Wystawa "Kamienie z kosmosu"

Pobierz jako plik iCal
28.01.2020, 08:00
LOKALIZACJA 
Muzeum Geologiczne

Widzisz go na niebie. Wydaje się tajemniczy i nieosiągalny. Teraz Księżyc możesz zobaczyć z bliska, na wystawie w naszym muzeum. To fragment srebrnego globu, który trafił na Ziemię i spadł gdzieś w piaski Sahary. Potem trafił do Marokańskiego sprzedawcy w Erfoud i do Europy.

Kamienie z Kosmosu - to tytuł wystawy czasowej, którą mogą Państwo obejrzeć w Muzeum Geologicznym PIG-PIB w terminie 29 stycznia — 30 kwietnia 2020 r. Na ekspozycji prezentowanych jest ponad 200 okazów meteorytów z całego świata, pochodzących z kolekcji znanego kolekcjonera meteorytów – Jana Woreczko oraz Muzeum Geologicznego PIG-PIB. Okazom towarzyszy 40 plansz, które można objąć wspólnym tytułem „Wszystko, czego chcielibyście się dowiedzieć o meteorytach, ale…”. Wśród licznych ciekawostek na wystawie znalazły się m.in. fragmenty słynnego meteorytu, który 15 lutego 2013 r. uderzył w ziemię w okolicy miasta Czelabińsk w Rosji, liczne, bardzo widowiskowe meteoryty żelazne i wiele innych. Każdemu meteorytowi towarzyszy opis jego historii. A oto namiastka naszej wystawy – na zachętę:

Abu Panu wylądował na Ziemi 19 kwietnia 2018 roku o godzinie 14. 02 UT. Deszcz kamieni spadł na wioski Ipapo i Tede wzbudzając niebywała sensację. Niektóre okazy ważyły 30 g ale były też takie po 40 kg! Co się z nimi stało? 50 kg trafiło w ręce poszukiwaczy Michaela Farmera i Karla Moritza, którzy jako pierwsi zjawili się na miejscu i odkupili od miejscowych znalezione okazy. 100 kg ma nigeryjski rząd. Zapewne niejeden Aby Panu znajdzie się jeszcze w ubogich chatach, bo kamienie z nieba to skarb.

Tak jak Mona Lisę zobaczymy na licznych kopiach, tak i zdarzają się odlewy meteorytów. Nie są tak piękne jak oryginały, ale nieraz nie ma wyjścia. Na wystawie pokazujemy odlew najnowszego polskiego spadku. To tzw hammer, czyli meteoryt, który podczas upadku wyrządził szkodę. Nasz bohater o masie 111 gram wybił dziurę w dachu. Wydarzenie miało miejsce w sierpniu 2012 roku we wsi Leoncin na Mazowszu. Po spektakularnym przybyciu na Ziemię, trafił na aukcje na Allegro i wpadł w oko Maciejowi Burskiemu, który interesuje się meteorytami. Kiedy go zbadano i wpisano do bazy meteorytów oficjalnie został 23 polskim meteorytem. Nazywa się Leoncin i pochodzi z pasa planetoid.

 

Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 28 stycznia 2020 r. Gości powitali gospodarze - zastępca dyrektora ds. badań i rozwoju dr Piotr Szrek oraz kierownik Muzeum Geologicznego dr Magdalena Sidorczuk. W słowie wstępu opowiedzieli o znaczeniu wystawy i kulisach jej powstania, a także przedstawili postacie kolekcjonerów, którzy użyczyli swoich okazów i materiałów na potrzeby wystawy. O samej wystawie opowiedzieli z kolei jej twórcy - Monika Krzeczyńska, pracownik Muzeum Geologicznego PIG-PIB oraz pan Jan Woreczko, astronom i kolekcjoner meteorytów, który swoją pasję dzieli z żoną. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie twórcy wystawy.

Po części oficjalnej przyszedł czas na cześć bardziej kameralną, podczas której można było zwiedzić wystawę oraz porozmawiać z Janem Woreczko oraz Wadi o ich pasji i podróżach oraz poznać co ciekawsze historie związane z poszukiwaniami.