Srebro

Srebro to jasny, prawie biały metal, o dużym połysku. Sama łacińska nazwa srebra - argentum - pochodzi od słowa oznaczającego "biały" lub "błyszczący". Jest metalem bardzo miękkim i kowalnym, choć nie w takim stopniu jak złoto. Łatwo tworzy stopy z innymi metalami jak np. z miedzią czy złotem, jednocześnie jednak niechętnie tworzy związki z innymi pierwiastkami. Nie reaguje z powietrzem, nawet w podwyższonej temperaturze, w kontakcie z siarką tworzy jednak czarną powłokę (śniedź) - to dlatego np. srebrna biżuteria z czasem ciemnieje.

 

Srebro wykorzystywane było przez człowieka od najdawniejszych czasów. Ponieważ często występuje w postaci rodzimej, najprawdopodobniej znajdowane było w podobnym czasie co złoto i miedź. Jego odkrycie nie spowodowało jednak podobnej rewolucji jak miedź - srebro okazało zbyt miękkie by nadawało się do produkcji wytrzymałych narzędzi i broni. Jednocześnie większa reaktywność od złota powodowała, że dostępnego czystego srebra było znacznie mniej niż złota i było ono znacznie od niego cenniejsze. Sytuacja ta zmieniła się dopiero wraz z odkryciem technologii umożliwiającej pozyskiwanie srebra z rud.

 

Średnia zawartość srebra w skorupie ziemskiej to około 0,08 ppm. Najczęściej występuje w postaci siarczków takich jak np. akantyt i argentyt, nieco rzadziej w postaci rodzimej, chlorków, arsenków i antymonków. Zwykle współwystępuje z innymi metalami takimi jak miedź, nikiel czy cynk i ołów - w wielu kopalniach eksploatowane jest jako kopalina towarzysząca. Taka sytuacja ma miejsce w np. Polsce, gdzie srebro pozyskiwane jest przy okazji eksploatacji miedzi.

 

Przez stulecia srebro wykorzystywane było przede wszystkim jako środek płatniczy - w postaci rodzimej lub monet - oraz do wyrobu biżuterii i ozdobnych przedmiotów, które nie były narażane na uszkodzenia np. naczyń. Z czasem odkrywano jego własności i nowe zastosowania. Dziś wykorzystuje się srebro w tradycyjnej fotografii, w medycynie (własności bakteriobójcze), w przemyśle elektrycznym i elektronicznym, chemicznym (jako składniki reakcji oraz do produkcji sprzętu), jako dodatek do topów innych metali poprawiający kowalność, a nawet jako naturalny barwnik do żywności o symbolu E174.

 

Największymi producentami srebra na świecie są Meksyk, Peru, Chiny, Australia, Rosja, Polska i Boliwia.