PIG-PIB na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Rozwój gospodarki i bezpieczeństwo energetyczne – te kwestie zdominowały VI Forum "Wizja Rozwoju", które odbyło się 19-20 czerwca 2023 r. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Dyskutowano o strategicznych inwestycjach dla Polski, wyzwaniach dla gospodarki oraz transformacji energetycznej, zwłaszcza w kontekście gospodarki wodorowej, energii jądrowej i rozwoju energetyki odnawialnej. Udział w spotkaniach wzięli przedstawiciele polityki, biznesu i świata nauki, w tym geologii. Państwowy Instytut Geologiczny-PIB reprezentował dyrektor dr inż. Mateusz Damrat.

Zabezpieczenie bieżącego i przyszłego zapotrzebowania na energię jest niezbędnym elementem rozwoju gospodarki. O tym, w jaki sposób zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne rozmawiano podczas licznych paneli dyskusyjnych, m.in:

  • "Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro",
  • "Źródła OZE morskie i lądowe w dobie transformacji energetycznej",
  • "Rozwój energetyki jądrowej w Polsce",
  • "Zielona energia na morzu",
  • "Polska gospodarka wodorowa",
  • "Transformacja polskiej energetyki",
  • "Gaz ziemny jako paliwo przejściowe polskiej i europejskiej transformacji energetycznej",
  • "Rozwój energetyki odnawialnej w Polsce".

Do udziału w panelu pt. "Rozwój energetyki odnawialnej w Polsce" został zaproszony dyrektor PIG-PIB dr inż. Mateusz Damrat. Moderatorem dyskusji był Arkadiusz Marat – Prezes Zarządu ELMECH ASE Sp. z o.o., członek Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energi.

Panel dyskusyjny pt. "Rozwój energetyki odnawialnej w Polsce" podczas Forum Wizja Rozwoju

Panel dyskusyjny pt. "Rozwój energetyki odnawialnej w Polsce" podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

W panelu dyskusyjnym Rozwój energetyki odnawialnej w Polsce uczestniczyli także: Paweł Kolczyński – Wiceprezes Zarządu PERN S.A., Tomasz Łątka – Członek Rady Programowej Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii, Członek Zarządu, Dyrektor Rozwoju Biznesu Automatyki i Rozwiązań ICT Apator SA, Piotr Meler – Prezes Zarządu w Energa Wytwarzanie S.A. oraz Piotr Szczeciński – Przewodniczący Sekcji Wielkoskalowych Magazynów Energii PSME.

Podczas debaty eksperci rozmawiali o roli odnawialnych źródeł energii (OZE) w polskim miksie energetycznym. Uczestnicy spotkania byli zgodni, że OZE to przyszłość, a przewidywany wzrost zapotrzebowania na energię oznacza, że powinna być ona dostarczana z wielu źródeł, obecnie i w najbliższej przyszłości.

Aby jednak możliwe było optymalne wykorzystanie energii wiatrowej i energii pochodzącej z fotowoltaiki, które obecnie mają największy potencjał, jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej, konieczna jest modernizacja sieci przesyłowych i budowa magazynów energii, zwłaszcza przy stacjach transformatorowych. Ponadto wskazano na pilną konieczność wprowadzenia przepisów prawnych regulujących kwestie związane z energetyką odnawialną.

W dyskusji o magazynach energii nie mogło zabraknąć kwestii dotyczących magazynowania wodoru w strukturach geologicznych. Dyrektor Damrat podkreślił , że budowa geologiczna Polski sprzyja podziemnemu magazynowaniu gazów – ziemnego czy też wodoru zielonego, produkowanego z nadwyżek produkcyjnych OZE w procesie elektrolizy, a jako najlepsze do tego celu wskazał magazyny kawernowe, które powstają poprzez ługowanie soli występującej w strukturach solnych – w wysadach solnych czy też w złożach pokładowych.

Dyrektor PIG-PIB przedstawił także potencjał Polski, jeśli chodzi o energię geotermalną, która nie jest dzisiaj wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej, ale stanowi ważne źródło pozyskiwania ciepła lub tak jak w przypadku gruntowych pomp ciepła, także chłodu.

Zapis transmisji panelu dyskusyjnego: Rozwój energetyki odnawialnej w Polsce

grafika ilustracyjna


sfinansowanie nfosigw

 

Udział PIG-PIB w Forum Wizja Rozwoju został zorganizowany w ramach zadania: Współpraca krajowa i promocja działalności państwowej służby geologicznej w latach 2021-2023, finansowanego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.