• drogi-nowoczesne-metody-2.jpg
  • drogi-nowoczesne-metody.jpg

Breadcrumbs

ambasadorNa zaproszenie dyrektora Instytutu Jerzego Nawrockiego w dniu 14 czerwca 2011 r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszym Instytucie ambasadora Iranu - JE Samada Alego Lakizadeha oraz radcę kulturalnego ambasady - Mohammada Rezę Karamiego. Gospodarzem spotkania był zastępca dyrektora PIG-PIB, dyrektor ds. państwowej służby geologicznej Marek Graniczny, któremu towarzyszyli Ilona Śmietańska i Wojciech Brochwicz-Lewiński z Samodzielnej Sekcji Współpracy z Zagranicą.



Po powitaniu gości dyrektor Marek Graniczny przedstawił strategiczne kierunki działalności Instytutu ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań, jakie stanowi wprowadzanie w życie nowych dyrektyw unijnych oraz nowych kierunków badań, związanych m.in. z poszukiwaniami gazu łupkowego, przygotowaniami projektów CCS, geotermią (włącznie z HDR), identyfikacją i monitorowaniem osuwisk i innych naturalnych zagrożeń oraz, co jest szczególnie ważne dla Iranu, dokumentacją, ochroną i zrównoważoną eksploatacją zasobów pitnych wód podziemnych.

wizyta_ambasadora_4
Prezentacja dorobku i strategicznych kierunków działań Instytutu

Jego Ekscelencja Samad Ali Lakizadeh przedstawił swój kraj, podkreślając bliskie więzy z Polską, łączące nas już od X wieku. O tak odległych początkach znajomości świadczą znaleziska perskich monet w wykopaliskach na terenie Polski, dowodzące ożywionych kontaktów pomiędzy obydwoma narodami (tu marzy się nam, aby z kolei w wykopaliskach na terenie Iranu odnalazły się polonica, np. monety bite przez Bolesława Chrobrego bądź jego następców). Oficjalne stosunki dyplomatyczne zostały nawiązane w roku 1474, czyli ponad 500 lat temu, gdy odbywała się wymiana listów pomiędzy Kazimierzem Jagiellończykiem a ówczesnym władcą Iranu Uzun Hasanem. W następnych wiekach (XVI i XVII) o kontynuacji tych stosunków świadczą liczne wymiany poselstw handlowych, dyplomatycznych, a nawet religijnych. JE Ambasador szczególnie mocno podkreślił, że w 1795 roku Iran był jednym z dwóch krajów, które nie uznały rozbiorów i okupacji Polski. Do tego należy jeszcze dodać postać Izydora Borowskiego, polskiego oficera, którego Irańczycy uważają za swego narodowego bohatera wojny obronnej z Afganistanem w 1837 r., czy siedem dużych cmentarzy z czasów II wojny światowej, na których spoczywają ci ze 100 tysięcy polskich uchodźców, którzy dotarli do gościnnego Iranu, ale nie wytrzymali cierpień poniesionych w rosyjskich łagrach i na zsyłkach. W opinii JE Ambasadora to, że Polska i Iran mają inną kulturę, religię i obyczaje, nie powinno w żadnym stopniu dzielić, lecz łączyć nasze państwa i pomagać w osiąganiu większych korzyści z przyjaźni. A o fascynacji Iranem najlepiej świadczy zainteresowanie, z jakim spotkała się wystawa „Perski błękit – irańska sztuka, natura i tradycja”, jaką zorganizowało ostatnio Muzeum Ziemi PAN ( pdf Przegląd Geologiczny, nr 6, 2011 ).


Po takim wstępie musiało paść pytanie, czy to już nie najwyższy czas, aby doszło do współpracy środowisk i instytucji geologicznych obu krajów. W odpowiedzi JE Ambasador zwięźle scharakteryzował cele, zadania i usytuowanie Służby Geologicznej Iranu (www.gsi.ir) i geologii naftowej (która podlega Ministerstwu ds. Ropy i Gazu) oraz wyniki dotychczasowej współpracy, zwłaszcza w górnictwie. Po omówieniu potencjalnych pól współpracy ustalono, że Ambasada Iranu otworzy bezpośredni kontakt pomiędzy Instytutem i Geologiczną Służbą Iranu, co pozwoli na ustalenie obszarów oraz zasad współpracy najbardziej odpowiadających oczekiwaniom obu stron.

wizyta_ambasadora_2
Muzeum Geologiczne i jego historia jest zawsze wdzięcznym tematem dla zwiedzających. Od lewej strony Wojciech Brochwicz-Lewiński, Ilona Śmietańska, JE Samad Ali Lakizadeh, radca Mohammad Reza Karami oraz dyr. Marek Graniczny

wizyta_ambasadora_1
Jak zwykle największe zainteresowanie gości budził nasz Dyzio

wizyta_ambasadora_3
Goście podziwiają rekonstrukcję pierwszych tetrapodów, które ośmieliły się wyjść na ląd

Spotkanie rozpoczęło i zakończyło zwiedzanie Muzeum Geologicznego Instytutu, połączone z prezentacją najciekawszych eksponatów oraz odrestaurowanych ostatnio reprezentacyjnych wnętrz - sali spotkań Rady Naukowej PIG-PIB i czytelni bibliotecznej. JE Ambasadora bardzo zainteresowały programy popularnonaukowe i edukacyjne, które dla dzieci i młodzieży szkolnej organizuje Muzeum Geologiczne. Tak się bowiem składa, że Ambasada Iranu opiekuje się szkołą perską w Warszawie, do której uczęszczają dzieci dyplomatów i pracowników firm międzynarodowych, i w opinii JE Ambasadora byłoby bardzo wskazane, aby doszło do współpracy pomiędzy szkołą i muzeum oraz do jak najszerszego udziału dzieci z tej szkoły w konkursach organizowanych przez muzeum.

tekst Ilona Śmietańska i Wojciech Brochwicz-Lewiński
zdjęcia Barbara Ruszkiewicz