Odszedł prof. dr hab. Andrzej Ślączka – wieloletni pracownik PIG-PIB

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci w wieku 92 lat prof. dr. hab. Andrzeja Ślączki – zasłużonego geologa, wybitnego znawcy budowy geologicznej Karpat i ich przedpola, badacza Alpidów, związanego przez 23 lata z Oddziałem Karpackim Państwowego Instytutu Geologicznego.

andrzej slaczka

Śp. prof. dr hab. Andrzej Ślączka

Profesor Andrzej Ślączka urodził się 6 lutego 1931 r. we Lwowie. Studia geologiczne rozpoczął w 1949 r. na Uniwersytecie Poznańskim, a ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę magisterską pt. "Geologia antykliny Jankowej, ark. Gorlice" wykonał pod kierunkiem prof. M. Książkiewicza i obronił w 1953 r. Stopień doktora nauk przyrodniczych uzyskał w Państwowym Instytucie Geologicznym w 1961 r. na podstawie rozprawy pt. "Budowa geologiczna jednostki dukielskiej i jej przedpola między Wisłokiem Wielkim a Jabłonkami (Polskie Karpaty Wschodnie)", której promotorem był M. Książkiewicz. W 1970 r. na podstawie oceny ogólnego dorobku naukowego i przedłożonej rozprawy habilitacyjnej uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim stopień doktora habilitowanego nauk przyrodniczych. W 1973 r. otrzymał tytuł docenta w Państwowym Instytucie Geologicznym, a w 1980 r. – profesora nadzwyczajnego. W 1989 r. został profesorem zwyczajnym.

Pracę zawodową rozpoczął w 1954 r. w Oddziale Karpackim Państwowego Instytutu Geologicznego w Krakowie. Początkowo zajmował stanowisko asystenta, od 1961 r. adiunkta, a od 1963 r. był samodzielnym pracownikiem naukowo-badawczym. W latach 1965–1978 sprawował funkcję kierownika Zakładu Geologii Karpat i Przedgórza, a od 1966 r. do 1976 r. był zastępcą kierownika Oddziału Karpackiego.

W 1977 r. rozpoczął pracę w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie pracował do 2001 r. i którego był dyrektorem przez 22 lata. kontynuując jednocześnie okresową współpracę z Państwowym Instytutem Geologicznym. Był zapraszany jako visiting profesor na uniwersytety w Neapolu, Palermo, Benevento i Budapeszcie, prowadząc wykłady głównie z zakresu sedymentologii, analizy basenów orogenicznych, a także warunków występowania ropy naftowej w Karpatach. Ponadto był zapraszany na wykłady i odczyty m.in. do uniwersytetów w Cambridge, St. Andrews, Keele, Londynie (UCL), Barcelonie, Dayton(Ohio), Nowym Orleanie, Salzburgu oraz ETH (Zurych).

W pracy naukowej zajmował się głównie problematyką badań litostratygraficznych i kartograficznych Karpat północnych, geodynamiką Alpidów, sedymentacją utworów klastycznych ze szczególnym uwzględnieniem fliszu oraz analizą basenów orogenicznych. W kręgu Jego zainteresowań były również badania struktur wgłębnych Karpat i ich podłoża oraz możliwości występowania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

Prof. dr hab. Andrzej Ślączka aktywnie zajmował się popularyzowaniem wiedzy geologicznej, będąc współautorem kilku przewodników geologicznych po Karpatach fliszowych, przewodników na zjazdy Polskiego Towarzystwa Geologicznego, a także na Kongresy Assocjacji Karpacko-Bałkańskiej oraz na specjalistyczne konferencje. Był też głównym autorem pierwszego w języku angielskim przewodnika po polskich Karpatach fliszowych.

Niezmiernie ważna była działalność dydaktyczna Profesora. Od 1974 r. organizował zajęcia dydaktyczne z zakresu tektoniki, geotektoniki oraz kartografii geologicznej dla studentów geologii na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadził kursy terenowe w Karpatach z geologii regionalnej oraz seminaria dla magistrantów. Pozostawił po sobie liczne grono wychowanków.

Spuścizna naukowa Profesora Andrzeja Ślączki obejmuje ponad 150 prac naukowych oraz liczne referaty zaprezentowane podczas międzynarodowych i krajowych kongresów, sympozjów i konferencji naukowych.

Profesor był naukowcem poważanym i docenianym przez międzynarodową społeczność geologów. Zaliczono Go do jednego z współtwórców nowoczesnej sedymentologii. Jako jedyny polski naukowiec został zaproszony do napisania artykułu przeglądowego z okazji 150 lat Geologische Bundesanstalt, pełniącego rolę austriackiej służby geologicznej.

Aktywnie działał w Polskim Towarzystwie Geologicznym (PTGeol), w tym jako sekretarz, wiceprezes, a także wieloletni prezes Towarzystwa i przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej, jak również przewodniczący Sekcji Sedymentologicznej i Sekcji Tektonicznej. W wyniku Jego działań PTGeol zostało afiliowane przy American Association of Petroleum Geologist (AAPG). Prowadził również ożywioną działalność naukową w Karpacko-Bałkańskiej Asocjacji Geologicznej, gdzie przez niemal 40 lat przewodniczył Komisji Sedymentologicznej. Był także członkiem International Association of Sedimentologists (IAS) oraz wiceprezesem i prezesem Asocjacji Europejskich Towarzystw Geologicznych.

Jego wiedza i dorobek naukowy były podstawą powołania Go m.in. na członka czynnego Polskiej Akademii Umiejętności, wybieranie do Komitetu Nauk Geologicznych PAN, Komisji Geologicznej Oddziału Krakowskiego PAN, Komisji Oceny Projektów Geologicznych, Rady Programowej ds. Poszukiwań Złóż Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego oraz Rady Geologicznej przy Ministrze Środowiska. Powołany został także na współredaktora karpackich arkuszy Mapy Geologicznej Polski 1:200 000 oraz do Rady Naukowej Muzeum Żup Solnych. Był członkiem honorowym lub korespondencyjnym wielu zagranicznych towarzystw geologicznych. Został członkiem rad redakcyjnych czasopism – Geologica Carpathica i Mitteilungen der Oesterreichischen Geologischen Gesellschaft.

Za zasługi w działalności naukowej i dydaktycznej został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Zasłużony dla Polskiej Geologii i Odznaką Zasłużony Pracownik Instytutu Geologicznego. Otrzymał nagrodę im. H. Świdzińskiego Polskiego Towarzystwa Geologicznego oraz wiele nagród Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2004 r. otrzymał tytuł Geologa Europejskiego (EurGeol), nadany przez European Federation of Geologists w Brukseli.

Cześć Jego Pamięci!

Rodzinie i Bliskim wyrazy głębokiego współczucia składają: Dyrekcja, Rada Naukowa i Pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 16 czerwca 2023 r. o godz. 11.40 w kaplicy przy ul. Reduta na cmentarzu Batowickim w Krakowie.