O WPKG na 5 Forum PSG i PSH "Kartografia geologiczna - po co i dla kogo?"

W dniach 14-15 grudnia 2022 r. odbyło się 5 Forum Państwowej Służby Geologicznej (PSG) i Państwowej Służby Hydrogeologicznej (PSH) pt. "Kartografia geologiczna - po co i dla kogo?". Jeden z referatów tego wydarzenia dotyczył Wspólnej Platformy Kartografii Geologicznej i został wygłoszony przez kierowniczkę projektu, mgr Katarzynę Jóźwik. 

5 Forum PSG i PSH było wydarzeniem zorganizowanym online i zgromadziło szerokie grono odbiorców. W obradach uczestniczyło blisko 400 osób, w tym przedstawiciele geologicznej administracji rządowej i samorządowej, urzędów miast, urzędów wojewódzkich i marszałkowskich, wyższych uczelni, przedsiębiorstw geologicznych, a także instytucji odpowiedzialnych za gospodarkę wodną, ochronę środowiska, gospodarkę morską i planowanie przestrzenne. 

- Cała wiedza o budowie geologicznej Polski, dorobek wielu pokoleń badaczy jest przedstawiona na mapach geologicznych. Odwzorowanie budowy geologicznej – powierzchniowej i wgłębnej jest warunkiem racjonalnego zarządzania środowiskiem i stanowi podstawę do podejmowania ważnych decyzji gospodarczych – powiedział otwierając Forum dr Piotr Dziadzio – Główny Geolog Kraju, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.

Piotr Dziadzio

Wystąpienie Głównego Geologa Kraju dr Piotra Dziadzio podczas 5 Forum PSG i PSH

Wskazując rolę PIG-PIB w realizacji tego typu prac dodał: „Dzisiaj ważnym zadaniem państwowej służby geologicznej jest jak najszybsze zakończenie prac cyfrowych nad całą edycją (wszystkimi arkuszami) Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski i Mapy Geologicznej Polski w skali 1:200 000 oraz przygotowanie nowej ciągłej bazy danych cyfrowych dla całego kraju, przystosowanej do bieżącej aktualizacji”.

O tym, jak ważny dla społeczeństwa jest dostęp do wyników prac kartografii geologicznej i map geologicznych oraz pozyskanie tych danych powiedział dyrektor PIG-PIB dr inż. Mateusz Damrat otwierając 5. Forum PSG i PSH. Zwrócił jednocześnie uwagę:

- Dzisiaj tradycyjne, drukowane mapy wychodzą już z użycia i są zastępowane dostępnością do informacji cyfrowej, a szczególnie wektorowej. Wymusza to realizację zadań kartografii geologicznej i udostępnianie tej informacji jako cyfrowych danych przestrzennych, osadzonych w systemach GIS i pozwalających na ich bezpośrednie wykorzystanie w analizach przestrzennych. Taki sposób realizacji prac kartografii geologicznej umożliwi również ich łatwiejszą aktualizację i udostępnianie wszystkim zainteresowanym poprzez dostęp internetowy.”

Mateusz Damrat

Dyrektor PIG-PIB dr inż. Mateusz Damrat podczas 5 Forum PSG i PSH

Andrzej Głuszyński

5 Forum PSG i PSH poprowadził Zastępca dyrektora ds. służby geologicznej dr Andrzej Głuszyński

Podczas zasadniczej części 5 Forum PSG i PSH omówiono najważniejsze realizowanych obecnie prac z zakresu kartografii geologicznej. Jedna z 18 prezentacji dotyczyła przyszłych rozwiązań w udostępnianiu zasobów kartografii geologicznej tj. Wspólnej Platformy Kartografii Geologicznej WPKG.

Katarzyna Jóźwik

Katarzyna Jóźwik przedstawiła główne założenia powstającej Wspólnej Platformy Kartografii Geologicznej

Mgr Katarzyna Jóźwik: pdf Wspólna Platforma Kartografii Geologicznej (WPKG): Mapy geologiczne w nowej odsłonie (15.85 MB)