PIG-PIB na Międzynarodowym Kongresie Węgla Brunatnego

W dniach 17–19 kwietnia 2023 r. odbył się w Bełchatowie XI Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego. Hasło Kongresu - „Transformacja węgla brunatnego" - wynika z oceny stanu górnictwa węgla brunatnego i nieuniknionej konieczności przekształcenia tego górnictwa i energetyki na nim opartej.

W Kongresie udział wzięli uczestnicy z kraju i zagranicy, którzy reprezentowali wyższe uczelnie i instytucje naukowo-badawcze, branżowe departamenty ministerstw zarządzających górnictwem i energetyką, koncerny paliwowo-energetyczne, kopalnie, elektrownie, przemysł maszyn i urządzeń górniczych oraz instytucje współpracujące z branżą węgla brunatnego i energetyką.

W kongresie udział wzięli także pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB. Dr Paweł Urbański z Zakładu Geologii Regionalnej zaprezentował drugi tom Atlasu geologicznego wybranych złóż węgla brunatnego w Polsce, w którym zostały scharakteryzowane złoża niezagospodarowane – zarówno udokumentowane, jak i perspektywiczne rejonu północno-zachodniego i rejonu konińskiego. Chcąc podjąć się w przyszłości eksploatacji węgla brunatnego przy wykorzystaniu technologii, które będą wpływały w mniejszym stopniu na zmiany w środowisku naturalnym i jednocześnie móc wykorzystać ten surowiec do niskoemisyjnej produkcji produktów przeróbki chemicznej (np. metanol - w całości importowany do Polski) konieczne jest posiadanie pełnej i rzetelnej informacji o złożach węgla brunatnego w Polsce.

Atlas został opracowany w ramach zadania państwowej służby geologicznej pn. „Aktualizacja stanu wiedzy o złożach węgla brunatnego dla potrzeb jego wykorzystania wraz z opracowaniem atlasu geologicznego wybranych złóż w Polsce".

Zobacz: Atlas geologiczny wybranych złóż węgla brunatnego w Polsce – Tom II

Podczas trzydniowych obrad Bełchatów stał się stolicą nie tylko polskiego, ale i światowego górnictwa węgla brunatnego. Podczas Kongresu pojawiły się propozycje sposobu zastąpienia węgla brunatnego w miksie energetycznym, z możliwością wskazywania alternatywnej dla węgla ścieżki gospodarczej w globalnej energetyce. W trakcie wydarzenia zostały poruszone tematy ważne dla gospodarki, związane z przyszłością taniego źródła energii, jakim jest węgiel brunatny.

Omówiona została również obecna i przyszła rola tego surowca w krajach europejskich i na świecie, wyzwania stojące przed branżą górnictwa węglowego w kontekście planowanej dekarbonizacji energetyki oraz nowe kierunki i technologie oparte na węglu brunatnym.

Pierwszego dnia w dyskusjach i wystąpieniach poruszono zagadnienia transformacji energetycznej regionu bełchatowskiego, ważne dla województwa łódzkiego, a zwłaszcza jego południowej części.

Drugi dzień przeznaczono przede wszystkim na dyskusje o górnictwie węgla brunatnego. Sesję otworzyło wystąpienie specjalistów z Głównego Instytutu Górnictwa dotyczące hydrotermalnej konwersji węgla brunatnego do produktów ciekłych. Następnie pojawił się ważny temat dotyczący uwarunkowań technologicznych i ekonomicznych wychwytu dwutlenku węgla z bloków energetycznych zasilanych węglem brunatnym. 

Kongres potwierdził, że jest ważną platformą kształtowania zrozumienia i dobrych relacji między grupami naukowców, praktyków górniczych i parlamentarzystów, którym zależy na dobrym powiazaniu dotychczasowego działania branży górniczo-energetycznej, z jej optymalną transformacją.

Tekst. Paweł Urbański

grafika ilustracyjna

Udział pracownika PIG - PIB w XI Międzynarodowym Kongresie Górnictwa Węgla Brunatnego został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

 

kongres węgla brunatnego zdjęcie zbiorowe uczestników