Wolfram

Wolfram jest ciemnym, stalowoszarym metalem. Posiada jednak najwyższą temperatur topnienia oraz wrzenia ze wszystkich znanych pierwiastków - odpowiednio 3422 i powyżej 5600 tys. stopni Celsjusza. Ma również wysoki ciężar właściwy, zbliżony do złota. Występuje najczęściej w postaci dwóch minerałów: wolframitu (z którego został po raz pierwszy wyodrębniony i od którego otrzymał nazwę) oraz szelitu.

 

Zastosowanie

Właściwości wolframu sprawiają, że znajduje on liczne zastosowania. Niemal połowa wolframu służy do produkcji węgliku wolframu, ten zaś do produkcji niezwykle wytrzymałych maszyn i narzędzi, takich jak ostrza, piły, wiertła itp.

Pozostała część wolframu stosowana jest gównie w postaci stopów, szczególnie wysokogatunkowej stali. Wysoka temperatura topnienia sprawia, że wykorzystywany jest do budowy zewnętrznych części rakiet, samolotów, elementów samochodów oraz pocisków. 

Niewielka część wolframu znajduje zastosowanie w innych dziedzinach: np. jako smary, detektory promieniowania jonizującego, w przemyśle ceramicznym, garbiarskim, chemicznym, w muzyce oraz jubilerstwie.

 

Występowanie

Największe zasoby wolframu posiadają Chiny, Kanada, Rosja, Wietnam i Boliwia. Większość dostępnego na rynku wolframu pochodzi z Chin.

W Polsce wolfram występuje przede wszystkim w rudach molibdenowo-wolframowo-miedziowych w północno-wschodnim obrzeżeniu Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, głównie w okolicach Myszkowa. Jest to złoże porfirowe, a mineralizacja ma charakter systemu żył kwarcowych zawierających okruszcowane impregnacje i żyłki. Dotychczas złoże to nie było przedmiotem eksploatacji.

Oprócz złoża porfirowego, wolfram bywa znajdowany w Sudetach, ale nie udokumentowano tam żadnych złóż.

 

Minerał konfliktu

Określenie "krwawe diamenty" znane jest dość powszechnie i oznacza kamienie pochodzące z rejonów konfliktu, a ich wydobycie często łączy się z łamaniem praw człowieka. Ze względu na swoje znaczenie dla gospodarki oraz występowanie na świecie, wolfram także zalicza się do tej kategorii surowców. By ograniczyć szkodliwy wpływ eksploatacji wolframu w strefach konfliktów, Unia Europejska od 2021 wymaga od przedsiębiorców dokładnego sprawdzania łańcucha dostaw.