjargal, U. Borchuluun, G. Bolormaa, K. Gantsetseg

 

Gospodarzem spotkania był zastępca dyrektora PIG-PIB, dyrektor ds. państwowej służby geologicznej Marek Graniczny. Zwrócił on uwagę na fakt, że w tym roku przypada 50. rocznica rozpoczęcia współpracy polskich i mongolskich geologów, bowiem w 1961 r. odbyła się pierwsza polska ekspedycja do Mongolii, jak również została podpisana pierwsza umowa o współpracy. Natomiast pod koniec lat 80. realizowany był projekt dotyczący poszukiwania metali ziem rzadkich w Mongolii. Dyrektor Graniczny podkreślił również, że spośród około 200 geologów z Polski, którzy prowadzili badania w Mongolii, większość była pracownikami Państwowego Instytutu Geologicznego.


Zgodnie z Porozumieniem wykonawczym do umowy polsko-mongolskiej, w ramach programu badań naukowych prowadzonych w Mongolii, Instytut koordynuje prace geologiczne w projekcie oceny zasobów surowców metalicznych w rejonie Hsagth.
Andrzej Wojciechowski z Zakładu Geologii Złóż omówił wyniki badań geologicznych prowadzonych przez Instytut w Mongolii oraz przekazał stronie mongolskiej sprawozdanie z prac.


Następnie dyskutowano nad warunkami przedłużenia do stycznia 2014 r. Porozumienia między Ministerstwem Środowiska RP a Ministrem Przemysłu i Handlu Mongolii o realizacji Umowy między rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Mongolii w sprawie uregulowania zadłużenia Mongolii wobec Rzeczpospolitej Polskiej, zawartej 9 listopada 2006 r. Skoncentrowano się głównie na zasadach przeprowadzenia prac geologicznych w roku bieżącym. Obie strony potwierdziły, że prace geologiczne prowadzone przez pracowników Instytutu w Mongolii powinny być kontynuowane przez kolejne dwa lata, tak aby udało się osiągnąć wszystkie cele projektu. W związku z tym należy jak najszybciej podpisać aneks do Porozumienia, który będzie regulował szczegóły dalszej współpracy.


W spotkaniu ze strony Państwowego Instytutu Geologicznego wzięły również udział panie Katarzyna Jarmołowicz-Szulc, kierownik Zakładu Geologii Złóż, oraz Ilona Śmietańska, kierownik Samodzielnej Sekcji Współpracy z Zagranicą.

 

 

Tekst Maja Kowalska, Ilona Śmietańska
Zdjęcie Agnieszka Kościelniak