Poniższe informacje nie stanowią porady prawnej. Przedstawione odpowiedzi stanowią jedynie ustosunkowanie się do przedstawionego stanu faktycznego w pytaniu i co do zasady nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (jako jednostka naukowo-badawcza) nie jest organem wydającym decyzje administracyjne ani jednostką mogącą dokonywać wiążącej interpretacji przepisów prawa lub oceny danego stanu faktycznego. Z uwagi na fakt, że każda sprawa jest inna i wymaga pogłębionej analizy w oparciu m.in. o dokumenty, wskazane jest aby osoby zainteresowane uzyskaniem konkretnej porady prawnej lub bardziej szczegółowych informacji skontaktowały się z podmiotami świadczącymi usługi w tym zakresie.
Przedsiębiorca udokumentował na swoich gruntach złoże piasku o pow. ok. 2 ha, a następnie w ramach prowadzonej działalności wydobywczej wyeksploatował kopalinę z części złoża. Obecnie dokupił sąsiednie grunty i chciałby, sporządzając dodatek do dokumentacji, zmienić (niejako przesunąć) granice złoża poprzez odłączenie od złoża jego wyeksploatowanej części i dołączenie zakupionych gruntów, zachowując nazwę złoża i starościański limit powierzchniowy złoża. Czy taki manewr jest poprawny i możliwy do realizacji? Ewentualnie na co zwrócić uwagę przy zatwierdzaniu dodatku do dokumentacji a potem zmianie koncesji.
Opisywana sytuacja jest poprawna i możliwa do realizacji.
Przedsiębiorca sporządza stosowny dodatek do dokumentacji geologicznej, który aktualizuje zasoby i granice złoża. Istotna jest również konieczność zachowania limitów, które powodują, że to starosta nadal pozostaje właściwym organem administracji geologicznej dla rozpatrzenia tej sprawy.
Zatwierdzenie dokumentacji geologicznej (w tym przypadku dodatku) w takiej sytuacji nie powinno być niczym niestandardowym. Należy stosować wszystkie wymogi prawne dotyczące zatwierdzania tego rodzaju opracowań (ustawa Prawo geologiczne i górnicze oraz odpowiednie rozporządzenie Ministra Środowiska).
Zmiana koncesji również nie powinna być problematyczna. Koncesja będzie musiała zostać zmieniona i dostosowana do nowych granic złoża. Obszar górniczy w starych granicach zostanie zniesiony a w rejestrze obszarów górniczych pojawi się obszar nowy, utworzony dla aktualnych granic.
Odpowiedzi udzielił: mgr Maciej Młynarczyk; wrzesień, 2022 r.
Czy w dodatku rozliczeniowym do dokumentacji geologicznej złoża (objętym zadaniami starosty) sporządzanej na etapie wygaszenia koncesji na wydobywanie kopalin jest wymagane sporządzenie karty informacyjnej złoża, skoro przepis rozporządzenia (§ 8) w sprawie dokumentacji geologicznej złoża wskazuje jednoznacznie, że kartę taką sporządza dla złoża które będzie przedmiotem koncesji, cyt. „ Dokumentacja geologiczna złoża kopaliny, która może stanowić podstawę do ubiegania się o koncesję na wydobywanie kopalin ze złóż zgodnie z wymaganiami określonymi w art. 22 ust. 2 ustawy składa się z ……..:1) części tekstowej zawierającej:…..a) kartę tytułową dokumentacji geologicznej złoża kopaliny, której wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia. W przypadku rozliczenia zasobów złoża (wygaszenie koncesji) zasoby złoża możliwe do wydobycia zostały wyeksploatowane i nie będzie stanowił podstawy o ubieganie się o koncesję. Nadmieniam, że w dodatku takim z reguły wnosi się o wykreślenie tego złoża z rejestru złóż prowadzonego przez PIG?
Wspomniany § 8 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia z dnia 1 lipca 2015 r. w sprawie dokumentacji geologicznej złoża kopaliny, z wyłączeniem złoża węglowodorów (Dz. U. 2015, poz. 987) dotyczy wyłącznie dokumentacji geologicznych, które mogą stać się podstawą do ubiegania się o koncesję. W przypadku zakończenia eksploatacji złoża dokonuje się rozliczenia jego zasobów (§ 7 ust. 2.), co następuje w drodze sporządzenia i zatwierdzenia dodatku do dokumentacji geologicznej. Wzór kart informacyjnej dla dokumentacji innych, niż określonych w § 8, określa § 4 ust. 2 pkt 1 lit. d-e. Rozliczenie zasobów następuje w drodze dodatku do dokumentacji geologicznej, do zatwierdzania którego stosuje się art. 93 ust. 1-3 pr.g.g. (art. 93 ust. 4 pr.g.g.). Brak więc podstaw do pominięcia wspomnianej karty. Z objaśnień do jej wzoru wynika zresztą, że nie zawsze wszystkie rubryki karty muszą zostać wypełnione.
Odpowiedzi udzielił: prof. dr hab. Aleksander Lipiński; grudzień, 2021 r.
Ile egzemplarzy oryginalnych map obszaru i terenu górniczego przekazanych przez wnioskodawcę razem z wnioskiem o koncesję, należy przesłać do ROG?
Mapy obszaru i terenu górniczego przesyłane do ROG, przekazywane są wg. rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 października 2014 r. w sprawie rejestru obszarów górniczych i zamkniętych podziemnych składowisk dwutlenku węgla (Dz.U. 2014 poz. 1469) do:
- przedsiębiorcy – 1 egz.
- właściwego miejscowo organu koncesyjnego (jest to organ wydający decyzję do której mapa jest załącznikiem ) – 1 egz.
- organu nadzoru górniczego – 1 egz.
- gminy (wójta, burmistrza lub prezydenta miasta) – 1 egz.
Jeden egzemplarz mapy pozostaje w archiwum rejestru.
Zatem podstawowy komplet map to 5 egzemplarzy. Jeżeli obszar górniczy zlokalizowany jest w kilku gminach lub koncesja została udzielona większej liczbie użytkowników należy przesłać do ROG odpowiednio więcej egzemplarzy map.
Odpowiedzi udzieliła: mgr Elwira Drążek; wrzesień, 2021 r.
Jak prawidłowo rozliczyć złoże po zakończonej eksploatacji?
Jednym z obowiązków przedsiębiorcy wynikającym z zakończenia działalności górniczej jest rozliczenie złoża po zakończeniu eksploatacji. Zgodnie z art. 93 ust. 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (t.j. Dz. U z 2019 r. poz. 868 z późn. zm.) zmiany dokumentacji geologicznej, o której mowa w art. 88 ust. 2 pkt 1-3 P.g.g., w tym dokumentacji geologicznej złoża kopaliny, dokonuje się przez sporządzenie dodatku. Do postępowania w sprawie zatwierdzenia dodatku do dokumentacji geologicznej złoża stosuje się art. 93 ust. 1-3 P.g.g., tj. dodatek przedkłada się właściwemu organowi administracji geologicznej w 4 egzemplarzach w postaci papierowej oraz w postaci elektronicznej na 4 informatycznych nośnikach danych. Dodatek podlega zatwierdzeniu, w drodze decyzji, przez właściwy organ administracji geologicznej, z zastrzeżeniem że w przypadku, jeśli nie odpowiada on wymogom prawa lub powstał w wyniku działań niezgodnych z prawem, organ wyda decyzję odmawiającą jego zatwierdzenia.
Na podstawie § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie dokumentacji geologicznej złoża kopaliny, z wyłączeniem złoża węglowodorów z dnia 1 lipca 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 987), dalej jako rozporządzenie MŚ, w przypadku zaniechania lub zakończenia eksploatacji złoża kopaliny dokonuje się rozliczenia zasobów złoża kopaliny w dodatku do dokumentacji geologicznej złoża kopaliny. Zgodnie z rozporządzeniem MŚ, w dodatku do dokumentacji geologicznej złoża kopaliny zamieszcza się materiały, które dokumentują powstałe zmiany w części tekstowej, tabelarycznej i graficznej, rozliczenie zasobów złoża kopaliny oraz wyjaśnienie stwierdzonych różnic w wielkości dokumentowanych zasobów. W dodatku do dokumentacji geologicznej złoża kopaliny sporządzonym w celu dokonania rozliczenia zasobów pozostałych w złożu, należy stosować kryteria bilansowości lub graniczne wartości parametrów definiujących złoże i jego granice, służące do obliczenia zasobów, przyjmowane w ostatniej dokumentacji geologicznej złoża kopaliny zatwierdzonej lub przyjętej bez zastrzeżeń lub w dodatku do dokumentacji geologicznej złoża kopaliny. Dodatkowo zapisy § 4 ust. 3 rozporządzenia MŚ wskazują, że w odniesieniu do dodatku do dokumentacji geologicznej złoża kopaliny, rozliczającego zasoby złoża, w przypadku zaniechania lub zakończenia eksploatacji złoża, nie mają zastosowania przepisy zobowiązujących do wykazania się dowodem istnienia prawa do korzystania z informacji geologicznej, na której podstawie sporządzono dokumentację geologiczną złoża kopaliny. Należy stwierdzić, że w pozostałym zakresie należy spełnić wymagania formalne dotyczące dokumentacji geologicznej złoża, dotyczące m.in. odpowiedniej budowy dokumentacji (część tekstowa, część graficzna, w tym wskazane w niej elementy obowiązkowe).
W dodatku rozliczającym złoże należy uwzględnić ubytki zasobów wynikające z dokonywanych obmiarów geodezyjnych złoża oraz sporządzanych corocznie operatów ewidencyjnych zasobów złoża, które zgodnie z art. 101 ust. 7 P.g.g. dołącza się do posiadanego egzemplarza dokumentacji geologicznej złoża, ponieważ – oprócz tego, że rejestrują zmiany zasobów w złożu, dostarczają cennej informacji o budowie złoża, pozyskaną w trakcie jego eksploatacji.
W przypadku zatwierdzenia dodatku do dokumentacji geologicznej złoża rozliczające zasoby złoża, jest on przekazywany do państwowej służby geologicznej w celu uwzględnienia zmian w krajowym bilansie zasobów złóż.
Odpowiedzi udzieliła: mgr Magdalena Piątkowska; grudzień, 2019 r.