Geocaching Party w Warszawie

Pobierz jako plik iCal
26.08.2019, 08:00
LOKALIZACJA 
Szkoła Podstawowa nr 75 im. Marii Konopnickiej

Geocaching to międzynarodowa gra terenowa, polegająca na odnajdywaniu za pomocą urządzenia GPS lub smartfona ukrytych wcześniej skrytek  (tzw. cache, kesze). Od 2004 roku powstają Earth Cache - wyjątkowe kesze, które nie posiadają pojemnika, a ich znalezienie polega na dotarciu do określonego unikalnego miejsca związanego z geologią i podaniu odpowiedzi na pytania związane z tym miejscem.

Gracze spotykają się na tzw. eventach. W dniach 23 - 25 sierpnia 2019 roku odbył się Mega Event, wydarzenie w którym udział zadeklarowało ponad 700 osób. To już czwarta  odsłona Mega Eventu Geocaching Party w Polsce oraz trzecie towarzyszące wydarzeniu Mistrzostwa Polski w Geocachingu. W tym roku impreza odbyła się w Warszawie pod hasłem Warszawskie Legendy. Głównym miejscem spotkania była Szkoła Podstawowa nr 75 im. Marii Konopnickiej ale w ciągu trzech dni, w kilku innych miejscach w Warszawie odbywały się wydarzenia towarzyszące.

 04

W Geocachingu jest specjalne miejsce dla geologii dlatego w tym wydarzeniu od kilku lat bierze udział Państwowy Instytut Geologiczny. W tym roku Muzeum Geologiczne PIG-PIB przygotowało z tej okazji na terenie szkoły stoisko geologiczne, wystawę minerałów, a Marlena Świło wykład pod tytułem "Wielkie wymierania w dziejach Ziemi". Dużą popularnością cieszyły się prowadzone na stoisku warsztaty z rozpoznawania skał i skamieniałości – to wiedza, którą potem uczestnicy wykorzystają w zdobywaniu kolejnych EarthCachy. Dzięki praktycznym zajęciom można było sprawdzić i uzupełnić swoją wiedzę o skałach i minerałach, a także dowiedzieć się czegoś więcej o skamieniałościach znajdowanych w różnych rejonach naszego kraju.

 03

W niedzielę, w ramach Geocaching Party, w Muzeum Geologicznym odbył się event , w czasie którego, uczestnikom zapewniliśmy oprowadzenie z przewodnikami i zajęcia dla maluchów. Zaproponowaliśmy dwie ścieżki tematyczne: Kolorowy świat minerałów oraz Historia geologiczna polski (w języku polskim i angielskim).

 05 06

Udział Instytutu w tej fascynującej grze zaznaczymy również w październiku z okazji XV rocznicy powstania pierwszego EarthCacha a dużym przedsięwzięciem będzie stworzenie w kolejnych latach ok. 200 skrytek typu EarthCache. Zapraszamy do wspólnego spędzania czasu. https://www.geocaching.pl

02 01

Tekst: Izabela Olczak-Dusseldorp

Zdjęcia: Marlena Świło

 

nfos min